Nasz profil na Facebook.com - polub nas

Światła do jazdy dziennej. Pamiętaj o przepisach i o homologacji!

motostork

Nowoczesne światła do jazdy dziennej LED montowane są we wszystkich nowych autach, produkowanych od 2009 roku. Są energooszczędne i trwałe. W takie światła można też doposażyć każde starsze auto. Trzeba jednak pamiętać o przepisach i o homologacji.

 

 

Dlaczego światła do jazdy dziennej LED DRL stały się obowiązkowym elementem wyposażenia aut, a właściciele starszych aut montują je na własną rękę? Przede wszystkim są nawet dziesięciokrotnie trwalsze od zwykłych żarówek, co sprawia, że jest małe ryzyko przepalenia diod (mówimy o produktach homologowanych, dobrej jakości, a nie o najtańszych „paskach” z marketów).

Światła LED do jazdy dziennej wykorzystują diody LED DRL, które generują nawet dziesięciokrotnie mniejszy pobór prądu, niż standardowe żarówki. To w małym stopniu wpływa na oszczędność paliwa. Za to przede wszystkim pozwala oszczędzać akumulator i alternator, które nie są tak obciążone, jak przy stosowaniu standardowych lamp. Typowa żarówka H7, używana w światłach mijania, ma moc 55 W, tymczasem jej LED – owy odpowiednik może mieć tylko 8 W. Światła te są świetną alternatywą dla typowych świateł mijania, które w Polsce trzeba włączać przez cały dzień.

 

Zaawansowane światła LED, nie tylko do jazdy dziennej

Warto także wspomnieć o tym, że w niektórych nowych samochodach stosuje się przednie reflektory w całości wykonane w technologii LED. Posiadają one matryce z dużą ilością diod LED, sterowane przez komputer. Komputer zbiera dane z czujników i kamer, obserwujących drogę przed samochodem. Dzięki temu jest w stanie błyskawicznie zmieniać intensywność oświetlenia (czyli w praktyce włączać więcej lub mniej diod), aby doświetlać zakręty, stosować światła długie lub drogowe i nie oślepiać kierowców, jadących z naprzeciwka. Przykładem może być system Sky Passion, stosowany w Maździe 6.

 

LED – owe światła do jazdy dziennej – jakie to są?

To zestawy dwóch świateł, wykorzystujących diody LED, stosowanych zamiast standardowych świateł mijania w ciągu dnia.

 

Jakie światła do jazdy dziennej LED powinno się wybrać?

Każdy samochód można doposażyć w światła LED. Muszą mieć one homologację – oznaczenie E plus numer identyfikacyjny każdego państwa, plus certyfikat RL z numerem. Trzeba także wziąć pod uwagę wartość strumienia świetlnego, czyli moc żarówek LED. W dobrych zestawach jest to około 800 lumenów. Warto spojrzeć, jakie diody są stosowane w zestawie – jednymi z najlepszych są diody SMD. Dobrze, jeśli żarówki LED wyposażone są stabilizatory napięcia, które zapobiegają ich przepalaniu na skutek wahań napięcia w instalacji samochodowej. Jeśli takowych nie ma, można je dokupić.

Światła do jazdy dziennej LED mogą mieć różną formę. Najpopularniejsze są lampy okrągłe, albo podłużne, zawierające do kilkunastu diod.

Prawo reguluje także, jakie natężenie źródła światła mogą mieć diody LED DRL do jazdy dziennej. Jeśli lampy składają z kilku diod, poniższe wartości dotyczą wartości sumarycznej ich wszystkich. Każde światło nie może mieć mniejszego natężenia niż 400 kandeli i większego niż 1200 kandeli w każdym kierunku. Trzeba to sprawdzić przy zakupie lamp. Co oczywiste, światła do jazdy dziennej muszą mieć kolor biały.

 

Jak montować światła LED DRL?

Światła do jazdy dziennej muszą być zamontowane zgodnie z przepisami. Umieszcza się je na wysokości od 250 do 1500 mm od powierzchni drogi (w zależności od typu auta). Najczęściej montuje się je w zderzaku samochodu, w otworach przeznaczonych do stosowania lamp halogenowych. Jeśli takich otworów nie ma, pracownicy warsztatu wiercą je sami.

Lampy muszą być zamontowane tak, aby ich odległość od bocznego obrysu auta nie była większa niż 400 mm. Odległość pomiędzy nimi nie może być także mniejsza niż 600 mm. Chodzi o ich równomierne rozmieszczenie mniej więcej na przeciwległych bokach auta.

Prawo reguluje też inne sprawy. Światła do jazdy dziennej LED DRL muszą się automatycznie wyłączać, gdy kierowca włączy światła drogowe albo mijania, za wyjątkiem krótkotrwałego używania świateł drogowych do ostrzegania innych użytkowników drogi przed niebezpieczeństwem.

Instalacja świateł do jazdy dziennej nie jest skomplikowana, ale zawsze warto wybrać lepszy warsztat, aby potem nie mieć problemów z działaniem tak ważnego układu wyposażenia auta.

 

Jak używać świateł do jazdy dziennej LED DRL?

Prawo reguluje także stosowanie świateł do jazdy dziennej DRL. Można ich używać tylko w warunkach dobrej widoczności na drodze. Jeśli jest pochmurno, występuje mgła albo opady, należy stosować światła mijania. Jeśli kierowca mimo złych warunków na drodze będzie korzystał ze świateł LED, może zostać ukarany mandatem do 500 zł. Co oczywiste, nie wolno ich stosować w nocy.

Warto doposażyć auto w światła do jazdy dziennej LED DRL, gdyż pozwala to na oszczędność akumulatora i alternatora, za także daje większą pewność, niż stosowanie zwykłych żarówek, ze względu na znacznie wyższą żywotność diod LED.

Artykuł powstał we współpracy z marką Mazda.

źródło: MotoTarget

motostork

motostork

Artykułów: 62

W motoryzacji od 1997 roku. Tworzę, zmieniam, poprawiam media. Najpierw papierowe "Auto dziś i jutro", które zatrzęsło kioskami i klubami fanów marek na przełomie wieków, potem "Auto Moto", dojrzalsze, sprzedawane nawet w 130-tysięcznych nakładach. Po drodze, już w XXI wieku, kilkadziesiąt wydań pism dla kierowców Hond, Subaru, Jeepów, Dodge’ów i Kii. W końcu portale i media elektroniczne. Wszystko wokół czterech kółek.

Komentarze:

Inne artykuły w tym dziale:

W teorii kontrola VIN-u pojazdu przed jego zakupem powinna pozwolić na dokładne sprawdzenie historii pojazdu. W praktyce jest to często bardzo trudne, szczególnie w przypadku starszych samochodów. Co jednak warto wiedzieć, zanim w ogóle zabierzesz się za sprawdzenie historii auta według numeru VIN?

Komentarzy: 0 skomentuj »

Sprzęt elektroniczny stał się nieodłączną częścią naszego życia, w niemal każdym z jego aspektów. Urządzeń mobilnych, gadżetów czy technologicznych dodatków używamy przez całą dobę, także wtedy, gdy prowadzimy auto. Z jednej strony stanowi to realne zagrożenie poprzez obniżanie koncentracji. Z drugiej świadome wykorzystanie nowinek sprzyja bezpieczeństwu. Poznaj systemy dostępne dla kierowców w UK!

Komentarzy: 0 skomentuj »

Event o charakterze motoryzacyjnym to w ostatnich kilkudziesięciu latach jedna z najczęściej stosowanych form promocji branży motoryzacyjnej. Impulsem do organizacji eventu motoryzacyjnego jest zwykle premiera nowego modelu danej marki, czasem całej oferty a często to po prostu spotkanie danego dealera motoryzacyjnego funkcjonującego na danym obszarze z aktualnymi i potencjalnymi klientami. Tego typu zdarzenie rządzi się […]

Komentarzy: 0 skomentuj »