Nasz profil na Facebook.com - polub nas

Wyjeżdżasz na wczasy w lipcu? Będziesz bezpieczniejszy z ubezpieczeniem samochodowym

Meganews

Czy wiesz, że szczególnie dużo wypadków ma miejsce w lipcu? Ponad 3 tysiące w 2018 roku. Komenda Główna Policji w raporcie opublikowanym na policja.pl tłumaczy to wzmożonym ruchem na drogach. W końcu jest to okres wakacyjny. Jeśli zatem zaplanowałeś wyjazd na wczasy w lipcu, w pierwszej kolejności powinieneś kupić ubezpieczenie samochodowe. Sprawdź, co warto wiedzieć na jego temat przed wakacjami i jak wybrać najlepszą ochronę.

 

Dzień przed urlopem przypomniałem sobie, że moja polisa traci ważność. Jak mogę nabyć nową na ostatnią chwilę?

Dzień poprzedzający wyjazd to czas na pakowanie i planowanie trasy. Na pewno trudno Ci będzie znaleźć wystarczająco dużo czasu, aby spotkać się z agentem ubezpieczeniowym. Alternatywą jest zakup polisy przez internet, np. za pomocą kalkulatora ubezpieczeń w serwisie Panocek. Jak to działa?

Masz komputer i dostęp do internetu? Na pewno! Poświęć zatem trzy minuty na wypełnienie formularza. Wszystkie dane, których potrzebujesz, znajdziesz w dowodzie osobistym, prawie jazdy i dokumentach dotyczących samochodu. Wypełnij wszystkie pola rzetelnie i zgodnie z prawdą. Dzięki temu otrzymasz dokładniejszą kalkulację. Po porównaniu ofert możesz od razu kupić wybrane ubezpieczenie online. I jeszcze otrzymasz zniżkę za zakup przez internet.

 

Czy dostanę odszkodowanie, gdy w spowodowanym przeze mnie wypadku sam poniosę straty?

To zależy, jakim ubezpieczeniem dysponujesz. Samo OC nie zapewni Ci rekompensaty w takiej sytuacji. Jako sprawca wypadku będziesz mógł liczyć na pomoc swojego TU tylko wtedy, gdy wykupisz autocasco o takim zakresie, które obejmie ochroną szkody powypadkowe.

Jeśli poza samochodem Ty sam doznasz trwałych obrażeń, możesz liczyć tylko na wykupione przez siebie NNW dla kierowców i pasażerów. Taka polisa pokryje koszty leczenia i rehabilitacji, gdy zajdzie taka potrzeba.

 

Czy moje OC będzie działało również za granicą?

Dziś kierowcy są w komfortowej sytuacji, bo ubezpieczenie OC zakupione w Polsce będzie chroniło ich odpowiedzialność cywilną również za granicą. Wyjeżdżając z kraju musisz więc jedynie wiedzieć, po drogach których państw będziesz podróżował. Dzięki międzynarodowemu porozumieniu OC komunikacyjne wystarczy Ci na terenie krajów należących do Unii Europejskiej, a także w Szwajcarii, Norwegii czy na Islandii.

Istnieje też grupa państw, w których będziesz potrzebował tzw. Zielonej Karty (m.in. w Albanii, Maroko, Rosji, Turcji, Czarnogórze czy na Ukrainie), a w innych krajach – ubezpieczenia granicznego.

 

Gdzie otrzymam Zieloną Kartę?

Po Zieloną Kartę możesz zgłosić się do firmy, w której wykupiłeś obowiązkowe ubezpieczenie samochodowe. Najlepiej zadbaj o to z odpowiednim wyprzedzeniem i daj ubezpieczycielowi czas na wydanie dokumentu. Jeśli zaplanowałeś wyjazd na feralny lipiec, wyślij wniosek jeszcze w czerwcu. Jak pewnie zauważysz, porównując OC na kalkulator-ac-oc.pl, większość TU zapewnia wyrobienie certyfikatu bezpłatnie – w ramach składki OC. Nieliczni, jak TU Warta czy Ergo Hestia, pobiorą dodatkową opłatę, na którą musisz się przygotować.

 

Potrzebuję autocasco, ale tylko na wakacyjny wyjazd. Czy mogę podpisać umowę np. na 2 tygodnie?

AC krótkoterminowe jest rzadkością. Wśród ubezpieczycieli tylko nieliczni oferują zawarcie umowy autocasco na krócej niż standardowy rok. Jeśli jednak zależy Ci na takiej polisie, możesz ją zawrzeć w PZU lub TU Compensa. Takie krótkoterminowe AC w tym drugim chroni jedynie po stłuczce i w przypadku zniszczeń przez grad, wiatr czy spadające gałęzie. Kradzieże będą wyłączone z ochrony ubezpieczeniowej. W grę wchodzi jednak przynajmniej miesięczna ochrona.

Ostatnio TU Aviva wypuściła na rynek aplikację TERAZ, która umożliwia szybkie zawarcie krótkoterminowej umowy AC. Ta z kolei może obejmować okres od 3 godzin do 30 dni.

 

Potrzebuję AC, które pozwoli mi naprawić samochód po wypadku. Czy minicasco mi wystarczy?

Większość ubezpieczycieli w ramach minicasco chroni na wypadek kradzieży i zniszczeń spowodowanych przez żywioł. Ale na Twoje szczęście jedna firma wyłamała się z tej reguły i wprowadziła do swojej oferty AC mini rekompensujące szkody powypadkowe i tylko takie. Mowa o TU Compensa.

 

Chciałbym ubezpieczyć swój bagaż i rowery, z których będę korzystał podczas urlopu. W jakim TU znajdę odpowiednią ochronę?

Posiadacze autocasco o rozszerzonym zakresie mają problem z głowy, bo w jego ramach ubezpieczyciele często obejmują ochroną nie tylko samochód, ale także przewożone bagaże. Tak jest chociażby w TU Warta. Zniszczenie, uszkodzenie czy kradzież nie będą spędzały Ci snu z powiek.

Poza bagażem wielu podróżującym zależy jednocześnie na ochronie sprzętu sportowego, który – nie oszukujmy się – jest dosyć kosztowny. Jest on chroniony na podobnej zasadzie i na wypadek podobnych zdarzeń, co bagaż. Ochrona roweru, nart czy ekwipunku do nurkowania wymaga jednak zakupu dodatkowej polisy, np. w TU Compensa. Możesz je dokupić do OC lub OC+AC albo zdecydować się na nie w późniejszym czasie.

Pakiet zapewniający ochronę bagażu i jednocześnie sprzętu sportowego zapewnia np. You Can Drive.

Komentarze:

Inne artykuły w tym dziale:

Gdy po siedmiu miesiącach rynek aut osobowych w Polsce skurczył się niemal o jedną trzecią, Volvo Car Poland odnotowało sprzedaż niższą jedynie o 2,58%. Tym samym udział rynkowy marki wzrósł z 2,1 do 3,01%. Pozytywne wyniki odnotowały także inne rynki Volvo. Oto kilka pozytywnych informacji biznesowych z Polski i ze świata.

Komentarzy: 0 skomentuj »

Sezon urlopowy w pełni. Zanim jednak wyruszymy w drogę, warto zadbać o spokojne i pełne relaksu wakacje jeszcze przed wyjazdem, odpowiednio przygotowując swojego Opla do podróży. Teraz jest to jeszcze łatwiejsze niż kiedykolwiek, dzięki możliwości umówienia wizyty online, w wybranym autoryzowanym serwisie niemieckiej marki.

Komentarzy: 0 skomentuj »