Nasz profil na Facebook.com - polub nas

Soft top w zimie – o czym należy pamiętać mając kabriolet?

Meganews

Na naszej szerokości geograficznej – pomimo tego, że zimy stają się z roku na rok coraz mniej dokuczliwe – niska temperatura i opady śniegu wymagają odpowiedniego przygotowania samochodu. Przegląd, zimowe opony i ewentualna wymiana płynów eksploatacyjnych to jedno – dodatkowe prace czekają na właścicieli kabrioletów. O czym należy pamiętać?

 

Posiadanie samochodów z nadwoziem typu kabriolet oznacza nie tylko pozytywy płynące z niewątpliwej przyjemności jazdy takim autem. To również obowiązki. Dach w takim samochodzie to bardzo często skomplikowana „machina” składająca się z niezliczonej ilości przekładni, siłowników, elektroniki i oczywiście poszycia. O każdy z tych elementów trzeba odpowiednio dbać – w przeciwnym razie właściciela czekają niemałe wydatki.

 

– W kabrioletach z dachem miękkim określanym mianem „soft top” należy pamiętać nie tylko o regularnym czyszczeniu, ale również o impregnacji. Brud ma to do siebie, że dostaje się w każdy zakamarek chropowatej powierzchni, dlatego cały proces mycia lepiej przeprowadzić ręcznie. Odpowiednie środki zakonserwują materiał, a dzięki temu całość nie będzie wchłaniać wilgoci – wyjaśnia Kamil Kleczewski, Dyrektor Handlowy i Marketingu firmy Webasto Petemar.

 

Jeżeli tylna szyba dachu została wykonana z przeźroczystego tworzywa sztucznego warto do konserwacji regularnie używać odpowiednich środków. Z czasem jednak – na skutek działania temperatury i promieni UV – będzie konieczna jej renowacja. Podczas konserwacji nie można zapomnieć również o uszczelkach – do impregnacji służy między innymi specjalny silikonowy preparat. Warto również sprawdzić stan techniczny mechanizmu oraz  – w razie potrzeby – uzupełnić płyn hydrauliczny w układzie, a także nasmarować wszystkie ruchome części.

 

– Podczas dbania o dach naszego kabrioletu warto trzymać się kilku zasad, którymi dzielą się i z powodzeniem stosują doświadczeni posiadacze takich samochodów. Przede wszystkim należy unikać mycia dachu pod wysokim ciśnieniem i na myjni automatycznej, a samo mycie miękkiego dachu lepiej wykonywać od przodu do tyłu auta. W zimie należy natomiast bezwzględnie pamiętać o usuwaniu śniegu przed wjechaniem do garażu – dodaje Kamil Kleczewski z Webasto Petemar.

 

Zima to specyficzny i czasami bardzo trudny okres dla kabrioletu. Samochód ten najlepiej będzie się czuł w ciepłym garażu, tam też uniknie negatywnego wpływu niskiej temperatury i opadów atmosferycznych. Warto pamiętać o tym, że przynajmniej raz w miesiącu należy otworzyć dach, co pozwoli sprawdzić działanie i rozrusza cały mechanizm – trzeba przy tym unikać niskich temperatur, więc całą procedurę najlepiej przeprowadzać w ciepłym garażu. Samochód stojący „pod chmurką” najlepiej przykryć specjalnym wodoodpornym i paroprzepuszczalnym pokrowcem – wcześniej należy dach dokładnie osuszyć.

 

O składany dach – podobnie zresztą jak o wszystkie inne podzespoły w samochodzie należy odpowiednio i regularnie dbać. Pozwoli to na cieszenie się kabrioletem przez długie lata.

źródło: MotoTarget

Komentarze:

Inne artykuły w tym dziale:

Dwa zbliżone rozmiarami, ale jakże różne charakterem, odmłodzone modele Subaru trafiły do sieci sprzedaży w Polsce przed końcem roku. Utytułowana i bardzo dobrze znana Impreza to siostra znacznie młodszego, ambitnego modelu XV, który aspiruje do walki w coraz bardziej tłocznym segmencie crossoverów.

Komentarzy: 0 skomentuj »

Z powodu długiej i intensywnej, a czasami także nieprawidłowej eksploatacji łożyska mogą ulegać licznym uszkodzeniom takim jak blokowanie, rysy, złuszczenia, korozja, rdza czy ślady wytarcia. Jest ich bardzo wiele. Szczegółowej odpowiedzi udzielą nam specjaliści ze sklepu Akcesoria.cnc.info.pl

Komentarzy: 0 skomentuj »

Zima to okres szczególny – zarówno dla nas jak i dla aut, którymi poruszamy się na co dzień. Jak doskonale wiemy, aby możliwe było bezproblemowe poruszanie się nimi w sezonie charakteryzującym się niskimi temperaturami oraz okresowymi opadami deszczu i śniegu, niezbędna jest wymiana opon.

Komentarzy: 0 skomentuj »