Nasz profil na Facebook.com - polub nas

7 mitów odnośnie OC

Meganews

Mimo że posiada je ogromna większość kierowców, wielu z nich ma o nim mylne pojęcie. OC – ubezpieczenie, które obrosło licznymi mitami. Obalmy te pojawiające się najczęściej.

 

 

1. Nieużywane auto nie musi mieć OC

Nawet jeśli Twój samochód stoi w garażu i od kilku miesięcy nie wyjeżdżał na ulicę, w świetle polskiego prawa jesteś zobowiązany do wykupienia dla niego OC, o ile oczywiście został zarejestrowany w Polsce. To, czy samochód jest używany, czy nie, nie ma znaczenia –liczy się wyłącznie fakt rejestracji w naszym kraju. Nie jest również istotne, czy wykupisz OC w Gothaer, PZU, Warcie, AXA, Link 4, czy jakiejkolwiek innej firmie, ponieważ treść polisy zawsze brzmi tak samo.

2. OC zapewnia wystarczającą ochronę ubezpieczeniową

Niestety nie. Co więcej, z punktu widzenia ubezpieczonego nie daje żadnych praktycznych korzyści. Dlaczego? Ponieważ odszkodowanie z OC może być wypłacone wyłącznie osobom poszkodowanym, a więc z własnej polisy kierowca nie dostaje ani grosza. Dopiero pełne autocasco daje ubezpieczonemu możliwość otrzymania odszkodowania.

3. Wyższa składka, wyższa jakość

OC należy do grupy produktów, w przypadku których jakość się nie liczy, bo zawsze jest taka sama. Dlatego przy kupnie obowiązkowej polisy należy brać pod uwagę wyłącznie wysokość składki – im niższa, tym lepsza oferta. W porównaniu dostępnych na rynku polis bardzo przydają się porównywarki ubezpieczeniowe, jak np. kalkulator-oc-ac.auto.pl.

4. Tylko policja ma prawo sprawdzić OC

O ile jeszcze kilka lat temu to była prawda, o tyle obecnie mitem jest, że wyłącznie policja może sprawdzić, czy auto posiadaważne ubezpieczenie OC. Dziś sytuacja wygląda inaczej – jako że istnieje system informatyczny automatycznie wykrywający samochody zarejestrowane w Polsce bez aktualnego OC, kara za jego brak jest nieunikniona nawet bez kontroli policyjnej.

5. Zwyżki za stłuczkę mijają po roku

Niestety nie – przy wyliczeniu składki ubezpieczyciele uwzględniają bowiem nie tylko ostatnie 12 miesięcy, ale obecnie nawet do 5 lat wstecz. Widząc, że w tym czasie kierowca spowodował szkodę, automatycznie podwyższają cenę OC.

6. OC jest na właściciela

Zgodnie z treścią ustawy regulującejprzepisy dotyczące obowiązkowego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej dla właścicieli pojazdów mechanicznych, OC wykupuje się dla konkretnego samochodu, a nie na osobę. Objęty jest nim pojazd mechaniczny, a nie człowiek. Właśnie dlatego po zakupieniu używanego samochodu można jeździć z OC opłaconym przez poprzedniego właściciela, o ile oczywiście jest ważne.

7. Nie warto zmieniać towarzystwa ubezpieczeniowego

Liczysz na zniżki dla stałych klientów? Zapomnij! Przy wyliczeniu składki towarzystwa uwzględniają wyłącznie ściśle określone kryteria związane z pojazdem i jego właścicielem i bynajmniej nie ma wśród nich żadnych upustów ani rabatów za lojalność. Dlatego za każdym razem, gdy wykupujesz OC, porównuj ceny oferowane przez różne towarzystwa i wybieraj najtańszą ofertę.

Komentarze:

Inne artykuły w tym dziale:

Samochody elektryczne coraz częściej pojawiają się na polskich drogach. Jako napęd posiadają jeden lub więcej silników elektrycznych. Jakie są zalety takich samochodów? Koszt eksploatacji jest stosunkowo niski w porównaniu do aut zasilanych paliwem. Silniki elektryczne nie mają obiegu oleju, ani układu chłodzącego, zwykle chłodzone są powietrzem, nie mają rozrządu, rozrusznika, skrzyni biegów i wielu podzespołów, […]

Komentarzy: 0 skomentuj »