Nasz profil na Facebook.com - polub nas

Regeneracja wałów napędowych – czy to się opłaca?

Meganews

Wał napędowy to niezbędny element podwozia samochodów napędzanych na tylną oś oraz posiadających napęd na cztery koła. W zależności od intensywności użytkowania samochodu, jego rodzaju oraz przeznaczenia wał napędowy może ulegać wielu awariom, które wymuszają jego regenerację lub wymianę na nową część. Czy regeneracja wałów napędowych się opłaca?

 

 

Kiedy należy pomyśleć o regeneracji wału napędowego?

Wał napędowy ze względu na swoją funkcję przenoszenia napędu na tylną oś samochodu może ulegać wielu awariom, których początkujący kierowca może nawet nie zauważyć. Sama część składa się z podpór oraz przegubów zwanych krzyżakami, a także często ulegających zatarciom łożysk. Wały napędowe spotkamy w pojazdach różnych marek nie tylko tych typowo użytkowych, ale także dostawczych czy ciężarowych. Niezależnie od rodzaju pojazdu mają one takie samo zadanie i wymagają odpowiedniego serwisowania w celu uniknięcia poważnych usterek, które mogą doprowadzić do konieczności wymiany części na nową.

Choć dla przeciętnego użytkownika samochodów pojęcie wału napędowego przez długi czas pozostaje w pełni nieodkryte wcześniej lub później przyjdzie konieczność poznania go bliżej. Co ważne podczas obowiązkowych przeglądów technicznych często pomijana jest ta ważna dla funkcjonowania nie tylko napędu, ale także innych podzespołów samochodu część, przez co sukcesywnie pogarsza się komfort korzystania z pojazdu i mnoży się ilość wymagających naprawy usterek. Z tego względu warto przynajmniej raz do roku sprawdzić stan wału napędowego w specjalistycznych serwisach oferujących pełen zakres usług z regeneracją wału napędowego oraz dorobieniem konkretnych jego części włącznie.

Takie usługi oferuje między innymi firma http://takiewaly.pl/ , której z powodzeniem można zawierzyć swój samochód w celu przeglądu stanu wału napędowego, regeneracji zużytych części oraz innych czynności z zakresu smarowania czy wyważania wałów napędowych. Dlaczego warto zaufać profesjonalistom? Przede wszystkim ze względu na doświadczenie – zwykły mechanik nie jest w stanie naprawić usterek wału napędowego i często nawet nie posiada odpowiedniego zaplecza technicznego, aby się do tego zabrać.

 

Co może świadczyć o „biciu” wału napędowego?

Często pierwsze luzy na poszczególnych częściach składowych wału napędowego są wręcz niezauważalne dla kierowców. Dzieje się tak ze względu na dobrą amortyzację kabiny samochodu oraz małą wiedzę techniczną kierowców. Pierwszym objawem, który może świadczyć, że wał napędowy uległ uszkodzeniu, są usterki innych podzespołów samochodu np. elementów elektroniki czy notoryczne odkręcanie się połączeń układu hamulcowego oraz inne usterki wymagające szybkiej interwencji mechanika.

Ze względu na negatywny wpływ drgań powodowanych usterkami wału napędowego należy szczególnie zadbać o tę część samochodu i poddawać ją stałym przeglądom nie rzadziej niż raz w roku zwłaszcza w przypadku pojazdów mających już spory przebieg oraz znaczną ilość lat. Korzystając z firm specjalizujących się w przeglądach, regeneracji oraz produkcji wałów napędowych możliwe jest zaoszczędzenie sporej sumy pieniędzy, którą wydamy na naprawę usterek związanych z nieprawidłowym działaniem wału napędowego.

 

Jak dbać o dobry stan wału napędowego?

Ze względu na fakt, iż sam wał napędowy rzadko ulega uszkodzeniom, a najbardziej awaryjnymi elementami są jego części wymagające sukcesywnego smarowania, należy zadbać o odpowiedni stan łożysk krzyżaków. Wszelkie odczuwalne zwłaszcza przy małych prędkościach luzy wałów i mostów napędowych należy na bieżąco niwelować, aby uniknąć konieczności drogich napraw i przenoszących się na inne podzespoły drgań.

Zapisz

Komentarze:

Inne artykuły w tym dziale:

Skąd pochodzi prąd, zasilający silniki samochodu z napędem elektrycznym? Najprostsza odpowiedź brzmi – z akumulatora. W ogromnej większości przypadków jest to prawda, aczkolwiek zazwyczaj niecała. Układy zasilania i napędu aut z silnikami elektrycznymi są zwykle bardziej skomplikowane, ale dzięki temu bardziej funkcjonalne.

Komentarzy: 0 skomentuj »

Od dłuższego czasu długoterminowy i krótkoterminowy wynajem samochodów bije rekordy popularności – zarówno w Europie Zachodniej, jak i w Stanach Zjednoczonych. Wzrost zainteresowania wynajmem można zaobserwować również w Polsce. Rozwijająca się oferta wypożyczalni aut to nie tylko atrakcyjna okazja dla osób chcących wynająć samochód krótkoterminowo, ale także dla klientów poszukujących pojazdu na własność.

Komentarzy: 0 skomentuj »

Praktycznie i bezpiecznie? A może dla odmiany po prostu supermodnie? Okazuje się, że najlepiej wiedzą – jak szykownie wyglądać na skuterze – Włosi. Wystarczy spojrzeć na kultową już scenę z 1953 roku z filmu „Rzymskie wakacje”. Gregory Peck i Audrey Hepburn to jedna z najpiękniejszych filmowych par. On w garniturze i pod krawatem, a ona […]

Komentarzy: 0 skomentuj »