Nasz profil na Facebook.com - polub nas

Podpis szyty nicią: Z wizytą w atelier Seata

Meganews

Gdy w pracowniach krawieckich na całym świecie praca wre, a ostatnie szwy pojawiają się w kreacjach prezentowanych później na wybiegach w Nowym Jorku, Mediolanie czy Paryżu, w Centrum Projektowania SEAT-a również powstają nowe, wyszywane ręcznie ubiory. Mistrz krawiecki Nick Allen decyduje, jakie rodzaje szwów, tkanin i w jakich kolorach znajdą się na fotelach modeli przygotowywanych do produkcji. Odwiedzamy go w jego pracowni, gdzie odkrywa tajniki swojej pracy.

 

Nick Allen ma 35-letnie doświadczenie w branży. – Od 16 lat projektuję wnętrza samochodów – mówi. – Pracuję nad wzorami w swoim atelier, starając się wymyślić najlepsze wykończenia foteli, tak jak zrobiłby to projektant mody. Moje dłonie to moje oczy – dodaje.

Nick ocenia wszystkie materiały, starając się poczuć ich fakturę, ziarnistość oraz wykończenie. – Dotykając każdego kawałka, czuję jego jakość i wiem, jak będzie pracować pod igłą w maszynie do szycia – wyjaśnia. W zależności od tekstury materiału konieczne jest dostosowanie nacisku, który wywiera na niego maszyna, w przypadku grubszych pracuje ona wolniej, a po cieńszych ślizga się bez wysiłku. – Najbardziej lubię pracować ze skórą, bo jest naturalna – mówi Nick.

 

Trzydzieści kilometrów nici rocznie…

30 000 metrów to długość nici, których Nick używa każdego roku do wszystkich swoich prac związanych z szyciem. Krawiec obszywa ręcznie wszystkie koła kierownicy za pomocą zakrzywionej igły. Używa niemieckiego ściegu węzłów, który pozostawia najbardziej wyeksponowaną nić. Wybiera grubość i kolor spośród 250 szpulek o nawet stu różnych kolorach.

 

…i trzydzieści stylów fotela

„Style”, „Chic”’, „FR”… Nasz specjalista od tapicerowania samochodów opracował 30 różnych wariantów do każdego fotela w nowej Ibizie. Testowanie tapicerek i ich materiałów rozpoczyna się już na dwa lata przed wprowadzeniem nowego samochodu do produkcji. Rolą Nicka jest także czuwanie nad pianką wykorzystaną w fotelach – wszystko po to, aby były one maksymalnie wygodne dla kierowcy i pasażerów.

 

Kolor na każdy gust

– Każdy z samochodów ma własną osobowość i swoją paletę barw, która najlepiej odzwierciedla różnice pomiędzy nimi – mówi Nick. Wielu kierowców podświadomie łączy kolor lakieru z typem i cechami pojazdu. Zielenie i jasne brązy są popularne wśród crossoverów, ciemnobrązowe wykorzystywane są do samochodów rodzinnych, a czarne i czerwone – do tych z najmocniejszymi silnikami.

 

Współczesny rzemieślnik

Mimo rozwoju technologii nożyce, szpule nici i maszyny do szycia są wciąż najważniejszymi narzędziami w pracy Nicka Allena. – To tradycyjna branża – wyjaśnia. Idzie jednak z duchem czasu i trzyma rękę na pulsie rynkowych trendów – dziś należy do nich możliwość personalizacji. Kierowcy coraz częściej oczekują, że otrzymają do wyboru kilka rodzajów wykończenia i koloru tapicerki.

Co jest najważniejsze w pracy krawca SEAT-a? – Przywiązanie do detali, koncentracja na ruchu dłoni, a przede wszystkim dużo cierpliwości. To zajęcie, podczas którego nie można się spieszyć – podsumowuje Nick Allen.

Praca krawca SEAT-a to najlepszy dowód wyjątkowej jakości, jaka przyświeca marce z Barcelony. Ścieg wykończenia fotela każdego SEAT-a porównać można do podpisu i indywidualnego certyfikatu jakości. Trudno o lepsze zwieńczenie skomplikowanego procesu produkcji samochodu niż personalny sznyt, jaki gotowemu autu nadaje Nick Allen.

źródło: MotoTarget

Komentarze:

Inne artykuły w tym dziale:

Samochody elektryczne mają szereg zalet – są zeroemisyjne, zapewniają dobre przyspieszenie, a do tego znacznie obniżają koszty eksploatacji. Niestety, mają również kilka ograniczeń, z których główne dotyczy czasu ich ładowania. Ile tak właściwie zajmuje uzupełnianie zapasów energii w bateriach samochodu elektrycznego? W tym materiale znajdziecie odpowiedź na to pytanie. Technologia elektrycznego napędu funkcjonuje w świadomości […]

Komentarzy: 0 skomentuj »

Arteon to chyba jedyny model w gamie Volkswagena, który przyciąga wzrok przypadkowych przechodniów. Wszystko dzięki oryginalnej i dynamicznej stylistyce nadwozia. Można powiedzieć, że Arteon wygląda luksusowo, a nawet awangardowo, ale zaraz, zaraz… czy „samochód dla ludu” może być awangardowy? Piękny, agresywny grill z przodu, szyby bez ramek, opadająca linia nadwozia, tył przypominający sportowe coupe – […]

Komentarzy: 0 skomentuj »

Samochód autonomiczny posiada rozproszony „mózg” w postaci czujników, kamer, wspierany przez GPS oraz system satelitarny. Ale zebrane dane to tylko początek procesu, który ma doprowadzić pojazd do bezpiecznego poruszania się po drodze. Potrzebny jest układ decyzyjny, który zastąpi kierowcę.

Komentarzy: 0 skomentuj »