Nasz profil na Facebook.com - polub nas

Bagażniki dachowe – na co zwrócić uwagę podczas wyboru?

Meganews

Kiedy tylko zbliżają się wakacje dość często stajemy przed problemem, jak szybko i sprawnie pomieścić wszystkie nasze bagaże w naszym niezbyt wielkim aucie. Świetnym rozwiązaniem w takiej sytuacji może być zakup bagażnika dachowego.

 

Bagażniki dachowe to najlepsze rozwiązanie dla osób, których samochody nie mogą pomieścić wszystkich niezbędnych na wyjeździe akcesoriów. Jednak zanim dokonamy wyboru, zapoznajmy się z rodzajami bagażników, spośród których możemy wybrać ten najbardziej dla nas odpowiedni.

Bagażnik bazowy – belki dachowe

Zanim kupimy właściwy bagażnik dachowy musimy koniecznie na dachu naszego pojazdu zamontować tak zwany bagażnik bazowy. Są to zwykle dwie poprzeczne belki. Dopiero na nich można montować właściwy bagażnik lub na przykład uchwyty rowerowe. Trzeba pamiętać, że musimy wybrać bagażnik, który na pewno będzie pasował do naszego modelu auta. Wprawdzie są oferowane tak zwane bagażniki uniwersalne, ale one na pewno nie pasują do wszystkich modeli, ale co najwyżej do kilkunastu najpopularniejszych marek. Zanim wybierzemy bagażnik bazowy warto sprawdzić czy nasze auto zaopatrzone jest w tak zwane relingi. Jeśli ich nie ma to bagażnik najczęściej będzie wykorzystywał przy montażu tak zwane punkty mocujące. Są one zwykle ukryte pod specjalnymi zaślepkami wewnątrz specjalnej listwy umieszczonej wzdłuż krawędzi dachu.

Boks dachowy

Boks dachowy stanowi właściwą formę dla przedmiotów typu bagażniki dachowe. Dobre i solidne boksy są wykonane z dobrej jakości tworzywa – dzięki temu są lekkie i wytrzymałe. Warto zwrócić uwagę, by były one dopasowane do modelu samochodu. W pojazdach typu hatchback czy kombi nie mogą być zbyt długie, gdyż wtedy zamontowany boks dachowy będzie utrudniał otwieranie tylnej klapy bagażnika i utrudni nam korzystanie z bagażnika samochodowego. W przypadku wysokich samochodów typu SUV bardzo wygodne są takie modele bagażników samochodowych, które otwierają się na dwie strony. Bardzo ułatwia to późniejszy załadunek i rozładunek. Bardzo ważne jest również, by zwrócić uwagę na właściwe zabezpieczenie bagażników dachowych. Warto zainwestować w model, który wprawdzie będzie droższy, ale wyposażone w solidny zamek z kluczykami.

Uchwyty na rowery

Aktualnie stosowane rozwiązania pozwalają na umieszczenie jednośladów zarówno na dachu pojazdu, na haku, jak i na tylnej klapie pojazdu. W przypadku samochodów terenowych można je nawet montować na kole zapasowym samochodu. Najbardziej powszechne jest umieszczanie uchwytów rowerowych na dachu. W ten sposób możemy umieścić nawet równocześnie cztery rowery. Jednak jeśli chodzi o wygodę i szybkość montażu to lepszym rozwiązaniem jest montaż na tylnej klapie samochodu lub na haku. Najnowocześniejsze bagażniki na rowery tego typu umożliwiają montaż nawet pięciu rowerów. Niektóre najnowsze modele oferują tak zwany montaż błyskawiczny, co jest wielką wygodą dla klientów. Bagażniki na uchwyty rowerowe montowane na kole zapasowym mają możliwość zamocowania jednego lub maksymalnie dwóch jednośladów. Stają się coraz popularniejsze, bo ich montaż jest dość prosty.

Komentarze:

Inne artykuły w tym dziale:

Samochody elektryczne mają szereg zalet – są zeroemisyjne, zapewniają dobre przyspieszenie, a do tego znacznie obniżają koszty eksploatacji. Niestety, mają również kilka ograniczeń, z których główne dotyczy czasu ich ładowania. Ile tak właściwie zajmuje uzupełnianie zapasów energii w bateriach samochodu elektrycznego? W tym materiale znajdziecie odpowiedź na to pytanie. Technologia elektrycznego napędu funkcjonuje w świadomości […]

Komentarzy: 0 skomentuj »

Arteon to chyba jedyny model w gamie Volkswagena, który przyciąga wzrok przypadkowych przechodniów. Wszystko dzięki oryginalnej i dynamicznej stylistyce nadwozia. Można powiedzieć, że Arteon wygląda luksusowo, a nawet awangardowo, ale zaraz, zaraz… czy „samochód dla ludu” może być awangardowy? Piękny, agresywny grill z przodu, szyby bez ramek, opadająca linia nadwozia, tył przypominający sportowe coupe – […]

Komentarzy: 0 skomentuj »

Samochód autonomiczny posiada rozproszony „mózg” w postaci czujników, kamer, wspierany przez GPS oraz system satelitarny. Ale zebrane dane to tylko początek procesu, który ma doprowadzić pojazd do bezpiecznego poruszania się po drodze. Potrzebny jest układ decyzyjny, który zastąpi kierowcę.

Komentarzy: 0 skomentuj »