Nasz profil na Facebook.com - polub nas

Jakie silniki najlepiej współpracują z LPG?

Meganews

Polska jest drugim po Turcji krajem w Europie pod względem liczby zarejestrowanych aut z instalacją. W każdym mieście znajduje się co najmniej kilka warsztatów montujących LPG – dostępność wsparcia technicznego sprzyja więc właścicielom takich samochodów. Przyjrzyjmy się bliżej, które silniki najlepiej współpracują z instalacjami LPG? Zarówno pod względem osiągów jak i bezawaryjnej eksploatacji.

 

Dobra passa LPG trwa i nic nie zapowiada, aby w bliskiej oraz średniej perspektywie miało ulec to istotnej zmianie. Dlaczego tak się dzieje? Przyczyna jest prosta: cena. LPG jest o około połowę tańszy od najtańszej E95. Średnie ceny na dzień 23 sierpnia 2018 roku to odpowiednio: LPG: 2,27 zł, natomiast E95 to 5,10 zł. Po zamontowaniu gazu w samochodzie, którego średnia cena waha się w zależności od wybranej instalacji w granicach od 2000 do 3000 zł (źródło wyceny: Power Car Service – warsztat samochodowy z Lublina), zwrot z tej inwestycji następuje bardzo szybko. Późniejszy koszt eksploatacji na gazie, trzeba powiększyć o droższy o 50 zł przegląd oraz koszt związany z okresową wymianą filtrów (średnio raz na 10 do 15 tys. km).

 

Rosnąca popularność LPG w Polsce.

O tym, że popularność autogazu nie jest zjawiskiem sezonowym, przekonali się również producenci i dealerzy samochodowi, którzy coraz chętniej aktualizują swoje oferty o samochody z fabrycznie zamontowaną instalacją gazową. Do tej pory, ktoś kto chciał założyć w salonowym samochodzie sekwencję, musiał się liczyć z tym, że straci gwarancję. Przy czym ceny aut, z fabrycznie zamontowaną instalacją LPG są tylko nieznacznie wyższe od cen cen „gołych benzyniaków”. Obecnie w każdym mieście można znaleźć warsztat samochodowy montujący instalacje gazowe.

 

Jaka instalacja do jakiego silnika?

Przyglądając się statystykom z zakresu rynku motoryzacyjnego w Polsce, przysłowiowy Kowalski, który decyduje się na zamontowanie LPG, wybiera zwykle instalację sekwencyjną wyprodukowaną przez STAG. Statystycznie montowana jest ona najczęściej do aut z silnikiem benzynowym o pojemności z przedziału od 1,4 do 2 tys cm3. Grupa ta zalicza się do około 20% wszystkich montaży instalacji sekwencyjnych w Polsce. Instalacje gazowe najlepiej sprawdzają się w silnikach z bezpośrednim wtryskiem paliwa. Oczywiście istnieją instalacje, które w są w stanie obsłużyć inny rodzaj dystrybucji paliwa, do komory spalania, ale bezpośredni wtrysk jest bezapelacyjną zaletą. Dlatego też, tak dużą popularnością cieszą się w naszym kraju samochody wyprodukowane przez VW. Ich silniki konstrukcyjnie najlepiej znoszą pracę w wyższych temperaturach, które osiągają silniki podczas spalania gazu. Ich atutem jest żeliwny blok, hydrauliczna regulacja luzów które mogą powstawać na zaworach czy 8-zaworowa głowica.

Poniżej wymieniam kilka marek aut, które bardzo dobrze współpracują autogazem:

  • Citroën C4;
  • VW Golf
  • VW Passat;
  • Opel Vectra;
  • Opel Corsa;
  • BMW E36 oraz pozostałe z tej serii;
  • Peugeot 407;

Komentarze:

Inne artykuły w tym dziale:

Seat wyszedł z założenia, że nie zawsze kto pierwszy, ten lepszy. Poczekał z wprowadzeniem crossovera, aby dobrze rozeznać się na rynku i uczyć się na błędach rywali. Udało się, bo inżynierowie hiszpańskiej marki stworzyli bardzo przemyślany oraz dopracowany samochód, który nie ma problemów wieku dziecięcego. Arona nigdy nie będzie pionierem segmentu miejskich „terenówek”, ale ma […]

Komentarzy: 0 skomentuj »

Czy wiesz, że szczególnie dużo wypadków ma miejsce w lipcu? Ponad 3 tysiące w 2018 roku. Komenda Główna Policji w raporcie opublikowanym na policja.pl tłumaczy to wzmożonym ruchem na drogach. W końcu jest to okres wakacyjny. Jeśli zatem zaplanowałeś wyjazd na wczasy w lipcu, w pierwszej kolejności powinieneś kupić ubezpieczenie samochodowe. Sprawdź, co warto wiedzieć […]

Komentarzy: 0 skomentuj »