Nasz profil na Facebook.com - polub nas

Jak dbać zimą o samochód?

Meganews

Zimą nasze samochody muszą zmagać się ze szronem na szybach, zamarzającymi uszczelkami i piórami wycieraczek, a przede wszystkim z solą drogową osiadającą na lakierze, felgach i oponach. Powodują one szybsze zużycie lakieru, przyspieszają starzenie się elementów gumowych, plastikowych i szklanych. Warto zadbać, by ograniczyć ten negatywny wpływ zimy na nasze samochody.

 

W czasie zimy niewiele osób ma warunki do czasochłonnych zabiegów pielęgnacyjnych, dlatego kosmetyka samochodu musi być w tym okresie szybka i możliwie efektywna. Na początek – jeśli dysponujecie miejscem w garażu – warto zabezpieczyć karoserię używając wosku na bazie polimerów (np. kwarcu). Największą zaletą takiego preparatu jest – poza wspaniałym efektem hydrofobowym i połyskiem, jaki nadaje lakierowi – szybkość nakładania. Można go polerować praktycznie po nałożeniu, a samo docieranie także trwa dość krótko.

Kolejny krok, to używanie po każdym myciu preparatu typu quick detailer, który łączy w sobie łatwość nakładania z właściwościami poprawiającymi wygląd lakieru, nadającymi mu hydrofobowość i pozostawiającymi warstwę zabezpieczającą. Poza tym quick detailery są bezpieczne dla uszczelek, elementów plastikowych i szyb.

Gdy zadbamy już o lakier warto skupić się na dolnych partiach samochodu, które są zawsze bardziej narażone na zabrudzenia. To przede wszystkim opony, które warto pokryć środkiem zabezpieczającym, tzw. dressingiem, który nie tylko tworzy powłokę utrudniającą osadzanie się na nich brudu, ale także poprawia ich wygląd. Dobrze, żeby był to produkt w formie płynnej, który szybko się nakłada i pozostawia do wyschnięcia. Należy pamiętać, by pokrywać tym preparatem jedynie boki opon, a nie bieżnik, ponieważ zmniejsza on tarcie. Podobne zabezpieczenie przyda się także uszczelkom w drzwiach i zewnętrznym elementom plastikowym. Są na rynku produkty, które można zastosować do wszystkich tych trzech rodzajów powierzchni. Należy zwracać uwagę, czy dany preparat to rodzaj „czernidła”, które koloryzuje materiał, czy bezbarwny – wydobywający z niego naturalny kolor i połysk.

Ostatnim rodzajem powierzchni, która wymaga zimą naszej specjalnej uwagi są szyby. Dla zapewnienia sobie bezpieczeństwa podczas jazdy, czyli ich odpowiedniej przejrzystości, należy zaopatrzyć się w dobry płyn do odmrażania, czyli taki, który działa w bardzo niskich temperaturach i jest bezpieczny dla uszczelek oraz piór wycieraczek. Ułatwi on poranną walkę z oblodzeniami na szybach i skróci czas przygotowania samochodu do jazdy. Poza tym nie powoduje rysowania powierzchni, jak to mam miejsce w przypadku skrobaczek. Odmrażaczem w płynie wystarczy spryskać zamrożoną powierzchnię, odczekać chwilę, a następnie wytrzeć suchą szmatką.


Propozycje produktów, które można używać do pielęgnacji samochodu zimą znajdziecie na stronie Tenzi Detailer.

Komentarze:

Inne artykuły w tym dziale:

Pod maską sportowego samochodu, zwracającego uwagę sylwetką klina, pracował innowacyjny, zwarty silnik z tłokiem obrotowym. Tak na początku lata 1978 roku wystartowała do wyjątkowego i bardzo długo, bo do dzisiaj trwającego sukcesu rynkowego, Mazda RX-7. To naprawdę nadzwyczajne zdarzenie w historii motoryzacji. Przez ponad 40 lat zostało sprzedanych prawie pół miliona pojazdów pierwszej generacji. Również […]

Komentarzy: 0 skomentuj »