Nasz profil na Facebook.com - polub nas

Ubezpieczenie starego samochodu – łatwe czy trudne?

Meganews

Zakup wieloletniego używanego auta jest jednym ze sposobów na oszczędzenie kilku groszy, gdyż wiekowe pojazdy możesz zazwyczaj nabyć za niższą cenę niż ich nowsze modele prosto z salonu. Jednak czy posiadanie np. 10-letniego samochodu to same oszczędności?

Poza kwotą wydaną na zakup pojazdu trzeba przygotować się także na inne wydatki. Jednym z nich jest ubezpieczenie auta. Czy obowiązkowe OC musi być drogie? Jak zmniejszyć koszty OC i autocasco?

 

Możesz mieć problem z ubezpieczeniem starego samochodu

Nic dziwnego, że pojazdy sprzed kilkunastu lat są niechętnie ubezpieczane przez towarzystwa ubezpieczeniowe. Wysłużone modele coraz częściej ulegają awariom w drodze, co wiąże się ze zwiększonym ryzykiem firmy, która objęła je ochroną ubezpieczeniową. Jeśli jesteś właścicielem takiego auta, musisz liczyć się z tym, że TU odmówią Ci ubezpieczenia lub zaproponują wysoką składkę.

Koszt polisy przykładowo dla 10-letniego pojazdu zależy oczywiście od jego wieku, rocznika (niektóre dużo częściej ulegają uszkodzeniu), przebiegu i stanu technicznego. Im samochód bardziej wyeksploatowany, tym większe ryzyko usterki i wypłacenia odszkodowania przez ubezpieczyciela. Podanie wszystkich tego typu danych w formularzu porównywarki OC i AC pozwoli Ci już na tym etapie uzyskać miarodajne informacje o polisie dla Ciebie i Twojego auta.

Jak uniknąć szukania na oślep towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym można kupić najtańsze ubezpieczenie dla starego samochodu? Wystarczy, że skorzystasz z jednego bezpłatnego narzędzia. Porównywarka OC i AC pokazuje aktualne oferty wielu firm ubezpieczeniowych. Dzięki niej w kilkanaście minut sprawdzisz, które agencje mają w swojej ofercie ubezpieczenie wiekowych pojazdów. Bez wychodzenia z domu poznasz także cenę takiej polisy.

 

Zastanów się, czy potrzebujesz pełnej ochrony

Porównywarka OC i AC przyda się także wtedy, gdy szukasz nie tylko ubezpieczenia OC, ale także dobrowolnych wariantów Assistance czy Autocasco. W ich ramach możesz otrzymać chociażby pomoc przy drodze lub holowanie. Aby nie wydać na polisę kwoty przewyższającej wartość samochodu, bo ubezpieczyciel może zaproponować Ci wysoką składkę, przemyśl zakup ograniczonego wariantu.

Do swojego OC możesz dobrać tzw. minicasco, czyli opcję podstawowej ochrony samochodu. Przyda Ci się, gdy po stłuczce za części do auta jesteś w stanie zapłacić sam, bo te nie są już drogie i łatwo je nabyć, ale chciałbyś otrzymać rekompensatę, gdy Twój samochód zostanie skradziony. Oferty AC od kradzieży dostępne na rynku szybko znajdziesz w porównywarce OC i AC.

 

Znajdź ofertę dla zabytkowych pojazdów

Niektóre TU mają w swojej ofercie ochronę dedykowaną zabytkowym samochodom, zwykle starszym niż 25 lat. Firmy te, jak choćby LINK4, na pewno znajdziesz w porównywarce OC i AC. Pakiety dla takich samochodów mogą obejmować przykładowo holowanie, samochód zastępczy czy ubezpieczenie opon. Często ochronę tę możesz uzupełnić np. o NNW.

Zapłać mniej za polisę starego auta

Pewne oszczędności przy ubezpieczaniu nawet starego pojazdu są możliwe. Poza wybraniem niepełnej ochrony, jak wyżej wspomniane autocasco mini, możesz podjąć kroki, które obniżą twoją składkę ubezpieczeniową.

Wiadomo, że użycie oryginalnych części do naprawy pojazdu będzie dużo bardziej kosztowne niż skorzystanie z tańszych zamienników. Jeśli zdecydujesz, że części zamienne w aucie Ci wystarczą, możesz obniżyć koszty ubezpieczenia.

Wybierz także rozliczenie kosztorysowe. Ubezpieczyciel wypłaci Ci odszkodowanie do ręki po wycenie strat, a Ty zdecydujesz, w jakim warsztacie naprawić pojazd lub czy wykonać naprawy samodzielnie i zatrzymać część pieniędzy. Zdecyduj się też na udział własny. W razie konieczności naprawy część kosztów weźmiesz na siebie, za to Twoja składka na pewno będzie nieco mniejsza.

Komentarze:

Inne artykuły w tym dziale:

Ford Fiesta 2012 i Ford Fiesta 2013 to jedne z najpopularniejszych aut osobowych w Polsce. Nic dziwnego – zarówno stylistyka, jak i parametry oraz wyposażenie aut czynią z nich naprawdę komfortowego towarzysza podróży. Czym powinniśmy się sugerować, wybierając właściwą dla nas wersję Forda Fiesty? Warto popatrzeć na typowe cechy tego auta i ocenić na czym […]

Komentarzy: 0 skomentuj »