Nasz profil na Facebook.com - polub nas

Ubezpieczenie samochodu – przed czym powinni zabezpieczyć się niedzielni kierowcy? Krótki poradnik

Meganews

Wielu kierowców posiada prawo jazdy, jednak z samochodu korzysta bardzo rzadko. W efekcie brak doświadczenia często wyzwala stres związany z poruszaniem się po drogach. Będąc „niedzielnym kierowcą” warto pomyśleć o odpowiednim zabezpieczeniu pojazdu oraz pasażerów.

 

Zgodnie ze stereotypem „niedzielny kierowca” to osoba rzadko prowadząca samochód. Jeśli już siada za kierownicą, czuje się niepewnie. Nie zauważa znaków drogowych, wpada w panikę, gdy dojdzie do nieprzewidzianej sytuacji. By zwiększyć bezpieczeństwo swoje i innych, należy wykupić ubezpieczenie samochodu. Chociaż polisa nie jest w stanie zapobiec nieprzewidzianym sytuacjom na drodze, wyeliminuje finansowe skutki udziału w stłuczce czy wypadku.

Ubezpieczenie samochodu – niech nie będzie tylko obowiązkowe

Wielu „niedzielnych kierowców” ubezpieczenie samochodu ogranicza tylko do obowiązkowej polisy. Pomijając fakt, że OC jest koniecznością (zgodnie z obowiązującymi przepisami), w praktyce okazuje się być bardzo przydatne.

Jako że osoba rzadko prowadząca pojazd ma niewielkie doświadczenie, w jej przypadku istnieje duże ryzyko spowodowania stłuczki. Bez OC byłby zobowiązany do wypłaty odszkodowania osobie pokrzywdzonej, co z kolei naraziłoby go na wysokie koszty. Ubezpieczenie samochodu OC sprawia, że to ubezpieczyciel przejmuje na siebie finansową odpowiedzialność i reguluje należność wobec osoby poszkodowanej.

Wybierając polisę OC można kierować się wyłącznie ceną, warto bowiem mieć świadomość, że zakres ubezpieczenia i maksymalne kwoty gwarancyjne są jednakowe – bez względu na ofertę ubezpieczyciela. Skoro gwarantowana jest taka sama ochrona ubezpieczeniowa, nie ma sensu przepłacać.

Autocasco – by zabezpieczyć swój samochód

Trzeba pamiętać, że obowiązkowe ubezpieczenie samochodu zabezpiecza osobę poszkodowaną. Pojazd sprawcy, jeśli zostanie uszkodzony, musi zostać naprawiony na jego koszt. Można tego uniknąć, wykupując autocasco – nieobowiązkowe ubezpieczenie samochodu.

W zależności od wykupionego wariantu, ubezpieczenie to może uwzględniać takie zdarzenia jak:

  • uszkodzenie pojazdu z własnej winy,
  • uszkodzenie pojazdu na skutek zderzenia ze zwierzęciem,
  • uszkodzenie auta przez działanie czynników atmosferycznych (np. grad, powódź, burza),
  • kradzież całego pojazdu lub jego wyposażenia.

Dla „niedzielnych kierowców” istotne znaczenie odgrywa przede wszystkim możliwość uzyskania odszkodowania na skutek uszkodzenia pojazdu z własnej winy. Pozwala to naprawić auto za pieniądze ubezpieczyciela, np. po zderzeniu samochodów, przy niepoprawnym parkowaniu, itp.

Ubezpieczenie NNW – by bezpiecznie podróżować z pasażerami

Słabe doświadczenie często przekłada się na brak szybkiej reakcji na wydarzenia na drodze. Wielu „niedzielnych kierowców” nie wie, jak zachować się np. w razie dużego ryzyka zderzenia czołowego. Warto więc pomyśleć o ubezpieczeniu NNW – polisie zabezpieczającej finansowo kierowcę oraz pasażerów, gdy podczas podróżowania dojdzie do uszczerbku na zdrowiu. Wypłacone przez ubezpieczyciela pieniądze można przeznaczyć m.in. na pokrycie kosztów leczenia czy rehabilitacji.

Ubezpieczenie samochodu może przyczynić się do zwiększenia pewności „niedzielnych kierowców” podczas prowadzenia pojazdu. Być może dzięki poczuciu bezpieczeństwa, jakie daje ubezpieczenie, będą częściej siadać za kierownicą?

Komentarze:

Inne artykuły w tym dziale:

Łożysko to najczęściej wykorzystywany element w maszynach i wszelkiego rodzaju mechanizmach. Jego rodzaje zależą od funkcji do których są przeznaczone, dlatego każde z nich ma inną budowę oraz działanie. Niektóre z łożysk doskonale przenoszą obciążenia promieniowe, aa zaś kolejne łatwo pracują z obciążeniem osiowym. Takich zastosowań można wymieniać wiele, dlatego warto wspomnieć, że właściwy dobór […]

Komentarzy: 0 skomentuj »

Coraz popularniejsze stają się wyjazdy zagraniczne organizowane samodzielnie, bez udziału biura podróży. Tego rodzaju wakacje to niesamowita przygoda, która pozwala na pełną swobodę – nie jesteśmy uzależnieni od innych uczestników wycieczek fakultatywnych czy programu przygotowanego przez organizatora wyjazdu. Wszystko odbywa się, jak chcemy i kiedy chcemy – nie mamy żadnych ograniczeń. Musimy jedynie pamiętać o […]

Komentarzy: 0 skomentuj »

Mówiąc o silnikach doładowanych w odróżnieniu od wolnossących, mamy zwykle na myśli jednostki turbodoładowane. Nie jest to jednak dokładnie to samo – w nowej Toyocie Yaris GRMN zastosowano sprężarkę z napędem mechanicznym. Czym się ona różni od turbosprężarki i jakie ma w stosunku do niej zalety?

Komentarzy: 0 skomentuj »