Nasz profil na Facebook.com - polub nas

Telefon w samochodzie. Kiedy można korzystać?

Meganews

Używanie telefonu podczas jazdy samochodem jest przyczyną nawet 30 % wypadków, do których dochodzi na polskich drogach. Ale z telefonu w czasie jazdy można korzystać w sposób w pełni bezpieczny. Jak to zrobić?

 

Używanie telefonu podczas jazdy to zdaniem specjalistów z Instytutu Transportu Samochodowego przyczyna od 20 do 30 % wypadków i kolizji w Polsce, do których dochodzi na skutek rozproszenia uwagi kierowcy. Spójrzmy na statystyki. W 2016 roku na polskich drogach doszło do 33 644 wypadków i ponad 406 tys. kolizji. W wypadkach zginęło 3026 osób, a 40 766 osób zostało rannych (w tym ponad 12 tysięcy ciężko). Ile z tych osób zginęło i zostało rannych przez to, że kierowca rozmawiał przez telefon w czasie jazdy, albo wysyłał sms?

O tym, że kierowcy nie rozumieją zagrożenia, jakie niesie za sobą rozmawianie przez telefon w czasie jazdy, świadczy ilość mandatów, nakładanych przez policjantów. Policjant ma prawo ukarać kierowcę, rozmawiającego przez telefon w czasie jazdy (a także piszącego sms, wysyłającego mms, korzystającego z Internetu w komórce itd.) mandatem w wysokości 200 złotych i pięcioma punktami karnymi.

W 2012 roku za to wykroczenie Policja wystawiła 42 tys. mandatów, w 2013 – 90 tys., w 2014 – 120 tys., a w ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2016 roku – 51 tys.

Dlaczego rozmowa przez telefon, wysyłanie sms, mms
lub korzystanie z aplikacji internetowych, są tak niebezpieczne?

Oto prosty przykład. Przeczytanie krótkiej wiadomości sms trwa średnio 5 sekund. Kierowca całkowicie odrywa wzrok od drogi. W tym czasie auto, jadące z prędkością 60 km/h, pokonuje 83 m, a samochód jadący z prędkością 120 km/h – 166 m. Co może się wydarzyć w tak krótkim czasie? Na drogę może wbiec dziecko, auto jadące z przodu może nagle zahamować, ktoś może nieostrożnie wyprzedzać i znaleźć się na naszym pasie. Na reakcję będzie już za późno.

Z badań, przeprowadzonych w 2015 roku wynikało, że 47 % ankietowanych rozmawiało przez telefon w czasie jazdy, a 65 % czytało i pisało wiadomości SMS. To zwykli kierowcy, przedsiębiorcy, przedstawiciele handlowi, handlowcy, dostawcy i wielu innych.

Tymczasem jest kilka sposobów, które umożliwiają bezpieczne korzystanie z telefonu w czasie jazdy – bez konieczności odrywania rąk od kierownicy i wzroku od drogi.

 

620x360_features_mzdconnect

 

Jak bezpiecznie rozmawiać przez telefon w czasie jazdy?
Rozwiązanie typowe.

Najprostsze i zgodne z prawem rozwiązanie to stosowanie zestawu głośnomówiącego Bluetooth. Składa się on z bezprzewodowej słuchawki (są też dostępne zestawy przewodowe), która łączy się za pomocą Bluetooth z telefonem. Wpierw obydwa urządzenia trzeba ze sobą „sparować”, czyli telefon musi wykrywać słuchawkę. Nie ma znaczenia, gdzie w czasie jazdy znajduje się telefon – może być w plecaku, albo w torbie. Łączność działa na odległość do kilku metrów. Ważne, aby kierowca miał założoną na ucho słuchawkę bezprzewodową.

Najtańszy zestaw głośnomówiący Bluetooth można kupić za kilkadziesiąt złotych. Obecnie każdy smartfon i niemal każdy telefon posiada wbudowany moduł Bluetooth.

O czym należy pamiętać? O tym, aby naładować słuchawkę bezprzewodową – ładuje się ją tak samo, jak telefon.

Jak bezpiecznie rozmawiać przez telefon w czasie jazdy?
Rozwiązanie najtańsze.

Jest jeszcze tańsze rozwiązanie, które jest również bezpieczne. Stosują je często kierowcy, będący w posiadaniu aut z wbudowanym firmowym audio, zwłaszcza kilku i kilkunastoletnich. To transmiter FM wyposażony w Bluetooth. Niewielkie urządzenie podłącza się do gniazdka zapalniczki. W radiu samochodowym należy ustawić tą samą (dowolnie wybraną) częstotliwość FM. Następnie należy „sparować” transmiter z telefonem komórkowym. Jeśli ktoś zadzwoni w czasie jazdy, wystarczy nacisnąć jeden z przycisków na transmiterze – odbierający albo odrzucający połączenie. Niektóre modele są też wyposażone w proste piloty, które można umieścić na kierownicy auta. W tym przypadku telefon musi znajdować się blisko kierowcy, w tunelu środkowym. Rozmówca słyszy głos kierowcy za pośrednictwem mikrofonu, zamontowanego w telefonie. Z kolei kierowca słyszy głos rozmówcy w głośnikach samochodu.

W tym przypadku jest jedna niedogodność. Przez cały czas korzystania z transmitera FM gniazdko zapalniczki jest zajęte. A to oznacza, że nie można podłączyć np. zewnętrznej nawigacji. Jest też z kolei ciekawa zaleta. Transmiter umożliwia słuchanie muzyki w samochodowym audio, zapisanej na kartach MicroSD, w formacie MP3.

Jak bezpiecznie rozmawiać przez telefon w czasie jazdy?
Rozwiązanie komfortowe

Nowoczesne auta wyposażane są w systemy telemetryczne, z dotykowym ekranem, który montuje się w środkowej części deski rozdzielczej. Systemy posiadają wbudowany Bluetooth, który łączy się z telefonem. Aby odebrać połączenie, wystarczy nacisnąć przycisk na ekranie (widoczny jest na nim numer i nazwa osoby dzwoniącej), albo na kierownicy (w przypadku posiadania kierownicy wielofunkcyjnej). Telefon może znajdować się w dowolnym miejscu, bo zestaw telemetryczny jest także wyposażony we własny mikrofon. Głos rozmówcy jest słyszany przez kierowcę w głośnikach samochodu.

Mazda wyposaża swoje auta w system MZD Connect (https://www.mazda.pl/filozofia-mazdy/technology/mz-connect/). Jego sercem jest 7-calowy ekran dotykowy, umieszczony nad środkową konsolą, pod kątem widzenia 16 stopni. Takie ustawienie zapewnia doskonałą widoczność z miejsca kierowcy, a równocześnie nie rozprasza w czasie jazdy. Kiedy kierowca patrzy na ekran, widzi także drogę przed samochodem.

MZD Connect ma wmontowany moduł Bluetooth, który pozwala na połączenie z telefonem. Numer i nazwa odbiorcy są widoczne na ekranie. Połączenie można odebrać na kilka sposobów – naciskając ikonę na ekranie dotykowym, albo za pomocą przycisków na kierownicy wielofunkcyjnej. Ekran pozwala też na odczytywanie treści wiadomości tekstowych i na szybkie odpowiadanie na nie za pomocą zdefiniowanych wiadomości.

Oczywiście, to tylko wybrane funkcje MZD Connect, dotyczące tylko możliwości prowadzenia bezpiecznych rozmów przez telefon w czasie jazdy. Warto sprawdzić w praktyce, jak przyjemna i bezpieczna może być rozmowa przez telefon. Mandat za rozmowę telefoniczną w Maździe z pewnością nie grozi.

Zapisz

Artykuł powstał dzięki pomocy producenta japońskich samochodów marki Mazda: https://www.mazda.pl

Komentarze:

Inne artykuły w tym dziale:

Układ chłodzenia w samochodzie jest niezwykle ważny. Jeśli ulegnie awarii możne prowadzić do bardzo poważnych uszkodzeń silnika lub generalnego remontu naszego samochodu. Z czego się składa? Termostat, pompa wodna, chłodnica i nagrzewnica to podstawowe elementy tego układu. Ale co jeśli ten najważniejszy – termostat – ulegnie awarii? Jak zatem rozpoznać awarię termostatu i co można […]

Komentarzy: 0 skomentuj »