Nasz profil na Facebook.com - polub nas

Samochody nowe i używane – jak trafić na okazję?

Meganews

Wybór modelu i rocznika samochodu często podyktowany jest zasobnością naszego portfela. Jedni kupują auta nowe, prosto z salonu, inni szukają modeli tańszych, używanych.  Większość poszukiwań koncentruje się na tym, aby kupić dobre auto i nie przepłacić. Jednak wiele osób ostrożnie podchodzi do zakupu samochodów w promocyjnych cenach, obawiając się, że za niską ceną idzie zły stan pojazdu. W tym artykule podpowiemy jak trafić na okazję i na co zwrócić uwagę kupując auto w dobrej cenie. Gdzie szukać zarówno nowych, jak i używanych samochodów, które będą nam służyły latami.

 

Wyprzedaże roczników

Rozglądając się za nowym autem, warto zwrócić uwagę na wyprzedaże roczników, które organizują salony samochodowe pod koniec roku. Firmy chcąc pozbyć się modeli wyprodukowanych w mijającym roku i zrobić miejsce dla nowych, schodzących z linii produkcyjnej, kuszą promocyjnymi warunkami sprzedaży. Zainteresowani zakupem nowego auta prosto od dealera mogą liczyć na kilka, a w przypadku droższych modeli, nawet na kilkanaście tysięcy złotych rabatu. Roczny samochód kupiony w salonie, to wciąż nowy, nieużywany egzemplarz, ale jego cena jest zdecydowanie niższa. Warto więc rozważyć skorzystanie z takiej okazji, zwłaszcza, że na auta z wyprzedaży rocznika udzielane są korzystne kredyty.

 

Samochody pofirmowe

Dużą część nowych aut kupują firmy. Po pewnym czasie, zazwyczaj po 3, 4 latach, samochody te są wyprzedawane i zastępowane nowymi. Egzemplarz pofirmowy może stanowić okazją do zakupu stosunkowo nowego samochodu w dobrej cenie. Część z nich jest jeszcze na gwarancji. Zazwyczaj są to samochody zadbane. Przedsiębiorcy zdają sobie sprawę, że ekonomiczniej jest regularnie serwisować auta i szybko reagować na ewentualne usterki, naprawiając je w Autoryzowanej Stacji Obsługi, niż w ogóle ich nie reperować lub korzystać z usług nieznanych warsztatów. Możemy więc mieć pewność, że auta pofirmowe przeszły wszelkie niezbędne przeglądy, a ewentualne części zamienne w takich modelach są oryginalne. Jednak żeby sprawdzić, czy o auto rzeczywiście dbano, warto przejrzeć jego książkę serwisową. Dzięki temu poznamy historię jego przeglądów, dowiemy się jakie elementy i kiedy były wymieniane. Unikniemy w ten sposób mocno wyeksploatowanego egzemplarza, które wśród samochodów służbowych również się zdarzają.

Warto więc przeglądać darmowe ogłoszenia motoryzacyjne i zwracać uwagę na oferty aut pofirmowych, gdyż może to być świetna okazja do zakupu dobrego i niedrogiego pojazdu.

 

Auta z Zachodu

Szukając samochodu i przeglądając darmowe ogłoszenia motoryzacyjne, warto skupić się również na autach sprowadzanych z zagranicy, głównie z Zachodu. Eksploatowane tam pojazdy są zazwyczaj w lepszym stanie technicznym niż modele z tego samego rocznika używane w Polsce. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest przede wszystkim stan dróg po których jeżdżą. Wiadomym jest, że jazda po polskich drogach zdecydowanie bardziej naraża pojazd na szybsze zużycie elementów amortyzujących i opon. Auto sprowadzone z zagranicy, nawet z większym przebiegiem, jest zdecydowanie mniej zużyte i nie wymaga wielu interwencji mechaników. Zagraniczni właściciele samochodów częściej wymieniają stosunkowo młode auta na nowsze modele, pozbywając się dobrych jeszcze i mało wysłużonych egzemplarzy.

Sporo taniej zapłacimy również za sprowadzony pojazd, który ma lekkie wgniecenia w karoserii, będące następstwem delikatnej stłuczki. Takie auto u naszych zachodnich sąsiadów częściej jest sprzedawane niż remontowane. Ceny usług blacharskich i lakierniczych są tam bowiem dużo wyższe niż w Polsce. Dlatego sprowadzony samochód z uszkodzoną karoserią, wyremontowany w Polsce możemy kupić dużo taniej. Auto po lekkiej kolizji zazwyczaj pozostałe elementy ma zupełnie sprawne. Należy jednak zachować tu szczególną czujność, aby nie kupić samochodu po poważnym wypadku. Taki pojazd nie nadaje się do użytku, za względu na uszkodzenie elementów nośnych karoserii i innych części mechanicznych.

Tak więc widzimy, że za kupowane auto wcale nie musimy przepłacać. Wystarczy dobrze się rozejrzeć i poszukać dobrych okazji. Warto przeglądać darmowe ogłoszenia motoryzacyjne, odwiedzać komisy lub salony samochodowe i nie śpieszyć się zbytnio z wyborem.

Zapisz

Zapisz

Komentarze:

Inne artykuły w tym dziale:

Układ chłodzenia w samochodzie jest niezwykle ważny. Jeśli ulegnie awarii możne prowadzić do bardzo poważnych uszkodzeń silnika lub generalnego remontu naszego samochodu. Z czego się składa? Termostat, pompa wodna, chłodnica i nagrzewnica to podstawowe elementy tego układu. Ale co jeśli ten najważniejszy – termostat – ulegnie awarii? Jak zatem rozpoznać awarię termostatu i co można […]

Komentarzy: 0 skomentuj »