Nasz profil na Facebook.com - polub nas

Solarne nanosieci z modułami baterii Audi e-tron

Meganews

Fundacja Środowiskowa Audi i start-up Nunam wchodzą w drugą fazę wspólnego projektu

  •  Nowe przeznaczenie dla zużytych modułów baterii: w indyjskim stanie Uttar Pradesh, Nunam testuje prototyp systemu wtórnego przechowywania energii
  •  Wstępne wyniki: dwa moduły zapewniają energię elektryczną dla niemal 50 małych sklepów na okres niemal tygodnia
  •  Rüdiger Recknagel, dyrektor zarządzający Fundacji Środowiskowej Audi mówi: „Technologia może być zrównoważona środowiskowo, jeśli weźmie się pod uwagę nie tylko jej pierwotny cykl życia, ale również drugi, a nawet trzeci”

Drugie życie zamiast przedwczesnego recyklingu. Niemiecko-indyjski start-up Nunam i jego współzałożyciel Prodip Chatterjee, przekształcili dwa moduły akumulatorowe pochodzące z testowych egzemplarzy Audi e-tron w solarną nanosieć. Nowatorski system magazynowania energii jest obecnie testowany w codziennym użytku przez lokalnego dostawcę usług energetycznych w Indiach. Prototyp, oddając zgromadzoną energię elektryczną, pozwala około 50 sklepikarzom i małym firmom na pracę także po zmroku. Fundacja Środowiskowa Audi wspiera ten start-up nonprofit, kontynuując

i rozwijając w ten sposób badania nad technicznymi wymogami dla systemów magazynowania energii tworzonych ze zużytych akumulatorów. „W niektórych częściach stanu Uttar Pradesh wielogodzinne przerwy w dostawie prądu regularnie utrudniają życie mieszkającym tam ludziom” – mówi 30-letni współzałożyciel firmy Nunam, Prodip Chatterjee. Podczas wizyty u rodziny wpadł on na pomysł, by obok zawodnych źródeł energii elektrycznej stworzyć mobilne systemy magazynowania energii i w ten sposób zapewnić ciągłość działania ważnych przedmiotów codziennego użytku, takich jak lampy. Na terenach wiejskich sklepy są otwarte do późna – bez światła wielu handlowców traci źródło dochodu. Fundacja Środowiskowa Audi sfinansowała już pierwszą część pilotażowej fazy projektu, w której ogniwa z baterii zużytych laptopów zostały przekształcone w systemy magazynowania energii dla urządzeń o niskim poborze mocy, takich jak lampy czy smartfony.

W drugiej fazie projektu jedenastoosobowy lokalny zespół Nunam rozszerza możliwe zastosowania i wykorzystuje dwa znacznie wydajniejsze moduły akumulatorowe pochodzące z testowych Audi e-tron. „Nadanie akumulatorom drugiego życia to ogromny krok w kierunku bardziej zrównoważonego rozwoju, zwłaszcza jeśli są one zasilane ekologiczną energią elektryczną. W ten sposób zapobiegamy przedwczesnemu recyklingowi nie zniszczonych jeszcze modułów akumulatorowych, zapewniając jednocześnie ludziom tani dostęp do energii elektrycznej. Naszą wizją jest stworzenie takich systemów jako rozwiązań awaryjnych” – mówi Prodip Chatterjee.

Najważniejsze czynniki badane w fazie testowej: moc, cykl życia i wydajność

Po zakończeniu okresu użytkowania w pojeździe, akumulatory samochodów elektrycznych prawdopodobnie zachowują jeszcze dużą część swoich możliwości eksploatacyjnych. Gdy przychodzi do ich powtórnego wykorzystania, w pierwszej kolejności sprawdzany jest stan techniczny poszczególnych modułów akumulatorów pod względem pojemności, krzywej napięcia i rozkładu temperatur. Jeśli przeniesie się do nich doświadczenia pozyskane z prac z bateriami do laptopów, to pod warunkiem, że spełnione zostaną inne wymagania jakościowe i bezpieczeństwa, pod uwagę do wykorzystania w drugim życiu mogą być brane moduły w których pozostało około dwóch trzecich pojemności. Prototyp takiego rozwiązania jest obecnie wykorzystywany w solarnej nanosieci, u lokalnego dostawcy energii. Takie baterie w solarnej nanosieci zastępują cztery akumulatory kwasowo-ołowiowe, które zużywają się znacznie szybciej. Prototyp jest podłączony do Internetu za pomocą karty SIM i regularnie przesyła dane, które Nunam analizuje, by wyciągać wnioski na temat stanu ładowania i rozładowania baterii. Start-up nonprofit wkrótce umieści te dane online na platformie open-source, by udostępnić zdobytą wiedzę ewentualnym naśladowcom. Pierwsze wyniki zastosowania nanosieci są obiecujące. Kiedy moduły baterii są w pełni naładowane, mogą zasilać w energię elektryczną niezależnie około 50 małych sklepów, zapewniając im diodowe oświetlenie przez okres maksymalnie tygodnia.

„W związku z postępującą elektryfikacją floty pojazdów na całym świecie, musimy zająć się możliwościami ponownego wykorzystania akumulatorów samochodów elektrycznych” – mówi Rüdiger Recknagel, dyrektor zarządzający Fundacji Środowiskowej Audi. „Wspierając Nunam, chcemy dać odpowiedni przykład. Po pierwsze, chcemy udowodnić, że nowoczesna technologia może być zrównoważona, jeśli w trakcie rozwoju uwzględni się nie tylko jej pierwotne przeznaczenie, ale także drugie, a nawet trzecie. Ponadto chcemy wspierać przede wszystkim młodych naukowców, którzy nie mają dostępu do takich samych zasobów jak firmy o ugruntowanej pozycji. Edukacja ekologiczna i duch dociekliwości są niezbędne dla zapewnienia przyszłości, w której można żyć.”

źródło: MotoTarget

Komentarze:

Inne artykuły w tym dziale: