Nasz profil na Facebook.com - polub nas

Co zrobić ze zużytymi częściami samochodowymi

Meganews

Wraz z upływem czasu każde auto generuje ogromną ilość odpadów (są to przede wszystkim różnego rodzaju części samochodowe). Wyrzucanie tych elementów na śmietnik nie jest dobrym pomysłem, bowiem stanowią one poważne zagrożenie dla środowiska naturalnego.

 

Co ze zużytym akumulatorem?

Zużyte akumulatory mają w sobie wiele szkodliwych substancji, między innymi chodzi tu o ołów i jego związki, bardzo żrący kwas siarkowy, pasty uszczelniające zawierające związki metali ciężkich oraz tworzywa sztuczne, z których najczęściej wykonywane są obudowy akumulatorowe. Jeśli akumulator zostanie wyrzucony na śmietnik, a przy tym zostanie rozszczelniony, wówczas taka sytuacja niesie ogromne zagrożenie dla środowiska naturalnego.

W Polsce obowiązuje bezwzględny zakaz wyrzucania na śmietnik zużytych akumulatorów, o czym należy pamiętać, w przeciwnym wypadku jesteśmy zagrożeni wysokimi konserwacjami wynikającymi z nieprzestrzegania tego prawa. Dodatkowo (choć niestety zarówno sprzedawcy akumulatorów jak i użytkownicy pojazdów często o tym zapominają), wszyscy sprzedawcy akumulatorów zobowiązani są zapisem w ustawie do obierania odpadów akumulatorowych, bez pobierania za to jakiejkolwiek opłaty.

 

Co z nie nadającym się już do niczego silnikowym olejem?

Przepracowany olej silnikowy ma wiele składników szkodliwych nie tylko dla środowiska naturalnego, ale i zdrowia, a w skrajnych przypadkach nawet życia człowieka. Przepracowany olej zawiera przede wszystkim ogromną ilość silnie rakotwórczych węglowodorów. Przy wylaniu w nieodpowiednie miejsce nawet odrobiny zużytego już oleju może dojść do bardzo poważnego skażenia zarówno wody jak i gleby w pobliżu miejsca wylania tych nieczystości.

Co o zużytym oleju mówią przepisy prawne? Otóż zużyty olej, zgodnie z prawem odpowiednio zabezpieczony przekazany zostać powinien i oddany odpowiedniej firmie, która będzie wiedziała jak w odpowiedni sposób zagospodarować tego rodzaju odpad. Jak to wygląda w praktyce? Otóż wystarczy po spuszczeniu zużytego oleju z auta, zebrać do w odpowiednie naczynie i odnieść do najbliższego samochodowego warsztatu, gdzie jego pracownicy będą doskonale wiedzieli, jak wyglądają zasady bezpiecznego postępowania z tego rodzaju odpadem. Specjaliści z firmy AutoMobil http://www.auto-mobil.pl/czesci-samochodowe,6,pl.html z przyjemności rozwieją wszelkie wątpliwości dotyczące części samochodowym i wyjaśnią jakie elementy naszego auta należy wymienić, a które jeszcze będą nam służyć przez jakiś czas.

Komentarze:

Inne artykuły w tym dziale:

Prowadzenie współczesnej firmy często nie jest możliwe bez samochodu osobowego. Wiele firm, szczególnie tych dużych, posiada nawet kilkadziesiąt aut, które użytkowane są każdego dnia. Ciągła eksploatacja powoduje ich zużycie i konieczne staje się wymieniane aut na nowe. Jakie możliwości zbycia pojazdów daje przedsiębiorcom rynek samochodowy?

Komentarzy: 0 skomentuj »