Nasz profil na Facebook.com - polub nas

Jazda pod wpływem alkoholu – jak odzyskać prawo jazdy?

Meganews

Jazda samochodem pod wpływem alkoholu ma bardzo poważne konsekwencje, takie jak utrata uprawnień do prowadzenia pojazdów. Czy dokument można jakoś odzyskać?

 

Pomimo ostrzeżeń i próśb ze strony Policji i innych służb porządkowych o nieprowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu, nadal wielu kierowców łamie przepisy i wsiada w tym stanie za kierownicę. Tymczasem jazda po alkoholu grozi bardzo poważnymi konsekwencjami. W czasie minionej majówki odnotowano tragiczny bilans. Tylko od piątku do środy (czyli w pierwszej połowie długiego weekendu) w wypadkach zginęło 40 osób, a 537 zostało rannych. Policja zatrzymała natomiast aż 1350 pijanych kierowców.

Karać, edukować, bronić?

Niewątpliwie jazda po alkoholu powinna być piętnowana i surowo sankcjonowana. Nie ma społecznej akceptacji dla tego typu zachowania. Kierowcy powinni zdawać sobie sprawę z tego jak tragicznie może się zakończyć prowadzenie pojazdu na „podwójnym gazie”. Nie chodzi bowiem wyłącznie o odpowiedzialność wykroczeniową, karną czy nawet utratę uprawnień do prowadzenia pojazdów, ale o to, że pozostając pod wpływem alkoholu mamy obniżoną koncentrację i refleks. W tym stanie nie trudno natomiast o wypadek. Pamiętajmy jednak, że wszyscy jesteśmy ludźmi i popełniamy błędy. Każdy zasługuje na drugą szansę. Osoby, które dopuściły się jazdy pod wpływem alkoholu mogą zwrócić się do wyspecjalizowanej kancelarii prawnej, zajmującej się sprawami prowadzenia samochodu pod wpływem alkoholu.

Konsekwencje karne za jazdę pod wpływem alkoholu

W zależności od ilości spożytego alkoholu (stan po spożyciu alkoholu lub stan nietrzeźwości) sprawcy czynu grozi odpowiedzialność karna lub wykroczeniowa. Jeżeli pijany kierowca będzie odpowiadał na podstawie przepisów Kodeksu wykroczeń, grozi mu kara aresztu (od 5 do 30 dni) albo grzywny nie niższej niż 50 zł (maksymalnie 5.000 zł). Dodatkowo zostanie orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów (na okres od 6 miesięcy do 3 lat). Z kolei Kodeks karny przewiduje co do zasady karę ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Wyjątkiem jest sytuacja, w której sprawca był już wcześniej prawomocnie skazany za prowadzenie pojazdu mechanicznego – wtedy podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. W oparciu o przepisy Kodeksu karnego również zostanie orzeczony zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów lub pojazdów konkretnego rodzaju na okres od 3 do 15 lat. Jak odzyskać prawo jazdy stracone za alkohol? To wcale nie jest takie proste.

 

jazda-po-alkoholu

 

Konsekwencje możliwych pozwów cywilnych o odszkodowanie

Dodatkowo, być może nawet bardziej dotkliwą karę, przewidują przepisy Kodeksu cywilnego oraz postanowienia umów ubezpieczeniowych. Jazda po alkoholu bowiem wyłącza odpowiedzialność ubezpieczyciela za ewentualny wypadek, który został spowodowany z winy pijanego kierowcy. Nie będą go zatem chroniły polisy OC i AC. O ile w przypadku zwykłej stłuczki kwoty dochodzonego przez poszkodowanego odszkodowania nie będą szczególnie wysokie, o tyle w sytuacji śmierci lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, sumy te mogą sięgać nawet miliona złotych. Zabrane prawo jazdy za alkohol nie jest zatem wcale najpoważniejszą, możliwą konsekwencją.

Jak przygotować się do rozprawy sądowej?

Jazda po alkoholu w większości przypadków skończy się procesem sądowym. Jak zatem przygotować się do rozprawy? W pierwszej kolejności warto zadbać o pomoc profesjonalnego pełnomocnika. Nie zaszkodzi mieć w telefonie numer do zaufanego adwokata. Poza tym należy zapisać wszystko co działo się dzień przed oraz w dniu zatrzymania. Rekonstrukcja kolejno następujących zdarzeń będzie istotnym elementem dochodzenia. Warto również kompletować wszystkie otrzymywane pisma sądowe – należy archiwizować je w kolejności chronologicznej. Dobrze jest również sporządzić kopie tych dokumentów.

Okoliczności łagodzące wyrok

Prawnicy – specjaliści z zakresu prawa karnego i prawa wykroczeń – wiedzą w jaki sposób skonstruować linię obrony, aby była ona skuteczna, czyli konsekwencje były jak najmniej „bolesne” dla sprawcy. Istnieją okoliczności, które można wykorzystać przed sądem i które mogą złagodzić wyrok. Przykładowo zabrane prawo jazdy za alkohol można odzyskać. A nawet jeżeli to się nie uda, warto walczyć o złagodzenie wyroku (nie pozbawienie wolności a ograniczenie i tak dalej). Z każdej sytuacji jest jakieś wyjście.

Skontaktuj się z nami!

Jeśli popełniłeś błąd i prowadziłeś samochód pod wpływem alkoholu, a potem zostałeś zatrzymany przez Policję, możesz zwrócić się o pomoc do wyspecjalizowanej kancelarii prawnej. ADWOKAT24H to zespół najlepszych prawników, którzy o sprawach karnych i wykroczeniowych z zakresu jazdy po alkoholu wiedzą absolutnie wszystko. Od wielu lat zajmujemy się tylko tego typu sprawami. Prowadzimy sprawy na terenie całego kraju. Zaufały nam już tysiące osób. Zadzwoń 501 288 110 lub napisz do nas kontakt@adwokat24h.pl pozwól sobie pomóc. Kancelaria działa na terenie całego kraju.

Kancelaria prawna: Adwokat24h
Adres strony www : http://adwokat24h.pl/
Telefon: 501 288 110

Komentarze:

Inne artykuły w tym dziale:

Pod maską sportowego samochodu, zwracającego uwagę sylwetką klina, pracował innowacyjny, zwarty silnik z tłokiem obrotowym. Tak na początku lata 1978 roku wystartowała do wyjątkowego i bardzo długo, bo do dzisiaj trwającego sukcesu rynkowego, Mazda RX-7. To naprawdę nadzwyczajne zdarzenie w historii motoryzacji. Przez ponad 40 lat zostało sprzedanych prawie pół miliona pojazdów pierwszej generacji. Również […]

Komentarzy: 0 skomentuj »