Nasz profil na Facebook.com - polub nas

Nowoczesne hamowanie – w trosce o Twoje bezpieczeństwo

Meganews

Nie ma chyba dojrzałego kierowcy, który zapytany o najważniejszy z samochodowych podzespołów, nie odpowiedziałby: hamulce. Wszyscy możemy zgodnie stwierdzić, że moc jest ważna, ale bez sprawnego systemu hamowania nie warto nawet do takiego samochodu wsiadać. Oto kilka rozwiązań wprowadzonych w nowoczesnych samochodach, które mogą zwiększyć bezpieczeństwo Twoje oraz Twoich pasażerów.

 

Zwiększenie kontroli

Jednym z tego typu zabezpieczeń jest VSC+ (Vehicle Stability Control) odpowiadający za stabilizację toru jazdy. Podczas deszczu czy w zimie, gdy przyczepność auta jest słabsza, system ten może okazać się szczególnie przydatny. Reaguje on natychmiast na sytuację awaryjną, automatycznie hamując koła, które wpadły w poślizg. Oprócz tego VSC+ odpowiedzialne jest  za dodatkowe wspomaganie kierownicy przy wykonywaniu gwałtownych manewrów.

 

Hamowanie krytyczne

Każdy kierowca zdaje sobie sprawę, jak ważna jest błyskawiczna reakcja na nagłe zdarzenie na drodze. Zwykłe hamulce mogą okazać się w takiej sytuacji niewystarczające. Dlatego częścią nowoczesnego wyposażenia samochodów jest BAS (Brake Assist System) wspomagający działanie systemu ABS. BAS odpowiada za zwiększenie siły hamowania w nagłych sytuacjach, gdy zwykłe zredukowanie prędkości jest niewystarczające. Ciśnienie w układzie hamulcowym jest gwałtownie zwiększane , by wykorzystać jego maksymalną moc.

 

Hamowanie pokolizyjne

Czasem jednak, niezależnie od naszych wysiłków i działania zabezpieczeń, zderzenia nie uda się uniknąć. Ten etap jest często bardziej niebezpieczny, ponieważ wymaga od kierowcy nie tylko ogromnego doświadczenia, ale również zachowania zimnej krwi. Jednakże nowoczesne auta wyposażone są w hamulec pokolizyjny, który pomaga opanować sytuację następującą bezpośrednio po zdarzeniu: odpowiednio redukując prędkość, system minimalizuje skutki uderzenia i pozwala kierowcy odzyskać kontrolę nad pojazdem, by uniknąć dalszych kolizji.

Pamiętaj, by sprawdzić, czy samochód, który chcesz wybrać, jest wyposażony w wyżej wymienione systemy. Z innymi zapoznasz się w poniższej infografice.

hamowanieToyota1

Komentarze:

Inne artykuły w tym dziale:

W jakiej kondycji jest polska motoryzacja i czy w ogóle jeszcze istnieje? Wbrew dosyć powszechnym, pesymistycznym opiniom – ma się całkiem nieźle. O inwestycjach, poczynionych w ostatnich latach można napisać książkę. Prężnie działają fabryki samochodów Fiata, Opla i Volkswagena. Za dwa lata ruszy produkcja silników w nowej fabryce Mercedesa. Rok wcześniej w fabryce Toyoty w […]

Komentarzy: 0 skomentuj »

Wiele osób mieszkających w dużym mieście nie decyduje się na posiadanie samochodu. Wygodna  komunikacja miejska umożliwia przemieszczanie się po centrum bez większego problemu, a do tego omija nas męczące stanie w korkach oraz wszystkie wydatki związane z posiadaniem własnego auta. Jednak od czasu do czasu, samochód jest niezastąpionym środkiem transportu. Wyjazd służbowy, wakacje czy przeprowadzka […]

Komentarzy: 0 skomentuj »