Nasz profil na Facebook.com - polub nas

Wynajem samochodu na miesiąc. Czy to się opłaca?

Meganews

Trudno wyobrazić sobie dzisiejszy świat bez samochodów. Myśl jest banalna, z drugiej strony – wynalazek, jakim jest auto, stał się dostępny na szeroką skalę zaledwie sto lat temu, powszechność modelu komunikacji samochodowej wydaje się zatem czymś niesłychanym. Samochody wrosły w tkankę miasta, wkroczyły do naszych domów i dziś – obok telewizora czy mebli kuchennych – stanowią podstawowy wyróżnik statusu społecznego.

 

Oczywiście, samochody pozostają także w ścisłym związku z gospodarką, przepływem finansów i ogólną sytuacją ekonomiczną. Aby zaś „wzrost gospodarczy” nie słabł, cyrkulacja towarów musi utrzymywać się na stałym poziomie. Dlatego tak chętnie wmawia się nam, że posiadanie samochodu jest istotne, a regularną wymianę auta – choćby przez wzgląd na ekologię – prezentuje się jako obowiązek każdego, odpowiedzialnego konsumenta.

Posiadanie własnego auta

Co oprócz prestiżu oznacza dla nas posiadanie samochodu? Przede wszystkim spore koszty. Auto jest drogie, jego zakup jest jednak kwestią jednorazowej inwestycji. W wypadku standardowego modelu średniej klasy na ogół mówimy o wydatkach rzędu 80 do 100 tys. złotych. Dla naszego miesięcznego budżetu, przy spłacie ratalnej, przekłada się to na mniej więcej siedemset do tysiąca złotych.

Wbrew pozorom, prawdziwym utrapieniem stają się dopiero drobne wydatki związane z eksploatacją, zakupem paliwa, przeglądami, czy ubezpieczeniem. Zakładając najbardziej optymistyczny scenariusz, powiedzmy, że ubezpieczenie (OC, AC, NWW) zabiera nam z portfela około 1000 zł; przeglądy i ewentualne naprawy – 200 zł na miesiąc. W końcu wydatki na paliwo: jeśli korzystamy z samochodu głównie po to, aby dojeżdżać nim do pracy, powinniśmy spodziewać się kolejnej straty 100-200 zł miesięcznie.

Czy faktycznie potrzebuję samochodu na stałe?

Podsumowując: posiadanie samochodu na stałe przekłada się na naprawdę spore, comiesięczne wydatki. W tej sytuacji rodzi się pytanie o to, czy faktycznie potrzebujemy takiego „luksusu”. Być może prawdziwym wyrazem dojrzałości byłoby odstąpienie od modelu życia, który podsuwa nam otoczenie, na czele z reklamodawcami? Może warto poszukać innych rozwiązań i środków transportu?

Do szukania alternatyw na ogół zniechęca nas jedna drobna wątpliwość: a co, jeśli będę potrzebował gdzieś wyjechać? Co, jeśli pojawi się taki okres w moim życiu, gdy będę potrzebował swobody, jaką daje samochód?

Długoterminowy wynajem samochodu

Na szczęście istnieje możliwość długoterminowego wynajęcia auta. Wiele firm, jak choćby wypożyczalnia www.fleetbook.pl, oferuje możliwość podpisania spersonalizowanej umowy. W takim wypadku koszty wynajmu odpowiadają szacowanemu przebiegowi, uwzględniają wszelkie niezbędne oraz dodatkowe – zależnie od oczekiwań klienta – formy ubezpieczenia, ponadto określają szczegółowo sposób płatności.

Sposób płatności? Tak, długoterminowe formy wynajmu umożliwiają rozłożenie kosztów na raty!

Warto zwrócić również uwagę na wygodę. Ten aspekt dotyczy zwłaszcza przedsiębiorców, którzy wraz z wynajęciem samochodu na miesiąc nie muszą martwić się o kwestie, związane z obsługą administracyjną pojazdu. Zamiast wielu faktur dotyczących eksploatacji auta, właściciel firmy odlicza podatek przy pomocy jednego dokumentu. To zaś sprawia, że długoterminowy najem staje się coraz popularniejszym rozwiązaniem kwestii transportu dla firm.

Komentarze:

Inne artykuły w tym dziale:

Pod maską sportowego samochodu, zwracającego uwagę sylwetką klina, pracował innowacyjny, zwarty silnik z tłokiem obrotowym. Tak na początku lata 1978 roku wystartowała do wyjątkowego i bardzo długo, bo do dzisiaj trwającego sukcesu rynkowego, Mazda RX-7. To naprawdę nadzwyczajne zdarzenie w historii motoryzacji. Przez ponad 40 lat zostało sprzedanych prawie pół miliona pojazdów pierwszej generacji. Również […]

Komentarzy: 0 skomentuj »