Nasz profil na Facebook.com - polub nas

Co zrobić ze starym samochodem?

Meganews

Czasy, kiedy samochód po wyrejestrowaniu mogliśmy dla ozdoby postawić w ogrodzie, dawno minęły i raczej nie wrócą. Dziś nie jest to możliwe a auto, które więcej nam już nie posłuży, trzeba wyrejestrować, wcześniej poddając je recyklingowi, który określany może być też jako kasacja czy złomowanie aut.

 

Wrocław jako jedno z największych miast w naszym kraju takich punktów ma mnóstwo. O pomoc w odpowiedzi jak legalnie zezłomować pojazd i uniknąć przy tym opłat poprosiliśmy właściciela firmy WIGMET  z siedzibą przy ulicy Polanowicka Północna we Wrocławiu, która świadczy usługi w tym zakresie.

 

automotive-62827_640

Legalna kasacja

Tak jak już wspomnieliśmy, w pierwszej kolejności znaleźć trzeba stację demontażu lub skup samochodów we Wrocławiu. Sama kasacja jest tu bezpłatna, a co ciekawsze na takim procederze możemy nawet kilkaset złotych zarobić. Mimo wszystko zdarza się, że właściciel pojazdu będzie musiał dopłacić, choć ma to miejsce stosunkowo rzadko. Narażeni są na to ci, którzy chcą przechytrzyć system i do stacji demontażu doprowadzają pojazd niekompletny. Zauważyć bowiem trzeba, że samochód powinien ważyć dokładnie tyle, ile w dowodzie rejestracyjnym, a już na pewno nie mniej niż 90% tej wagi. Wówczas kosztować to go może nawet 10 złotych za każdy brakujący kilogram.

Jeśli z autem poddawanym recyklingowi wszystko jest w porządku, pracownik takiego skupu aut we Wrocławiu odbiera od właściciela kartę pojazdu i dowód rejestracyjny w celu ich unieważnienia. Unieważnia się też tablice rejestracyjne, o czym świadczy ich potrójne przewiercenie. Po zwrocie dokumentów właściciel pojazdu może w końcu udać się do wydziału komunikacji w celu wyrejestrowania samochodu.

Po co nam recykling?

Zalety płynące z recyklingu wydają się być niepodważalne. Przede wszystkim samochód pozbawiony odpowiedniej dbałości stanowi zagrożenie dla środowiska. Poza tym wiele części nienadających się do użytku można zregenerować do tego stopnia, że ponownie będą one mogły być wykorzystane. Doskonałym tego przykładem są opony, które poddaje się bieżnikowaniu czy oleje poddawane procesowi re-rafinacji.

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Komentarze:

Inne artykuły w tym dziale:

Samochody elektryczne mają szereg zalet – są zeroemisyjne, zapewniają dobre przyspieszenie, a do tego znacznie obniżają koszty eksploatacji. Niestety, mają również kilka ograniczeń, z których główne dotyczy czasu ich ładowania. Ile tak właściwie zajmuje uzupełnianie zapasów energii w bateriach samochodu elektrycznego? W tym materiale znajdziecie odpowiedź na to pytanie. Technologia elektrycznego napędu funkcjonuje w świadomości […]

Komentarzy: 0 skomentuj »

Arteon to chyba jedyny model w gamie Volkswagena, który przyciąga wzrok przypadkowych przechodniów. Wszystko dzięki oryginalnej i dynamicznej stylistyce nadwozia. Można powiedzieć, że Arteon wygląda luksusowo, a nawet awangardowo, ale zaraz, zaraz… czy „samochód dla ludu” może być awangardowy? Piękny, agresywny grill z przodu, szyby bez ramek, opadająca linia nadwozia, tył przypominający sportowe coupe – […]

Komentarzy: 0 skomentuj »

Samochód autonomiczny posiada rozproszony „mózg” w postaci czujników, kamer, wspierany przez GPS oraz system satelitarny. Ale zebrane dane to tylko początek procesu, który ma doprowadzić pojazd do bezpiecznego poruszania się po drodze. Potrzebny jest układ decyzyjny, który zastąpi kierowcę.

Komentarzy: 0 skomentuj »