Nasz profil na Facebook.com - polub nas

Bowers & Wilkins w XC90

Meganews

Specjaliści z Volvo odpowiedzialni za nagłośnienie kabiny nowego XC90 postawili sobie ambitny cel – zaprojektować zestaw, który znajdzie się w pierwszej trójce najlepszych seryjnych samochodowych systemów audio na świecie.


W związku z tym Volvo zaprosiło do współpracy brytyjską firmę Bowers & Wilkins, której doświadczenia w obszarze nagłośnienia i akustyki obejmują niemal 50 lat. Wspólnymi siłami powstała konstrukcja obejmująca aluminiowe kopułki wysokotonowe, kewlarowe głośniki średniotonowe oraz głośniki niskotonowe. Zestaw zawiera także centralny głośnik wysokotonowy, poprawiający przestrzenność sceny dźwiękowej. System uzupełnia dwunastokanałowy wzmacniacz Harman, klasy D o mocy 1400 W.

W kabinie znajduje się w sumie 19 głośników: siedem wysokotonowych z serii Nautilus o średnicy 25 mm i siedem średniotonowych  o średnicach 5×100 mm oraz 2×80 mm. Pod ich maskownicami dostrzeżemy żółte membrany kewlarowe, charakterystyczne dla marki B&W. Zestaw uzupełniają cztery głośniki niskotonowe (200/165 mm) oraz subwoofer (250 mm) wbudowany na stałe w konstrukcję nadwozia.

Sprzęt audio w nowym XC90 jest zaopatrzony w procesor dźwięku dostarczony przez szwedzką firmę Dirac Research. Steruje on m.in. opóźnieniami fal dźwiękowych. Dzięki niemu jest możliwe osiągnięcie wirtualnych trybów odsłuchu, takich jak np. sala koncertowa. Co ciekawe, podczas opracowywania tej funkcji projektanci wzorowali się na akustyce hali koncertowej Goeteborga.

Oprócz opisanego powyżej flagowego zestawu nagłośnienia Premium Sound, w nowym XC90 będzie też oferowany zestaw High Performance ze wzmacniaczem o mocy 224W, dwunastoma głośnikami i możliwością domontowania subwoofera. Zestaw podstawowy to system Performance, na który składa się wzmacniacz 52W i sześć głośników.

źródło: MotoTarget

Komentarze:

Inne artykuły w tym dziale:

W jakiej kondycji jest polska motoryzacja i czy w ogóle jeszcze istnieje? Wbrew dosyć powszechnym, pesymistycznym opiniom – ma się całkiem nieźle. O inwestycjach, poczynionych w ostatnich latach można napisać książkę. Prężnie działają fabryki samochodów Fiata, Opla i Volkswagena. Za dwa lata ruszy produkcja silników w nowej fabryce Mercedesa. Rok wcześniej w fabryce Toyoty w […]

Komentarzy: 0 skomentuj »

Wiele osób mieszkających w dużym mieście nie decyduje się na posiadanie samochodu. Wygodna  komunikacja miejska umożliwia przemieszczanie się po centrum bez większego problemu, a do tego omija nas męczące stanie w korkach oraz wszystkie wydatki związane z posiadaniem własnego auta. Jednak od czasu do czasu, samochód jest niezastąpionym środkiem transportu. Wyjazd służbowy, wakacje czy przeprowadzka […]

Komentarzy: 0 skomentuj »