Nasz profil na Facebook.com - polub nas

Komfort jazdy zależy także od opon

Meganews

Wielu kierowców zauważa różnicę w komforcie jazdy, aczkolwiek nie znajduje odpowiedzi dlaczego, tylko nadal użytkuje swoje auto. Możliwości mogą być różne, jednakże najbardziej prawdopodobne zawsze są dwie. Jedna to uszkodzenie, którejś z opon, a druga to niedostosowanie ogumienia do danego sezonu.

 

Często wkraczamy w okres letni, a nasz samochód nadal nie ma wymienionych opon. Ta kwestia dotyczy oczywiście ogumienia sezonowego. Musimy pamiętać, że opony letnie powinny być założone wtedy, gdy temperatura powietrza znacznie się podnosi. Jeśli jeździmy nadal na zimowych komfort jazdy nie należy do najlepszych. Możemy wówczas wyczuć tzw. bicie opon o podłoże, co wcale nie jest przyjemne. Z kolei osoby, które używają ogumienia całorocznego nie powinny doszukiwać się w złym komforcie jazdy wymiany ogumienia ze względu na temperaturę powietrza, ale w ewentualnym uszkodzeniu którejś z opon. W takim przypadku konieczne jest sprawdzenie każdej opony po kolei.

Czym różnią się sezonowe od całorocznych?

Dla niektórych kierowców tzw. laików różnice w ogumieniu sezonowym, a całorocznym nie istnieją. Nie dziwi zatem fakt, iż popełniają mnóstwo błędów. Trzeba zatem głośno powiedzieć, że różnice są duże. Otóż, ogumienie sezonowe charakteryzuje się dwoma kompletami, gdzie jeden jest na lat, a drugi na zimę. Pomiędzy tymi dwoma kompletami jest zasadnicza różnica w mieszance gum, oraz bieżnikach. Zarówno jedno jak i drugie jest zupełnie inne w oponach letnich i zimowych. Mieszanka gumy jest opracowana w taki sposób, aby odpowiadała w temperaturach wysokich przy oponach letnich i niskich przy oponach zimowych. Z kolei bieżniki dopasowane są do podłoża. Letnie mają taki wzór i głębokość bieżnika, aby idealnie sprawdzały się na podłożu suchym i mokrym. Natomiast w zimowych zastosowano taką ideę, aby sprawdziły się w warunkach dróg mokrych, suchych, pokrytych śniegiem i lodem. Jeśli chodzi o ogumienie całoroczne, specjaliści postarali się i stworzyli taki rodzaj mieszanki gumy, że bez względu na sezon sprawdzają się idealnie. Nie inaczej jest także z zastosowaniem bieżnika. Jego głębokość i układ na oponie odpowiada różnorakim warunkom na drodze.

Jak dbać o opony?

Dodatkowym atutem niektórych właścicieli samochodów jest to, że dbają o opony. Nie tylko jeżdżą w taki sposób, aby nie narażać ogumienia na zbytnie zużycie, to dodatkowo często je myją, a raz na jakiś czas konserwują. Jeśli chodzi o konserwację jest to dobry sposób na przedłużenie życia opon. W sklepach motoryzacyjnych jest mnóstwo preparatów do konserwacji ogumienia. Dlatego nie ma żadnego problemu, aby się w taki zaopatrzyć. Oczywiście nie powinniśmy tego robić, kiedy auto stoi na kolach. Opony trzeba zdjąć, dlatego dobrym momentem na konserwację jest zmiana pon z letnich na zimowe i odwrotnie. Jeśli jeździmy na całorocznych raczej nie będziemy mieć takiej okazji, aczkolwiek dla chcącego nic trudnego. Po każdym sezonie warto by było poświęcić się, zdjąć ogumienie i poddać je konserwacji. Po zimie ogumienie bez wątpienia nasiąkło solanką. Jak wiadomo sól nie wpływa na gumę zbyt dobrze. Warto by było ogumienie zdjąć, umyć i po wyschnięciu poddać konserwacji. Z kolei po sezonie letnim nie ma problemu z solą, ale wysokie temperatury znacznie wysuszają gumę. Preparaty konserwujące nawilżają ją i sprawiają, że jej żywotność się przedłuża. Podsumowując wszystko możemy zauważyć o ile szybciej wymiany opon musi dokonać osoba, która zupełnie nie robi przy nich nic tylko użytkuje. Eksperci motoryzacyjni potwierdzają, że żywotność ogumienia auta osobowego można przedłużyć, gdyż są na to sposoby. W przypadku aut ciężarowych wygląda to trochę inaczej, ponieważ tonowe ładunki również źle wpływają na ogumienie.

Komentarze:

Inne artykuły w tym dziale:

Pod maską sportowego samochodu, zwracającego uwagę sylwetką klina, pracował innowacyjny, zwarty silnik z tłokiem obrotowym. Tak na początku lata 1978 roku wystartowała do wyjątkowego i bardzo długo, bo do dzisiaj trwającego sukcesu rynkowego, Mazda RX-7. To naprawdę nadzwyczajne zdarzenie w historii motoryzacji. Przez ponad 40 lat zostało sprzedanych prawie pół miliona pojazdów pierwszej generacji. Również […]

Komentarzy: 0 skomentuj »