Nasz profil na Facebook.com - polub nas

Zagraniczny wyjazd na wakacje a ubezpieczenie samochodu

Meganews

Coraz popularniejsze stają się wyjazdy zagraniczne organizowane samodzielnie, bez udziału biura podróży. Tego rodzaju wakacje to niesamowita przygoda, która pozwala na pełną swobodę – nie jesteśmy uzależnieni od innych uczestników wycieczek fakultatywnych czy programu przygotowanego przez organizatora wyjazdu. Wszystko odbywa się, jak chcemy i kiedy chcemy – nie mamy żadnych ograniczeń. Musimy jedynie pamiętać o sprawdzeniu, co przepisy prawa drogowego kraju, do którego się wybieramy, mówią na temat ważności naszego ubezpieczenia samochodowego.

 

Polskie ubezpieczenie samochodowe za granicą – co należy wiedzieć?

Przed wakacyjnym wyjazdem za granicę należy załatwić wiele formalności. Jeżeli w trasę wybieramy się własnym samochodem, to jedną z najważniejszych kwestii jest ubezpieczenie pojazdu. Podstawą jest ubezpieczenie OC. Polisy oferowane przez polskich ubezpieczycieli honorowane są w większości krajów europejskich – we wszystkich należących do Unii Europejskiej, a także kilku spoza wspólnoty, w tym w Norwegii, w Szwajcarii czy na Islandii. Wybierając się do tych krajów, nie musimy załatwiać żadnych dodatkowych dokumentów związanych z ubezpieczeniem samochodu. Inaczej sprawa będzie wyglądać, jeśli chodzi o pozostałe kraje europejskie i niektóre leżące poza naszym kontynentem. Wówczas u ubezpieczyciela należy załatwić Międzynarodowy Certyfikat Ubezpieczenia Komunikacyjnego, który nazywany jest również Zieloną Kartą. Taki dokument wymagany jest między innymi w Albanii, Macedonii, Izraelu, Maroku, Turcji, Rosji i na Ukrainie. Z reguły Zielona Karta wydawana jest przez ubezpieczyciela za darmo.

Jak znaleźć tanie ubezpieczenie AC na zagraniczne wyjazdy?

Przed wyjazdem zagranicznym warto dokładnie sprawdzić, do kiedy ważne jest ubezpieczenie samochodowe OC. Jeżeli się kończy w najbliższym czasie, dobrze jest poszukać korzystniejszej oferty. Można to zrobić dzięki specjalnym narzędziom internetowym, takim jak np.: https://kalkulator.ubezpieczamy-auto.pl/kalkulator/oc-ac/. sprawdzić oferty kilkudziesięciu firm ubezpieczeniowych działających na terenie Polski. Serwis pozwala na ich szybkie porównanie i to bez konieczności wychodzenia z domu. W ramach tego kalkulatora ubezpieczeń można porównać ceny polis OC, ale także AC, które mają o wiele szerszy zakres i obejmują między innymi kradzieże czy uszkodzenia samochodu w przypadku, gdy sprawca jest nieznany. Dobrym pomysłem jest też zapoznanie się z ofertą dodatkowych ubezpieczeń, takich jak Assistance i NNW. Kiedy po wypełnieniu formularza dostępnego na stronie skontaktuje się z nami przedstawiciel porównywarki lub osoba pracująca dla ubezpieczyciela, powinniśmy zapytać się o to, czy wybrane ubezpieczenie AC i Assistance będzie obowiązywało również poza granicami kraju. Jeżeli nie, to warto zapytać, czy za dopłatą można wykupić również opcję ubezpieczenia zagranicznego lub poszukać innej oferty, w ramach której będą pokrywane również szkody powstałe w innych krajach.

Zapisz

Komentarze:

Inne artykuły w tym dziale:

W jakiej kondycji jest polska motoryzacja i czy w ogóle jeszcze istnieje? Wbrew dosyć powszechnym, pesymistycznym opiniom – ma się całkiem nieźle. O inwestycjach, poczynionych w ostatnich latach można napisać książkę. Prężnie działają fabryki samochodów Fiata, Opla i Volkswagena. Za dwa lata ruszy produkcja silników w nowej fabryce Mercedesa. Rok wcześniej w fabryce Toyoty w […]

Komentarzy: 0 skomentuj »

Wiele osób mieszkających w dużym mieście nie decyduje się na posiadanie samochodu. Wygodna  komunikacja miejska umożliwia przemieszczanie się po centrum bez większego problemu, a do tego omija nas męczące stanie w korkach oraz wszystkie wydatki związane z posiadaniem własnego auta. Jednak od czasu do czasu, samochód jest niezastąpionym środkiem transportu. Wyjazd służbowy, wakacje czy przeprowadzka […]

Komentarzy: 0 skomentuj »