Nasz profil na Facebook.com - polub nas

Systemy wspomagania parkowania – jak to działa?

Meganews

Systemy wspomagania parkowania są wybawieniem dla kierowców zmuszonych „wciskać się” w niewielkie luki na tłocznych, miejskich parkingach. Usprawniają parkowanie równoległe, informują o przeszkodach, pokazują obraz niewidoczny dla oka. Producenci motoryzacyjni prześcigają się w pomysłach, które mają ułatwić życie właścicielom aut. Jak działają rozwiązania technologiczne i czego można się po nich spodziewać?

 

Wygodne rozwiązania, które wyręczą kierowcę

Niemal wszystkie nowe samochody wyposaża się seryjnie w system wspomagania kierownicy. Jego funkcjonowanie zależy w głównej mierze od prędkości, z jaką porusza się pojazd. Montuje się je w Seatach, Hondach, Mercedesach, Audi i wielu innych autach. Czujniki parkowania, które zawierają generator dźwięku lub wyświetlacz, pomagają zauważyć przeszkody niewidoczne dla oczu. Dzięki nim parkowanie staje się prostsze i bezpieczniejsze. Kamery cofania umożliwiają ustawienie pojazdu w wybranym miejscu bez konieczności odwracania głowy. Gdy „wrzucisz” wsteczny bieg, zobaczysz na ekranie komputera obraz, który przekazuje kamera szerokokątna. Rozwiązanie ułatwia manewrowanie i ostrzega, za pomocą specjalnego dźwięku, o wykrytych utrudnieniach na drodze.

Czasem asystent parkowania potrafi zupełnie wyręczyć kierowcę – samodzielnie znajduje miejsce, a potem parkuje na nim auto. Udogodnienie znaleźć można w pojazdach klasy premium, ale również w wielu innych modelach, np. Volkswagena czy Forda.

Jeśli doskwiera Ci miejski ścisk i zastanawiasz się nad zakupem samochodu wyposażonego w nowoczesne technologie, które umożliwiają łatwe i bezpieczne osadzenie pojazdu, zwróć uwagę na nowego Seata Ibizę. Gdy rozpoczniesz manewr cofania, w aucie automatycznie uruchomi się kamera parkowania tyłem. Dzięki niej bez trudu ominiesz wszystkie przeszkody za samochodem, które niełatwo dostrzec w lusterkach.

Seat Ibiza – bezpieczne parkowanie w miejskim ścisku

Konstruktorzy innowacyjnego Seata Ibizy, którego znajdziesz na stronie seat.pl, w sposób szczególny zadbali o bezpieczeństwo pasażerów i kierowcy. Zaopatrzyli auto w wiele zaawansowanych rozwiązań technologicznych, jak asystent parkowania z ostrzeżeniami dźwiękowymi czy przednie lampy drogowe LED. Jeśli zdarzy Ci się kolizja na drodze – Multikolizyjny System Hamowania bezzwłocznie włączy wszystkie hamulce. Asystent podjazdu ułatwi Ci pokonywanie wzniesień, a gdy poczujesz znużenie za kierownicą – zatroszczy się o Ciebie System Rozpoznawania Zmęczenia, który na czas zasugeruje przerwę i odpoczynek w podróży.

Masz również do wyboru szeroką paletę silnikową. Kierowców zaciekawia zwykle jednostka benzynowa 1,4 TSI ACT o mocy 150 KM oraz 250 Nm momentu obrotowego. Zainteresuj się także wariantem 1,0 TSI o mocy 95 KM lub 110 KM. Dla miłośników motorów wysokoprężnych przygotowano dynamiczne opcje 1,4 TDI o mocy 75 KM i 1,6 TDI o mocy 90 albo 105 KM.

Samochody na naszych drogach przybierają coraz większe rozmiary, tymczasem miejsca parkingowe nie „rosną” wraz z nimi. Dlatego wybór dobrego systemu parkowania może okazać się przysłowiowym „strzałem w dziesiątkę”. Dzięki jego pomocy jazda stanie się przyjemniejsza, mniej nerwowa i na pewno bezpieczniejsza. I choć niektóre rozwiązania wymagają zainwestowania dodatkowych funduszy – bez wątpienia staną się bezcenną inwestycją w przyszłość.

Komentarze:

Inne artykuły w tym dziale:

Samochody elektryczne coraz częściej pojawiają się na polskich drogach. Jako napęd posiadają jeden lub więcej silników elektrycznych. Jakie są zalety takich samochodów? Koszt eksploatacji jest stosunkowo niski w porównaniu do aut zasilanych paliwem. Silniki elektryczne nie mają obiegu oleju, ani układu chłodzącego, zwykle chłodzone są powietrzem, nie mają rozrządu, rozrusznika, skrzyni biegów i wielu podzespołów, […]

Komentarzy: 0 skomentuj »