Nasz profil na Facebook.com - polub nas

Czym jest modulacja siły hamowania i jak można ją poprawić?

Meganews

Efektywność systemu hamowania większości kierowców kojarzy się z parametrami takimi, jak żywotność komponentów układu, ich odporność na wysoką temperaturę pracy czy długość drogi hamowania. O wiele rzadziej w tym kontekście mówi się jednak o modulacji siły hamowania. Jak jednak pokazuje praktyka, by uzyskać pożądaną skuteczność funkcjonowania klocków hamulców seryjnych, często wystarczy jedynie poprawić ich informatywność.

 

Wspominane powyżej pojęcie nie doczekało się póki co jednoznacznej definicji. Mów się tu zarówno o efektywności zarządzania wysiłkiem hamulcowym, czułości pedału hamulca, jak i łatwości kontrolowania hamulców lub przewidywalności systemu hamowania.

Czym są hamulce o dobrej modulacji siły hamowania?

Hamulce o dobrej informatywności gwarantują optymalne dozowanie siły hamowania bez względu na panujące w danym momencie warunki drogowe. W perfekcyjnej sytuacji wciśnięcie pedału hamulca z siłą gwarantującą użycie na przykład 10% możliwego zakresu jego pracy, wyzwala 10% zdolności układu hamulcowego, wciśnięcie do połowy – 50%, a gwałtowne, do oporu – 100%. Tego typu specyfika działania sprawia, że kierowca jest w stanie dokładnie wyczuć co dzieje się z kołami oraz hamulcami samochodu. W praktyce, niewiele modeli może się poszczyć idealną informatywnością hamulców.

Które z dostępnych na rynku marek cechuje dobra modulacja siły hamowania?

Jak pokazały nasze obserwacje, pojazdy z najbardziej informatywnymi hamulcami do Audi, BMW oraz Mercedes. Środkowe miejsca zajmują samochody amerykańskie; na końcu skali znajdują się pojazdy japońskie, również te zaliczane do segmentu premium. Jak wytłumaczyć tego typu prawidłowość. Związane jest to z faktem, że poszczególne rynku posługują się różnymi rozwiązaniami konstrukcyjnymi w dziedzinie budowy systemów hamulcowych. Różnice te przekładają się także na trwałość komponentów czy zjawiska takie, jak brake fading, o którym pisaliśmy jakiś czas temu w artykule: Brake fading – test różnych klas.

Jeśli wiemy już czym jest informatywność siły hamowania, pora wyjaśnić w jaki sposób można ją poprawić. Oto trzy najskuteczniejsze metody.

  1. Zamontowanie tarcz hamulcowych mających większą średnicę

Sposób najefektywniejszy, lecz również najbardziej pracochłonny i najdroższy. Większa tarcza wiąże się bowiem między innymi z większą odległością pomiędzy środkiem tarczy i punktem, gdzie styka się ona z klockiem, co przekłada się na większy tak zwany moment hamowania oraz lepszą modulację. Aby w pełni zrozumieć sens zastosowania tej metody, wystarczy zastanowić się, gdzie należy złapać wirujący talerz, aby zatrzymał się szybciej – po środku czy na krawędzi?

  1. Zamontowanie przewodów w stalowym oplocie

Praktycznie wszystkie dostępne na rynku samochody wyposażone są w montowane fabrycznie gumowe przewody. Jedną z kluczowych przyczyn stopniowej redukcji czułości pedału hamulca jest zjawisko rozszerzania się gumowych rurek. Aby zwiększyć informatywność hamulców, wystarczy, że wykonane z gumy przewody zamienimy na stalowe.

  1. Zamontowanie ceramicznych klocków hamulcowych o dużej skuteczności

Ceramiczne klocki hamulcowe Power Stop mające stabilny współczynnik tarcia stanowią gwarancję wysokiej przewidywalności zachowania się hamulców. Przykładowo, bardziej preferowane powinny być klocki o wskaźniku w przedziale 0,37 – 0,39 niż te, których współczynnik tarcia wynosi 0,5. Jest on, owszem, wysoki, lecz nie wiemy nic na temat najważniejszego parametru, jakim jest stabilność.

Z naszego doświadczenia wynika również, że ceramiczne klocki hamulcowe w większym stopniu podwyższają informatywność hamulców niż ma to miejsce w przypadku klocków seryjnych.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Podsumowując, modulację hamulców poprawić można na wiele, niekoniecznie skomplikowanych, sposobów. Pamiętać należy jedynie o tym, że informatywność jest stosunkowo subiektywnym parametrem – jedynie kierowca jest w stanie określić czy łatwo kontroluje mu się hamulce prowadzonego przez niego pojazdu czy może potrzebna będzie jakaś poprawa w tym zakresie.

Zapisz

Komentarze:

Inne artykuły w tym dziale:

Układ chłodzenia w samochodzie jest niezwykle ważny. Jeśli ulegnie awarii możne prowadzić do bardzo poważnych uszkodzeń silnika lub generalnego remontu naszego samochodu. Z czego się składa? Termostat, pompa wodna, chłodnica i nagrzewnica to podstawowe elementy tego układu. Ale co jeśli ten najważniejszy – termostat – ulegnie awarii? Jak zatem rozpoznać awarię termostatu i co można […]

Komentarzy: 0 skomentuj »