Nasz profil na Facebook.com - polub nas

Wyposażenie auta. Co obowiązkowo musimy wozić?

Meganews

Obowiązkowe wyposażenie auta w Polsce ustalone jest przez prawo i obejmuje tylko dwa przedmioty. Brak któregokolwiek z nich sprawia, że Policja w razie kontroli drogowej ma prawo nałożyć na kierowcę mandat. Każdy kierowca powinien też pamiętać o tym, co trzeba wozić w samochodzie, aby pomóc sobie w krytycznych sytuacjach.

 

 

Na początek spójrzmy na obowiązkowe wyposażenie samochodu. Obejmuje ono tylko trójkąt ostrzegawczy oraz gaśnicę samochodową. Najtańszy trójkąt można kupić już za kilka złotych, ważne, aby posiadał on homologację. Najwygodniejsze są trójkąty składane – mieszczą się one w długim etui z tworzywa sztucznego. W razie potrzeby można je złożyć w kilka sekund. Samo posiadanie trójkąta nie wystarczy. Trzeba jeszcze pamiętać, jak go szybko złożyć i przede wszystkim, jak go umieścić. Regulują to przepisy ruchu drogowego.

O czym należy pamiętać? Trójkąt umieszczamy na drodze w razie awarii albo wypadku, aby ostrzec innych kierowców przed niebezpieczeństwem. Trójkąt umieszcza się na drodze także wtedy, gdy wypadkowi uległy inne samochody, a my chcemy pomóc. W pierwszej kolejności trzeba ostrzec innych użytkowników drogi przed niebezpieczeństwem. W terenie zabudowanym trójkąt umieszcza się od 30 do 50 m przed miejscem zdarzenia. W przypadku autostrady lub drogi ekspresowej odległość ta wynosi minimum 100 m. Jeśli kierowca zapomni umieścić trójkąta ostrzegawczego, np. wtedy, gdy jego auto uległo awarii, grozi mu mandat w wysokości 150 zł. Za brak trójkąta w samochodzie także grozi mandat – od 20 do 500 zł.

Gaśnica samochodowa powinna mieć minimum 1 kg pojemności. Taka niewielka gaśnica zmieści się w bagażniku auta. Najlepiej przyczepić ją przy pomocy elastycznych gumek do ścianki bagażnika. Najtańsze, homologowane gaśnice tej wielkości można kupić w promocjach już za 20 zł. O czym należy pamiętać? Gaśnica również musi mieć homologację, musi być sprawna i umieszczona w miejscu, z którego kierowca może ją szybko wyjąć i użyć. W czasie kontroli drogowej policjant ma prawo sprawdzić, czy gaśnica znajduje się w aucie, a w razie jej braku ma prawo nałożyć mandat. Jednakże w przypadku upływu daty ważności gaśnicy, policjant ma prawo jedynie pouczyć kierowcę o konieczności jej wymiany albo odnowienia.

Co jeszcze trzeba wozić w samochodzie?

Spójrzmy teraz na inne elementy wyposażenia, które powinno się wozić w samochodzie, choć nie wymaga tego prawo. Jednakże warto robić to dla własnego bezpieczeństwa i możliwości samodzielnego wyjścia z kłopotliwych sytuacji.

Dobrze wyposażona apteczka to punkt numer jeden na naszej liście. Warto ją uzupełnić specjalnym środkiem do mycia rąk bez użycia wody. Przyda się w razie skaleczenia, gdy w pobliżu nie będzie możliwości umycia rąk wodą.

Samą wodę warto wozić ze sobą w większym pojemniku. Nie tylko, aby myć ręce. W razie uszkodzenia układu chłodniczego będzie można uzupełnić nią braki płynu w chłodnicy i dojechać do domu albo do warsztatu. Warto pamiętać, aby była to woda destylowana, w przeciwnym wypadku będzie ona źródłem problemów w układzie chłodniczym – może powodować korozję i powstawanie kamienia kotłowego, który zapcha nagrzewnicę.

Co jeszcze warto mieć z sobą? Koło zapasowe lub dojazdowe, a jeśli nie ma na nie miejsca, to choć zestaw do naprawy koła. Po jego zastosowaniu można dojechać do warsztatu wulkanizacyjnego z przebitym kołem. Niestety, czasami po użyciu środka, opona nie da się naprawić. Środek nie przyda się też w przypadku przebicia bocznego. Wówczas ratuje tylko laweta.

No właśnie. Jak ją wezwać? Zawsze trzeba mieć przy sobie aktywny telefon komórkowy a także samochodową ładowarkę. Co się jeszcze przyda? Atlas drogowy, w razie awarii nawigacji albo posiadania nieaktualnych map.

Kamizelka odblaskowa nie jest wymagana przez prawo, ale też warto ją mieć w aucie, na wypadek konieczności naprawy auta w nocy. Lepiej być widocznym. Przyda się też latarka. Poza tym warto mieć w aucie pompkę do kół (albo kompresorek, zasilany z gniazdka zapalniczki), ciśnieniomierz do kół, komplet żarówek (na wypadek przepalenia) i koniecznie komplet bezpieczników (czasami potrzebne są jeszcze małe szczypce, ułatwiające ich wyjmowanie i montaż). W aucie nie może też zabraknąć oleju silnikowego na dolewki i dodatkowej porcji płynu do spryskiwaczy. Zimą warto mieć ze sobą składaną łopatkę i sól lub piasek, nie trzeba wiele, aby w razie problemów móc wyjechać z lodowiska.

Najlepsze akcesoria także od producentów aut

Producenci samochodów oferują także możliwość zakupu akcesoriów w salonach. Przykładem mogą być oryginalne akcesoria Mazda, produkty bardzo wysokiej jakości. Akcesoria Mazda to na przykład świetnie wyposażona apteczka samochodowa, kamizelki odblaskowe dla dzieci i dorosłych, czy tez zestawy żarówek, dopasowane do każdego modelu Mazdy, w praktycznych pudełkach, które chroni je przed uszkodzeniem w czasie transportu.

Jest jeszcze wiele innych rzeczy, które warto mieć w aucie, na przykład zapasowe wycieraczki przedniej szyby, podstawowe narzędzia czy taśmę samowulkanizującą.

 


Artykuł powstał we współpracy z producentem japońskich samochodów marki Mazda: https://www.mazda.pl

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Komentarze:

Inne artykuły w tym dziale:

Samochody elektryczne mają szereg zalet – są zeroemisyjne, zapewniają dobre przyspieszenie, a do tego znacznie obniżają koszty eksploatacji. Niestety, mają również kilka ograniczeń, z których główne dotyczy czasu ich ładowania. Ile tak właściwie zajmuje uzupełnianie zapasów energii w bateriach samochodu elektrycznego? W tym materiale znajdziecie odpowiedź na to pytanie. Technologia elektrycznego napędu funkcjonuje w świadomości […]

Komentarzy: 0 skomentuj »

Arteon to chyba jedyny model w gamie Volkswagena, który przyciąga wzrok przypadkowych przechodniów. Wszystko dzięki oryginalnej i dynamicznej stylistyce nadwozia. Można powiedzieć, że Arteon wygląda luksusowo, a nawet awangardowo, ale zaraz, zaraz… czy „samochód dla ludu” może być awangardowy? Piękny, agresywny grill z przodu, szyby bez ramek, opadająca linia nadwozia, tył przypominający sportowe coupe – […]

Komentarzy: 0 skomentuj »

Samochód autonomiczny posiada rozproszony „mózg” w postaci czujników, kamer, wspierany przez GPS oraz system satelitarny. Ale zebrane dane to tylko początek procesu, który ma doprowadzić pojazd do bezpiecznego poruszania się po drodze. Potrzebny jest układ decyzyjny, który zastąpi kierowcę.

Komentarzy: 0 skomentuj »