Nasz profil na Facebook.com - polub nas

Transport międzynarodowy – Hiszpania – jak ważny jest przewóz towarów?

Meganews

Hiszpania, choć położona nieco na uboczu Europy, to bardzo silny gospodarczo kraj. Choć głównym jego „towarem eksportowym” są nadmorskie kurorty, Europa korzysta nie tylko z nich. Ważną rolę w Hiszpanii odgrywa międzynarodowy transport drogowy.

 

Kraj słońca i plaż

Hiszpania to kraj, który zdecydowanie nie kojarzy się jako mekka transportu międzynarodowego. Wręcz przeciwnie. Panuje stereotyp, że Hiszpanie są leniwi i najchętniej by spędzali całe dnie na sjeście. W związku z czym transport międzynarodowy to zajęcie nie dla nich. To jednak tylko pozory, o których powiemy za chwilę. Hiszpania to przede wszystkim długie piaszczyste plaże, nadmorskie kurorty i szalone imprezy w lokalnych klubach. Państwo to, jak chyba żadne inne, nie kojarzy się z imprezowym urlopem. Nie tylko dzięki jednemu popularnemu serialowi paradokumentalnemu. Gran Canaria czy Majorka zawsze były chętnie odwiedzane przez turystów. Z kolei Madryt czy Barcelona to miejsca „pielgrzymek” wielu kibiców piłki nożnej. Co najmniej dwa razy w roku odbywa się tam słynne El Clasico, które przyciąga wzrok całego piłkarskiego świata.

Transport międzynarodowy Hiszpania – co się eksportuje?

Piłka nożna i plaże to nie jedyne atuty Hiszpanii. Największe znaczenie dla tamtejszej gospodarki mają przemysł: chemiczny, spożywczy oraz motoryzacyjny. Z pewnością zaskoczy cię fakt, że Hiszpania to jedna z najsilniejszych gospodarek na świecie. Według danych Międzynarodowego Funduszu Walutowego w 2017 roku znalazła się ona na 14. miejscu. Hiszpania, to obok Portugalii, najważniejszy winiarski kraj świata. Jest liderem eksportu tego trunku na świecie, choć z pewnością mniej kojarzy się z winem niż swoi sąsiedzi. Zdecydowanie bardziej kojarzy się z motoryzacją. Drogowy transport międzynarodowy pełni istotną rolę w tym kraju (http://www.doritrans.com/transport-miedzynarodowy-hiszpania.php). Jednak ważniejszy jest przemysł i produkcja samochodów. To właśnie z Hiszpanii pochodzi marka SEAT. Auta te są w Europie, jak i Polsce, coraz bardziej popularne. W okresie styczeń-kwiecień 2017 na świecie sprzedano o 14,5% więcej SEAT-ów niż w analogicznym okresie rok wcześniej. Z kolei w Polsce zarejestrowano o 26% więcej SEAT-ów niż w okresie styczeń-kwiecień 2016.

Dużo autostrad

W Hiszpanii najważniejszą częścią transportu międzynarodowego są drogi. Samochody są ważniejsze niż transport kolejowy i lotniczy. Dużą rolę odgrywa tutaj wysoko rozwinięta sieć autostrad. Hiszpania ma łącznie ponad 15 tysięcy kilometrów autostrad i ponad 370 tysięcy kilometrów dróg krajowych i tras szybkiego ruchu, co daje jej trzecie miejsce na świecie pod tym względem.

Komentarze:

Inne artykuły w tym dziale:

Pod maską sportowego samochodu, zwracającego uwagę sylwetką klina, pracował innowacyjny, zwarty silnik z tłokiem obrotowym. Tak na początku lata 1978 roku wystartowała do wyjątkowego i bardzo długo, bo do dzisiaj trwającego sukcesu rynkowego, Mazda RX-7. To naprawdę nadzwyczajne zdarzenie w historii motoryzacji. Przez ponad 40 lat zostało sprzedanych prawie pół miliona pojazdów pierwszej generacji. Również […]

Komentarzy: 0 skomentuj »