Nasz profil na Facebook.com - polub nas

Nowoczesne hamowanie – w trosce o Twoje bezpieczeństwo

Meganews

Nie ma chyba dojrzałego kierowcy, który zapytany o najważniejszy z samochodowych podzespołów, nie odpowiedziałby: hamulce. Wszyscy możemy zgodnie stwierdzić, że moc jest ważna, ale bez sprawnego systemu hamowania nie warto nawet do takiego samochodu wsiadać. Oto kilka rozwiązań wprowadzonych w nowoczesnych samochodach, które mogą zwiększyć bezpieczeństwo Twoje oraz Twoich pasażerów.

 

Zwiększenie kontroli

Jednym z tego typu zabezpieczeń jest VSC+ (Vehicle Stability Control) odpowiadający za stabilizację toru jazdy. Podczas deszczu czy w zimie, gdy przyczepność auta jest słabsza, system ten może okazać się szczególnie przydatny. Reaguje on natychmiast na sytuację awaryjną, automatycznie hamując koła, które wpadły w poślizg. Oprócz tego VSC+ odpowiedzialne jest  za dodatkowe wspomaganie kierownicy przy wykonywaniu gwałtownych manewrów.

 

Hamowanie krytyczne

Każdy kierowca zdaje sobie sprawę, jak ważna jest błyskawiczna reakcja na nagłe zdarzenie na drodze. Zwykłe hamulce mogą okazać się w takiej sytuacji niewystarczające. Dlatego częścią nowoczesnego wyposażenia samochodów jest BAS (Brake Assist System) wspomagający działanie systemu ABS. BAS odpowiada za zwiększenie siły hamowania w nagłych sytuacjach, gdy zwykłe zredukowanie prędkości jest niewystarczające. Ciśnienie w układzie hamulcowym jest gwałtownie zwiększane , by wykorzystać jego maksymalną moc.

 

Hamowanie pokolizyjne

Czasem jednak, niezależnie od naszych wysiłków i działania zabezpieczeń, zderzenia nie uda się uniknąć. Ten etap jest często bardziej niebezpieczny, ponieważ wymaga od kierowcy nie tylko ogromnego doświadczenia, ale również zachowania zimnej krwi. Jednakże nowoczesne auta wyposażone są w hamulec pokolizyjny, który pomaga opanować sytuację następującą bezpośrednio po zdarzeniu: odpowiednio redukując prędkość, system minimalizuje skutki uderzenia i pozwala kierowcy odzyskać kontrolę nad pojazdem, by uniknąć dalszych kolizji.

Pamiętaj, by sprawdzić, czy samochód, który chcesz wybrać, jest wyposażony w wyżej wymienione systemy. Z innymi zapoznasz się w poniższej infografice.

hamowanieToyota1

Komentarze:

Inne artykuły w tym dziale:

Pod maską sportowego samochodu, zwracającego uwagę sylwetką klina, pracował innowacyjny, zwarty silnik z tłokiem obrotowym. Tak na początku lata 1978 roku wystartowała do wyjątkowego i bardzo długo, bo do dzisiaj trwającego sukcesu rynkowego, Mazda RX-7. To naprawdę nadzwyczajne zdarzenie w historii motoryzacji. Przez ponad 40 lat zostało sprzedanych prawie pół miliona pojazdów pierwszej generacji. Również […]

Komentarzy: 0 skomentuj »