Nasz profil na Facebook.com - polub nas

7 mitów odnośnie OC

Meganews

Mimo że posiada je ogromna większość kierowców, wielu z nich ma o nim mylne pojęcie. OC – ubezpieczenie, które obrosło licznymi mitami. Obalmy te pojawiające się najczęściej.

 

 

1. Nieużywane auto nie musi mieć OC

Nawet jeśli Twój samochód stoi w garażu i od kilku miesięcy nie wyjeżdżał na ulicę, w świetle polskiego prawa jesteś zobowiązany do wykupienia dla niego OC, o ile oczywiście został zarejestrowany w Polsce. To, czy samochód jest używany, czy nie, nie ma znaczenia –liczy się wyłącznie fakt rejestracji w naszym kraju. Nie jest również istotne, czy wykupisz OC w Gothaer, PZU, Warcie, AXA, Link 4, czy jakiejkolwiek innej firmie, ponieważ treść polisy zawsze brzmi tak samo.

2. OC zapewnia wystarczającą ochronę ubezpieczeniową

Niestety nie. Co więcej, z punktu widzenia ubezpieczonego nie daje żadnych praktycznych korzyści. Dlaczego? Ponieważ odszkodowanie z OC może być wypłacone wyłącznie osobom poszkodowanym, a więc z własnej polisy kierowca nie dostaje ani grosza. Dopiero pełne autocasco daje ubezpieczonemu możliwość otrzymania odszkodowania.

3. Wyższa składka, wyższa jakość

OC należy do grupy produktów, w przypadku których jakość się nie liczy, bo zawsze jest taka sama. Dlatego przy kupnie obowiązkowej polisy należy brać pod uwagę wyłącznie wysokość składki – im niższa, tym lepsza oferta. W porównaniu dostępnych na rynku polis bardzo przydają się porównywarki ubezpieczeniowe, jak np. kalkulator-oc-ac.auto.pl.

4. Tylko policja ma prawo sprawdzić OC

O ile jeszcze kilka lat temu to była prawda, o tyle obecnie mitem jest, że wyłącznie policja może sprawdzić, czy auto posiadaważne ubezpieczenie OC. Dziś sytuacja wygląda inaczej – jako że istnieje system informatyczny automatycznie wykrywający samochody zarejestrowane w Polsce bez aktualnego OC, kara za jego brak jest nieunikniona nawet bez kontroli policyjnej.

5. Zwyżki za stłuczkę mijają po roku

Niestety nie – przy wyliczeniu składki ubezpieczyciele uwzględniają bowiem nie tylko ostatnie 12 miesięcy, ale obecnie nawet do 5 lat wstecz. Widząc, że w tym czasie kierowca spowodował szkodę, automatycznie podwyższają cenę OC.

6. OC jest na właściciela

Zgodnie z treścią ustawy regulującejprzepisy dotyczące obowiązkowego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej dla właścicieli pojazdów mechanicznych, OC wykupuje się dla konkretnego samochodu, a nie na osobę. Objęty jest nim pojazd mechaniczny, a nie człowiek. Właśnie dlatego po zakupieniu używanego samochodu można jeździć z OC opłaconym przez poprzedniego właściciela, o ile oczywiście jest ważne.

7. Nie warto zmieniać towarzystwa ubezpieczeniowego

Liczysz na zniżki dla stałych klientów? Zapomnij! Przy wyliczeniu składki towarzystwa uwzględniają wyłącznie ściśle określone kryteria związane z pojazdem i jego właścicielem i bynajmniej nie ma wśród nich żadnych upustów ani rabatów za lojalność. Dlatego za każdym razem, gdy wykupujesz OC, porównuj ceny oferowane przez różne towarzystwa i wybieraj najtańszą ofertę.

Komentarze:

Inne artykuły w tym dziale:

Seat wyszedł z założenia, że nie zawsze kto pierwszy, ten lepszy. Poczekał z wprowadzeniem crossovera, aby dobrze rozeznać się na rynku i uczyć się na błędach rywali. Udało się, bo inżynierowie hiszpańskiej marki stworzyli bardzo przemyślany oraz dopracowany samochód, który nie ma problemów wieku dziecięcego. Arona nigdy nie będzie pionierem segmentu miejskich „terenówek”, ale ma […]

Komentarzy: 0 skomentuj »

Czy wiesz, że szczególnie dużo wypadków ma miejsce w lipcu? Ponad 3 tysiące w 2018 roku. Komenda Główna Policji w raporcie opublikowanym na policja.pl tłumaczy to wzmożonym ruchem na drogach. W końcu jest to okres wakacyjny. Jeśli zatem zaplanowałeś wyjazd na wczasy w lipcu, w pierwszej kolejności powinieneś kupić ubezpieczenie samochodowe. Sprawdź, co warto wiedzieć […]

Komentarzy: 0 skomentuj »