Nasz profil na Facebook.com - polub nas

Systemy wspomagania parkowania – jak to działa?

Meganews

Systemy wspomagania parkowania są wybawieniem dla kierowców zmuszonych „wciskać się” w niewielkie luki na tłocznych, miejskich parkingach. Usprawniają parkowanie równoległe, informują o przeszkodach, pokazują obraz niewidoczny dla oka. Producenci motoryzacyjni prześcigają się w pomysłach, które mają ułatwić życie właścicielom aut. Jak działają rozwiązania technologiczne i czego można się po nich spodziewać?

 

Wygodne rozwiązania, które wyręczą kierowcę

Niemal wszystkie nowe samochody wyposaża się seryjnie w system wspomagania kierownicy. Jego funkcjonowanie zależy w głównej mierze od prędkości, z jaką porusza się pojazd. Montuje się je w Seatach, Hondach, Mercedesach, Audi i wielu innych autach. Czujniki parkowania, które zawierają generator dźwięku lub wyświetlacz, pomagają zauważyć przeszkody niewidoczne dla oczu. Dzięki nim parkowanie staje się prostsze i bezpieczniejsze. Kamery cofania umożliwiają ustawienie pojazdu w wybranym miejscu bez konieczności odwracania głowy. Gdy „wrzucisz” wsteczny bieg, zobaczysz na ekranie komputera obraz, który przekazuje kamera szerokokątna. Rozwiązanie ułatwia manewrowanie i ostrzega, za pomocą specjalnego dźwięku, o wykrytych utrudnieniach na drodze.

Czasem asystent parkowania potrafi zupełnie wyręczyć kierowcę – samodzielnie znajduje miejsce, a potem parkuje na nim auto. Udogodnienie znaleźć można w pojazdach klasy premium, ale również w wielu innych modelach, np. Volkswagena czy Forda.

Jeśli doskwiera Ci miejski ścisk i zastanawiasz się nad zakupem samochodu wyposażonego w nowoczesne technologie, które umożliwiają łatwe i bezpieczne osadzenie pojazdu, zwróć uwagę na nowego Seata Ibizę. Gdy rozpoczniesz manewr cofania, w aucie automatycznie uruchomi się kamera parkowania tyłem. Dzięki niej bez trudu ominiesz wszystkie przeszkody za samochodem, które niełatwo dostrzec w lusterkach.

Seat Ibiza – bezpieczne parkowanie w miejskim ścisku

Konstruktorzy innowacyjnego Seata Ibizy, którego znajdziesz na stronie seat.pl, w sposób szczególny zadbali o bezpieczeństwo pasażerów i kierowcy. Zaopatrzyli auto w wiele zaawansowanych rozwiązań technologicznych, jak asystent parkowania z ostrzeżeniami dźwiękowymi czy przednie lampy drogowe LED. Jeśli zdarzy Ci się kolizja na drodze – Multikolizyjny System Hamowania bezzwłocznie włączy wszystkie hamulce. Asystent podjazdu ułatwi Ci pokonywanie wzniesień, a gdy poczujesz znużenie za kierownicą – zatroszczy się o Ciebie System Rozpoznawania Zmęczenia, który na czas zasugeruje przerwę i odpoczynek w podróży.

Masz również do wyboru szeroką paletę silnikową. Kierowców zaciekawia zwykle jednostka benzynowa 1,4 TSI ACT o mocy 150 KM oraz 250 Nm momentu obrotowego. Zainteresuj się także wariantem 1,0 TSI o mocy 95 KM lub 110 KM. Dla miłośników motorów wysokoprężnych przygotowano dynamiczne opcje 1,4 TDI o mocy 75 KM i 1,6 TDI o mocy 90 albo 105 KM.

Samochody na naszych drogach przybierają coraz większe rozmiary, tymczasem miejsca parkingowe nie „rosną” wraz z nimi. Dlatego wybór dobrego systemu parkowania może okazać się przysłowiowym „strzałem w dziesiątkę”. Dzięki jego pomocy jazda stanie się przyjemniejsza, mniej nerwowa i na pewno bezpieczniejsza. I choć niektóre rozwiązania wymagają zainwestowania dodatkowych funduszy – bez wątpienia staną się bezcenną inwestycją w przyszłość.

Komentarze:

Inne artykuły w tym dziale:

Seat wyszedł z założenia, że nie zawsze kto pierwszy, ten lepszy. Poczekał z wprowadzeniem crossovera, aby dobrze rozeznać się na rynku i uczyć się na błędach rywali. Udało się, bo inżynierowie hiszpańskiej marki stworzyli bardzo przemyślany oraz dopracowany samochód, który nie ma problemów wieku dziecięcego. Arona nigdy nie będzie pionierem segmentu miejskich „terenówek”, ale ma […]

Komentarzy: 0 skomentuj »

Czy wiesz, że szczególnie dużo wypadków ma miejsce w lipcu? Ponad 3 tysiące w 2018 roku. Komenda Główna Policji w raporcie opublikowanym na policja.pl tłumaczy to wzmożonym ruchem na drogach. W końcu jest to okres wakacyjny. Jeśli zatem zaplanowałeś wyjazd na wczasy w lipcu, w pierwszej kolejności powinieneś kupić ubezpieczenie samochodowe. Sprawdź, co warto wiedzieć […]

Komentarzy: 0 skomentuj »