Nasz profil na Facebook.com - polub nas

Rodzaje i modele fotelików samochodowych – na co zwrócić uwagę?

Meganews

Dla każdego rodzica lub opiekuna dziecka, które podróżuje wraz z nim samochodem, obowiązkową inwestycją będzie zakup fotelika samochodowego. Na rynku dostępnych jest wiele różnych rodzajów i modeli fotelików. Jak wybrać ten właściwy, który zapewni maksimum bezpieczeństwa dla naszego dziecka?

 

Obowiązek przewożenia dziecka w foteliku

Z najnowszych przepisów znowelizowanej ustawy Prawo o ruchu drogowym wynika, że w Polsce, podobnie jak w całej Unii Europejskiej, w foteliku samochodowym muszą być przewożone dzieci, które nie mają 150 cm wzrostu. Przewidziano pewne odstępstwa od tej reguły. Na przykład na tylnej kanapie pojazdu może jechać dziecko o wzroście co najmniej 135 cm, zapięte w pasy bezpieczeństwa, bez fotelika czy podkładki, ale jeśli waży co najmniej 36 kg. To granica maksymalnej wytrzymałości fotelików samochodowych.

Jeśli w samochodzie przewozimy trójkę dzieci na tylnym siedzeniu, to najstarsze z nich może jechać pomiędzy dwoma fotelikami, bez fotelika, ale zapięte w pasy bezpieczeństwa. Za brak wymaganych fotelików kierowca może zapłacić mandat w wysokości 150 zł i otrzymać 6 punktów karnych.

Cztery kategorie fotelików

Każdy kolejny kupowany przez nas fotelik samochodowy powinien być dobrany do wieku, wzrostu i wagi dziecka, które ma być w nim przewożone. Pod względem wagi wyróżnia się cztery kategorie fotelików:

  • 0+ – początkowy fotelik, tzw. nosidełko dla dzieci od urodzenia, o wadze od 0 do 13 kg, montowany jest tyłem do kierunku jazdy, ma pałąk, ułatwiający przenoszenie,
  • I – foteliki przeznaczone dla dzieci o wadze od 9 do 18 kg, montuje się je przodem lub tyłem do kierunku jazdy,
  • II – foteliki przeznaczone dla dzieci o wadze 15-36 kg,
  • III – foteliki „rosnące” wraz z dzieckiem, które można stosować od 9 do 36 kg.

Montowanie fotelika

W sprzedaży znajdują się foteliki dla dzieci montowane za pomocą pasów samochodowych lub systemu ISOFIX, który stosowany jest m.in. w fotelikach firmy Maxi Cosi wraz z pasem mocującym Top Tether. Samochód musi jednak umożliwiać zamontowanie bazy Isofix, aby można było właściwie umieścić w nim taki fotelik.

Po zamontowaniu fotelika czy nosidełka trzeba sprawdzić, czy mocowanie jest stabilne i dobrze dopasowane. Należy też dobrać długość pasów bezpieczeństwa do gabarytów dziecka.

Testy i atesty

Niektóre foteliki samochodowe są poddawane testom – tzw. crashtestom organizowanym przez różne jednostki, np. niemiecki automobilklub ADAC. Bardzo wysoko oceniane są w crashtestach ADAC, AA, ANWB i OEAMTC foteliki Maxi-Cosi Pebble Plus z bazą Maxi-Cosi 2wayFix.

Wybrane przez nas foteliki powinny mieć certyfikaty bezpieczeństwa, dopuszczające je do sprzedaży. Wśród nich wymienia się certyfikaty: ECE R44-03, ECE R44-04. Nie oznaczają one jednak, że fotelik samochodowy jest w pełni bezpieczny. Najlepiej, aby miał on dodatkowo homologację i-Size, stawiającą wyższe wymagania niż certyfikacja.

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Komentarze:

Inne artykuły w tym dziale:

Dwa zbliżone rozmiarami, ale jakże różne charakterem, odmłodzone modele Subaru trafiły do sieci sprzedaży w Polsce przed końcem roku. Utytułowana i bardzo dobrze znana Impreza to siostra znacznie młodszego, ambitnego modelu XV, który aspiruje do walki w coraz bardziej tłocznym segmencie crossoverów.

Komentarzy: 0 skomentuj »

Z powodu długiej i intensywnej, a czasami także nieprawidłowej eksploatacji łożyska mogą ulegać licznym uszkodzeniom takim jak blokowanie, rysy, złuszczenia, korozja, rdza czy ślady wytarcia. Jest ich bardzo wiele. Szczegółowej odpowiedzi udzielą nam specjaliści ze sklepu Akcesoria.cnc.info.pl

Komentarzy: 0 skomentuj »

Zima to okres szczególny – zarówno dla nas jak i dla aut, którymi poruszamy się na co dzień. Jak doskonale wiemy, aby możliwe było bezproblemowe poruszanie się nimi w sezonie charakteryzującym się niskimi temperaturami oraz okresowymi opadami deszczu i śniegu, niezbędna jest wymiana opon.

Komentarzy: 0 skomentuj »