Nasz profil na Facebook.com - polub nas

Transport międzynarodowy – Hiszpania – jak ważny jest przewóz towarów?

Meganews

Hiszpania, choć położona nieco na uboczu Europy, to bardzo silny gospodarczo kraj. Choć głównym jego „towarem eksportowym” są nadmorskie kurorty, Europa korzysta nie tylko z nich. Ważną rolę w Hiszpanii odgrywa międzynarodowy transport drogowy.

 

Kraj słońca i plaż

Hiszpania to kraj, który zdecydowanie nie kojarzy się jako mekka transportu międzynarodowego. Wręcz przeciwnie. Panuje stereotyp, że Hiszpanie są leniwi i najchętniej by spędzali całe dnie na sjeście. W związku z czym transport międzynarodowy to zajęcie nie dla nich. To jednak tylko pozory, o których powiemy za chwilę. Hiszpania to przede wszystkim długie piaszczyste plaże, nadmorskie kurorty i szalone imprezy w lokalnych klubach. Państwo to, jak chyba żadne inne, nie kojarzy się z imprezowym urlopem. Nie tylko dzięki jednemu popularnemu serialowi paradokumentalnemu. Gran Canaria czy Majorka zawsze były chętnie odwiedzane przez turystów. Z kolei Madryt czy Barcelona to miejsca „pielgrzymek” wielu kibiców piłki nożnej. Co najmniej dwa razy w roku odbywa się tam słynne El Clasico, które przyciąga wzrok całego piłkarskiego świata.

Transport międzynarodowy Hiszpania – co się eksportuje?

Piłka nożna i plaże to nie jedyne atuty Hiszpanii. Największe znaczenie dla tamtejszej gospodarki mają przemysł: chemiczny, spożywczy oraz motoryzacyjny. Z pewnością zaskoczy cię fakt, że Hiszpania to jedna z najsilniejszych gospodarek na świecie. Według danych Międzynarodowego Funduszu Walutowego w 2017 roku znalazła się ona na 14. miejscu. Hiszpania, to obok Portugalii, najważniejszy winiarski kraj świata. Jest liderem eksportu tego trunku na świecie, choć z pewnością mniej kojarzy się z winem niż swoi sąsiedzi. Zdecydowanie bardziej kojarzy się z motoryzacją. Drogowy transport międzynarodowy pełni istotną rolę w tym kraju (http://www.doritrans.com/transport-miedzynarodowy-hiszpania.php). Jednak ważniejszy jest przemysł i produkcja samochodów. To właśnie z Hiszpanii pochodzi marka SEAT. Auta te są w Europie, jak i Polsce, coraz bardziej popularne. W okresie styczeń-kwiecień 2017 na świecie sprzedano o 14,5% więcej SEAT-ów niż w analogicznym okresie rok wcześniej. Z kolei w Polsce zarejestrowano o 26% więcej SEAT-ów niż w okresie styczeń-kwiecień 2016.

Dużo autostrad

W Hiszpanii najważniejszą częścią transportu międzynarodowego są drogi. Samochody są ważniejsze niż transport kolejowy i lotniczy. Dużą rolę odgrywa tutaj wysoko rozwinięta sieć autostrad. Hiszpania ma łącznie ponad 15 tysięcy kilometrów autostrad i ponad 370 tysięcy kilometrów dróg krajowych i tras szybkiego ruchu, co daje jej trzecie miejsce na świecie pod tym względem.

Komentarze:

Inne artykuły w tym dziale:

Seat wyszedł z założenia, że nie zawsze kto pierwszy, ten lepszy. Poczekał z wprowadzeniem crossovera, aby dobrze rozeznać się na rynku i uczyć się na błędach rywali. Udało się, bo inżynierowie hiszpańskiej marki stworzyli bardzo przemyślany oraz dopracowany samochód, który nie ma problemów wieku dziecięcego. Arona nigdy nie będzie pionierem segmentu miejskich „terenówek”, ale ma […]

Komentarzy: 0 skomentuj »

Czy wiesz, że szczególnie dużo wypadków ma miejsce w lipcu? Ponad 3 tysiące w 2018 roku. Komenda Główna Policji w raporcie opublikowanym na policja.pl tłumaczy to wzmożonym ruchem na drogach. W końcu jest to okres wakacyjny. Jeśli zatem zaplanowałeś wyjazd na wczasy w lipcu, w pierwszej kolejności powinieneś kupić ubezpieczenie samochodowe. Sprawdź, co warto wiedzieć […]

Komentarzy: 0 skomentuj »