Nasz profil na Facebook.com - polub nas

Rodzaje i modele fotelików samochodowych – na co zwrócić uwagę?

Meganews

Dla każdego rodzica lub opiekuna dziecka, które podróżuje wraz z nim samochodem, obowiązkową inwestycją będzie zakup fotelika samochodowego. Na rynku dostępnych jest wiele różnych rodzajów i modeli fotelików. Jak wybrać ten właściwy, który zapewni maksimum bezpieczeństwa dla naszego dziecka?

 

Obowiązek przewożenia dziecka w foteliku

Z najnowszych przepisów znowelizowanej ustawy Prawo o ruchu drogowym wynika, że w Polsce, podobnie jak w całej Unii Europejskiej, w foteliku samochodowym muszą być przewożone dzieci, które nie mają 150 cm wzrostu. Przewidziano pewne odstępstwa od tej reguły. Na przykład na tylnej kanapie pojazdu może jechać dziecko o wzroście co najmniej 135 cm, zapięte w pasy bezpieczeństwa, bez fotelika czy podkładki, ale jeśli waży co najmniej 36 kg. To granica maksymalnej wytrzymałości fotelików samochodowych.

Jeśli w samochodzie przewozimy trójkę dzieci na tylnym siedzeniu, to najstarsze z nich może jechać pomiędzy dwoma fotelikami, bez fotelika, ale zapięte w pasy bezpieczeństwa. Za brak wymaganych fotelików kierowca może zapłacić mandat w wysokości 150 zł i otrzymać 6 punktów karnych.

Cztery kategorie fotelików

Każdy kolejny kupowany przez nas fotelik samochodowy powinien być dobrany do wieku, wzrostu i wagi dziecka, które ma być w nim przewożone. Pod względem wagi wyróżnia się cztery kategorie fotelików:

  • 0+ – początkowy fotelik, tzw. nosidełko dla dzieci od urodzenia, o wadze od 0 do 13 kg, montowany jest tyłem do kierunku jazdy, ma pałąk, ułatwiający przenoszenie,
  • I – foteliki przeznaczone dla dzieci o wadze od 9 do 18 kg, montuje się je przodem lub tyłem do kierunku jazdy,
  • II – foteliki przeznaczone dla dzieci o wadze 15-36 kg,
  • III – foteliki „rosnące” wraz z dzieckiem, które można stosować od 9 do 36 kg.

Montowanie fotelika

W sprzedaży znajdują się foteliki dla dzieci montowane za pomocą pasów samochodowych lub systemu ISOFIX, który stosowany jest m.in. w fotelikach firmy Maxi Cosi wraz z pasem mocującym Top Tether. Samochód musi jednak umożliwiać zamontowanie bazy Isofix, aby można było właściwie umieścić w nim taki fotelik.

Po zamontowaniu fotelika czy nosidełka trzeba sprawdzić, czy mocowanie jest stabilne i dobrze dopasowane. Należy też dobrać długość pasów bezpieczeństwa do gabarytów dziecka.

Testy i atesty

Niektóre foteliki samochodowe są poddawane testom – tzw. crashtestom organizowanym przez różne jednostki, np. niemiecki automobilklub ADAC. Bardzo wysoko oceniane są w crashtestach ADAC, AA, ANWB i OEAMTC foteliki Maxi-Cosi Pebble Plus z bazą Maxi-Cosi 2wayFix.

Wybrane przez nas foteliki powinny mieć certyfikaty bezpieczeństwa, dopuszczające je do sprzedaży. Wśród nich wymienia się certyfikaty: ECE R44-03, ECE R44-04. Nie oznaczają one jednak, że fotelik samochodowy jest w pełni bezpieczny. Najlepiej, aby miał on dodatkowo homologację i-Size, stawiającą wyższe wymagania niż certyfikacja.

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Komentarze:

Inne artykuły w tym dziale:

Wyobraź sobie, że siadasz za kierownicę i ruszasz przed siebie. Cała reszta zostaje daleko w tyle. Korzystasz z innowacyjnych udogodnień i odczuwasz niewysłowioną wolność. W ten sposób nie tylko nabierasz dystansu, ale odkrywasz również, jak wiele frajdy może dawać zwykła jazda samochodem. Z Subaru XV to wszystko stanie się możliwe!

Komentarzy: 0 skomentuj »