Nasz profil na Facebook.com - polub nas

Surowe kary dla kierowców wożących dzieci bez fotelika

Meganews

Przewóz dziecka niezgodny z przepisami wiąże się z ryzykiem mandatu i kary, ale także wpływa na bezpieczeństwo pasażerów i niejednokrotnie może skończyć się tragicznie. Dlatego warto poznać jak wyglądają przepisy prawne dotyczące tej kwestii.

Podstawowe informacje dotyczące przewozu dzieci

Dziecko, które posiada wzrost poniżej 150 cm, niezależnie od swojego wieku powinno być wyposażone w fotelik dla dziecka lub specjalne urządzenie służące do przewozu tego typu pasażerów. Istnieją oczywiście pewne wyjątki od tej zasady, a mianowicie, jeżeli dziecko osiągnęło już 135 cm wzrostu, ale ze względu na jego masę i wzrost kierowca nie może mu zapewnić fotelika lub innego urządzenia, wówczas młody pasażer może podróżować na tylnym siedzeniu pod warunkiem, że zostanie zapięty pasami bezpieczeństwa. W pojazdach kategorii M2 i M3 (a więc posiadających powyżej ośmiu miejsc, nie licząc siedzenia kierowcy) obowiązek korzystania z pasów nie dotyczy dziecka poniżej trzeciego roku życia. Dziecko powyżej 150 cm wzrostu może już podróżować bez fotelika. Według ustawy „Prawo o ruchu drogowym”, jeżeli na tylnym siedzeniu znajdują się już dwa foteliki i nie ma możliwości zainstalowania kolejnego, to trzecie dziecko, o ile ukończyło trzy lata, może podróżować bez niego. Jednak musi i tak mieć zapięte pasy i powinno być umiejscowione pomiędzy fotelikami.

Kary za nieodpowiednie przewożenie dzieci

Artykuł 39 ustawy 3 Rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie wysokości grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych za wybrane rodzaje wykroczeń z dnia 24 listopada 2003 roku stwierdza, że w związku z przewożeniem dziecka bez fotelika ochronnego lub innego urządzenia służącego do przewożenia dzieci grozi grzywna 150 zł. Taką samą kwotę musi zapłacić kierowca, którego dziecko siedzi w foteliku tyłem do kierunku jazdy, dodatkowo – na przednim siedzeniu pojazdu, który jest wyposażony w poduszkę powietrzną dla pasażera. Oprócz kary pieniężnej w wysokości 150 zł kierowca otrzymuje dodatkowo 6 punktów karnych. Taka sama kara grozi za wożenie w foteliku zamontowanym niezgodnie z instrukcją lub niedostosowanym do masy i wymiarów małego pasażera (wiele liczących się na rynku koncernów samochodowych np. Mazda, posiada specjalne tablice informujące jak prawidłowo montować foteliki dla dzieci). Obowiązek fotelików nie dotyczy karetek pogotowia, taksówek oraz radiowozów.

 

 

Nie tylko w samochodzie…

Przepisy prawne stwierdzają również zasady dla rowerzystów i motocyklistów. Przewóz dziecka do lat siedmiu rowerem wymaga od jego właściciela stosowania dodatkowego siodełka. Za niestosowanie się do tego przepisu grozi kara mandatu w wysokości 50 zł. Z kolei w przypadku motocykla z przyczepą, czterokołowca lub motoroweru kierowca nie może przekraczać 40 km/h. Za naruszenie przepisów dotyczących przewozu dzieci lub młodzieży przez kierującego pojazdem przewożącym dzieci lub młodzież albo kierującego innym pojazdem grozi z kolei grzywna w wysokości 200 złotych. Oprócz tego do obowiązków kierowcy należy pilnowanie czy tablice informujące o przewozie dziecka są zasłonięte, gdy dziecko nie przebywa akurat w aucie. Za niedostosowanie się do tego przepisu grozi kara grzywny w wysokości 50 złotych.

 

Kary dla kierowców wożących dzieci bez fotelika lub ze źle zamontowanym sprzętem tego typu są dość dotkliwe, zarówno pod względem finansowym, jak i niepotrzebnych punktów karnych. Zapewnienie bezpieczeństwa sobie i swoim pasażerom jest sprawą niebywale ważną. Bez względu na to, czy jedzie się do pobliskiego sklepu czy w daleką podróż dziecko musi być odpowiednio zabezpieczone. Każdego rodzaju zaniedbania w sytuacjach nawet pozornie niegroźnego wypadku drogowego mogą doprowadzić dziecko do trwałego kalectwa, a nawet utraty życia.

ŹRÓDŁA:

  1. Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. 1997 nr 98 poz. 602)
  2. Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 24 listopada 2003 r. w sprawie wysokości grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych za wybrane rodzaje wykroczeń (Dz.U. 2003 nr 208 poz. 2023)
  3. http://www.rp.pl/Prawo-drogowe/308119986-Jaki-mandat-grozi-za-brak-fotelika-samochodowego-dla-dziecka.html
  4. Nowela rozporządzenia z 18 lipca 2017 r. (DzU z 27 lipca 2017 r., poz. 1436)
  5. https://www.mazda.pl
  6. Fot.: Mototarget.pl

Komentarze:

Inne artykuły w tym dziale:

Nasze czasy opanowała teraz moda na bycie „fit” – o ile w przypadku ludzi wynika to głównie z ich woli, o tyle w przypadku samochodów bycie „fit” jest konieczne i wymuszone. Samochody muszą być ekologiczne, by przetrwać. Dlatego jedyną alternatywą jest napędzanie ich silnikami elektrycznymi. Pytanie tylko, czym będą zasilane ekologiczne samochody? Hybryda ratunkiem dla […]

Komentarzy: 0 skomentuj »