Nasz profil na Facebook.com - polub nas

Rejestrator jazdy – jaki wybrać? Rodzaje, czym się kierować kupując wideorejestrator do samochodu?

Meganews

Coraz więcej osób decyduje się na zakup kamerki samochodowej. Dlaczego? Na drogach wiele się dzieje, a często właśnie nagranie na wideorejestratorze jest jedynym dowodem w sprawie. Nie tylko w przypadku kolizji, ale i znacznie poważniejszych zdarzeń, których jest się zarówno uczestnikiem, jak i świadkiem. Zdradzamy, na co zwrócić uwagę podczas poszukiwań idealnej kamerki samochodowej.

 

Czym jest rejestrator jazdy?

Rejestrator jazdy to inaczej cyfrowa kamera samochodowa, która rejestruje obraz, a często także i dźwięk. Tego typu urządzenie montowane jest na desce rozdzielczej lub szybie samochodowej (przedniej i/lub tylnej).

Kamera samochodowa tym się różni od klasycznej, że ma możliwość rejestrowania nagrania w sposób ciągły, zwany pętlą. W zależności od urządzenia może być to wymuszone poprzez zaprogramowany czas lub limit pamięci. Działa to po prostu tak, że nowe nagranie „nadpisuje” stare.

Mimo, że sposób działania jest taki sam, na rynku występuje wiele rodzajów kamerek samochodowych. Wystarczy wejść na stronę sklepu z rejestratorami jazdy, jak https://lucann.pl/rejestratory-jazdy.html, by zobaczyć, że naprawdę jest w czym wybierać. Warto więc sprawdzić, czym się różnią konkretne modele i wybrać taki, który spełni oczekiwania.

Rodzaje kamer samochodowych

Są dwa podstawowe rejestratory jazdy: bez ekranu i w niego wyposażone. Pierwsze są coraz mniej popularne, chociaż prawda jest taka, że wbrew pozorom wyświetlacz wcale nie jest niezbędny. Co więcej, kamery bez ekranów są łatwiejsze w użytkowaniu i mają znacznie mniejsze rozmiary niż te z wyświetlaczem, przez co nie zasłaniają tak pola widzenia. Plusem jest też to, że znacznie dłużej działają bez ładowania. Poza tym – są tańsze. Wadą jest trudność w zmianie ustawień, brak możliwości podglądu nagrania, chociaż są i takie sprzęty, które da się obsługiwać z poziomu smartfona.

Kamery samochodowe z ekranem mogą mieć wyświetlacz wbudowany lub odchylany. Ten drugi przypomina rozwiązanie z aparatów fotograficznych. Niestety zasłania sporą część szyby. Poza tym – ma konstrukcję bardziej podatną na uszkodzenia.

Rejestratory jazdy z wbudowanym ekranem są obecnie najpopularniejsze. To wypadkowa pomiędzy urządzeniami bez wyświetlacza i z odchylanym. Przede wszystkim na pochwałę zasługuje w nich mały rozmiar oraz możliwość zmiany ustawień.

Kupić można też kamerę samochodową montowaną na lusterku wstecznym. Przy montażu jest dość problematyczna, jeśli jednak nie będzie się jej ściągać każdorazowo – jest idealna. Nie zasłania w ogóle szyby i ma dość czytelny obraz.

Niektórzy pokusić się mogą też o zakup wideorejestratora z dwoma kamerami. Jedną montuje się na szybie czołowej, a drugą – na tylnej. To pozwala na całościowy ogląd sytuacji. Jednak problemem może być podłączenie obu kamer ze sobą. Nie mówiąc o wysokim koszcie urządzenia.

Czym się kierować kupując wideorejestrator do samochodu?

Jest wiele rzeczy na które należy zwrócić uwagę szukając kamerki do samochodu. Przede wszystkim obecność ekranu, gabaryty, ale i sposób montażu czy cena. Co jeszcze? Kilka parametrów:

  • kąt rejestracji wideo – ma ogromne znaczenie. To właśnie dlatego są specjalne urządzenia do nagrywania sytuacji na drodze, a nie robi się tego telefonem czy tabletem. W kamerach samochodowych mamy obiektywy, które mają szeroki kąt. Dzięki temu mogą rejestrować nie tylko to, co z przodu, ale cały obraz sprzed samochodu (120 stopni). Świetne są modele 170 stopni, które ujmują na nagraniach także boki auta.
  • rozdzielczość i jakość nagrania – najlepiej jest mieć możliwość nagrywania w jakości HD. Warto się jednak przekonać, czy aby na pewno jakość jest zadowalająca, na przykład oglądając filmiki nagrane interesującym nas sprzętem. Może się okazać, że wolimy Full HD, chociaż takie filmy będą z kolei zabierały znacznie więcej miejsca na karcie pamięci. Zdarza się też, że słaba kamera Full HD będzie nagrywać gorsze filmy niż lepsza w HD.
  • liczba klatek, czyli to, ile klatek na sekundę jest w stanie zarejestrować kamera. Co istotne, może się zdarzyć, że w danej jakości będzie możliwe nagranie mniejszej ich ilości. Warto sprawdzić maksymalną liczbę klatek w każdej rozdzielczości.
  • regulacja ostrości – bez niej będzie problem z czytelnością filmu. Okaże się, że nie da się odczytać napisu na tablicy rejestracyjnej. Warto postawić na sprzęt, który nie ma problemów z „łapaniem” ostrości.
  • stabilizacja obrazu – z podobnych względów warto postawić na kamerę z cyfrową stabilizacją obrazu. Oczywiście dobry uchwyt do kamery też ma znaczenie.

Jak widać – jest co sprawdzać podczas wyboru rejestratora jazdy. Nie warto się więc śpieszyć z wyborem, a sprawdzić dokładnie wszystkie parametry, bo od nich zależy nasze zadowolenie oraz jakość materiału wideo, jaki się otrzyma.

Komentarze:

Inne artykuły w tym dziale:

Samochody elektryczne mają szereg zalet – są zeroemisyjne, zapewniają dobre przyspieszenie, a do tego znacznie obniżają koszty eksploatacji. Niestety, mają również kilka ograniczeń, z których główne dotyczy czasu ich ładowania. Ile tak właściwie zajmuje uzupełnianie zapasów energii w bateriach samochodu elektrycznego? W tym materiale znajdziecie odpowiedź na to pytanie. Technologia elektrycznego napędu funkcjonuje w świadomości […]

Komentarzy: 0 skomentuj »

Arteon to chyba jedyny model w gamie Volkswagena, który przyciąga wzrok przypadkowych przechodniów. Wszystko dzięki oryginalnej i dynamicznej stylistyce nadwozia. Można powiedzieć, że Arteon wygląda luksusowo, a nawet awangardowo, ale zaraz, zaraz… czy „samochód dla ludu” może być awangardowy? Piękny, agresywny grill z przodu, szyby bez ramek, opadająca linia nadwozia, tył przypominający sportowe coupe – […]

Komentarzy: 0 skomentuj »

Samochód autonomiczny posiada rozproszony „mózg” w postaci czujników, kamer, wspierany przez GPS oraz system satelitarny. Ale zebrane dane to tylko początek procesu, który ma doprowadzić pojazd do bezpiecznego poruszania się po drodze. Potrzebny jest układ decyzyjny, który zastąpi kierowcę.

Komentarzy: 0 skomentuj »