Nasz profil na Facebook.com - polub nas

Sprzedaż udziałów Chińczykom – porozumienie PSA i Dongfeng

Meganews

Rada nadzorcza PSA Peugeot Citroen zgodziła się sprzedać udziały chińskiej firmie Dongfeng Motor Corp oraz rządowi Francji, co ma pomóc w zebraniu 3 miliardów euro na ratowanie koncernu.


Dongfeng, chiński partner motoryzacyjny koncernu PSA, oraz rząd Francji zapłacą po 800 milionów euro w zamian za 14 procent udziałów, które przypadną na każdą ze stron. Zgodnie z ustaleniami dotychczasowe udziały rodziny Peugeot wynoszące 25,5 procenta zostaną rozwodnione również do poziomu 14 procent.

 

Porozumienie jest punktem zwrotnym w historii francuskiego producenta aut. Po raz pierwszy od momentu założenia firmy przez Armanda Peugeot zarządzająca nią rodzina straci bowiem pełną kontrolę nad swoim „dzieckiem”. Tylko w ten sposób koncern będzie mógł jednak przeprowadzić konieczną restrukturyzację.

 

PSA to jedna z największych ofiar europejskiego kryzysu w branży motoryzacyjnej, utrzymywana przy życiu główne dzięki gwarancjom państwowym, których ważność wygasa w przyszłym roku. Analitycy rynku podkreślają, że taka sytuacja jest bezpośrednim wynikiem nieudolnego zarządzania koncernem, który w przeszłości nie wykorzystał szansy na zawiązanie obiecującego partnerstwa z takimi gigantami, jak BMW czy Mitsubishi Motors.

 

Mimo że decyzja o zawarciu porozumienia z Dongfeng wciąż jest uzależniona od formalnego głosowania udziałowców PSA, istnieje duże prawdopodobieństwo, iż umowa zostanie podpisana w Paryżu podczas zaplanowanej na marzec wizyty Xi Jinping, przewodniczącego Chińskiej Republiki Ludowej.

źródło: MotoTarget

Komentarze:

Inne artykuły w tym dziale:

W jakiej kondycji jest polska motoryzacja i czy w ogóle jeszcze istnieje? Wbrew dosyć powszechnym, pesymistycznym opiniom – ma się całkiem nieźle. O inwestycjach, poczynionych w ostatnich latach można napisać książkę. Prężnie działają fabryki samochodów Fiata, Opla i Volkswagena. Za dwa lata ruszy produkcja silników w nowej fabryce Mercedesa. Rok wcześniej w fabryce Toyoty w […]

Komentarzy: 0 skomentuj »

Wiele osób mieszkających w dużym mieście nie decyduje się na posiadanie samochodu. Wygodna  komunikacja miejska umożliwia przemieszczanie się po centrum bez większego problemu, a do tego omija nas męczące stanie w korkach oraz wszystkie wydatki związane z posiadaniem własnego auta. Jednak od czasu do czasu, samochód jest niezastąpionym środkiem transportu. Wyjazd służbowy, wakacje czy przeprowadzka […]

Komentarzy: 0 skomentuj »