Nasz profil na Facebook.com - polub nas

Zetros, jako luksusowy apartament

Meganews

Podczas zbliżających się targów pojazdów użytkowych w Hanowerze firma Mercedes-Benz pokaże mobilny dom klasy biznes, czyli model Zetros kamper.


Platformą dla mobilnego domu jest Mercedes-Benz Zetros. Sprawdzona, terenowa koncepcja wykorzystuje napęd na wszystkie koła, wysoki prześwit, pojedyncze ogumienie i nawet trzy blokady dyferencjałów wraz z dwustopniową skrzynią rozdzielczą. By zobrazować możliwości Zetrosa, wystarczy kilka liczb: maksymalna artykulacja osi wynosi 2 x 500 mm, głębokość brodzenia sięga 1190 mm, a zdolność pokonywania wzgórz to 80 proc.

 

W przeciwieństwie do wielu mobilnych domów, dwuosiowy Zetros 1833 o dopuszczalnej masie całkowitej 18 ton nie ma żadnych problemów z udźwignięciem dodatkowego wyposażenia. Napędza go rzędowy, 6-cylindrowy silnik o pojemności 7,2 litra i mocy 326 KM z technologią BlueTec, współpracujący z 6-biegową przekładnią automatyczną. Polakierowany na srebrny kolor egzemplarz przemieszcza się na kołach z imponującym, terenowym ogumieniem 16.00 R 20.

 

Nadwozie Zetrosa – połączone z kabiną specjalnym przejściem – wyprodukowała firma Hartmann Spezialkarosserien z Alsfeld w Hesji. Mierzy ono 5,6 m długości oraz 2,4 m szerokości.

 

Kolejną wyjątkową cechą Zetrosa jest elektrycznie wysuwana komora z lewej strony, zaopatrzona w obudowę z włókien węglowych oraz pneumatyczne uszczelnienie. Elementy grzewcze chronią przed gromadzeniem się na niej śniegu lub lodu. Po wysunięciu komory szerokość przestrzeni mieszkalnej wzrasta do 2,5 m.

 

Za wysokiej jakości wyposażenie i wykończenie kabiny odpowiada Hünerkopf, dostawca specjalistycznego sprzętu z Neukirchen nieopodal Kassel. Rozkład wnętrza Zetrosa został przemyślany pod kątem dalekich wojaży w komfortowych warunkach – narożną sofę, sekcję kuchenną i duże, podwójne łóżko uzupełnia tu łazienka z umywalką, toaletą oraz osobnym prysznicem.

 

Zetros to pierwszy mobilny dom, którego wnętrze rozświetlają organiczne diody elektroluminescencyjne (OLED-y), generujące wyjątkowo ciepłe światło z możliwością płynnego przyciemniania. Na pokładzie Zetrosa znalazło się również nowoczesne wyposażenie: automatyczna antena satelitarna, połączenie z Internetem, LED-owe ekrany w sekcji dziennej i sypialnej oraz nagłośnienie Bose.

 

Niezależność w trakcie długich podróży zapewnia 300-litrowy zbiornik świeżej wody oraz 600-litrowy zbiornik oleju napędowego, a także litowo-jonowe akumulatory z systemem zasilania energią słoneczną. W razie potrzeby podróżujący mają do dyspozycji agregat prądotwórczy. Wyposażenia obejmuje też klimatyzację oraz dwa sterowane osobno podgrzewacze wody na olej napędowy.

źródło: MotoTarget

Komentarze:

Inne artykuły w tym dziale:

Pod maską sportowego samochodu, zwracającego uwagę sylwetką klina, pracował innowacyjny, zwarty silnik z tłokiem obrotowym. Tak na początku lata 1978 roku wystartowała do wyjątkowego i bardzo długo, bo do dzisiaj trwającego sukcesu rynkowego, Mazda RX-7. To naprawdę nadzwyczajne zdarzenie w historii motoryzacji. Przez ponad 40 lat zostało sprzedanych prawie pół miliona pojazdów pierwszej generacji. Również […]

Komentarzy: 0 skomentuj »