Nasz profil na Facebook.com - polub nas

Piękne Volvo Concept Estate: ostatni przystanek przed stacją XC90

Meganews

To już ostatni koncepcyjny samochód przez wprowadzeniem nowego Volvo XC90. Najpierw pokazano Concept Coupe, potem zaprezentowano Concept XC. Trzecim projektem jest Concept Estate – dwudrzwiowy shooting brake, w którym można odnaleźć wiele nawiązań do Volvo 1800 ES.


Volvo P1800 to jeden z najbardziej niesamowitych modeli w historii szwedzkiej marki. Większość produkcji stanowiła odmiana Coupe, lecz występował on także w odmianie shooting brake, jako 1800 ES. Historia zatoczyła koło i Volvo postanowiło nawiązać do tego niecodziennego projektu, prezentując Concept Estate. Zobaczymy go już za kilka dni w Genewie, tuż obok oryginalnego 1800 ES.

 

Bryły tych samochodów mają wspólne akcenty i charakterystyczne przetłoczenie z boku karoserii. Podobny jest także kolor: metalizowany brąz nawiązujący. Na klapie Concept Estate znajdziemy emblemat ES. Napis ten umieszczono także na tunelu pomiędzy tylnymi siedzeniami. Podłoga i tunel środkowy konceptu wyłożone są tkaniną, która idealnie nawiązuje do tej, którą stosowano w P1800 i 1800 ES. Materiałowa tapicerka siedzeń przenosi nas w świat wczesnych lat 70-tych. Jest czarno-biała w drobną kratę. Obszyto nią także wewnętrzną część przednich i tylnych słupków.

 

Wiele luksusowych samochodów ma na panelu środkowym istny gąszcz przycisków. Volvo Concept Estate prezentuje zupełnie inną koncepcję wnętrza. Centralny ekran dotykowy zastąpił pokrętła i przyciski. System pokładowy będzie bazował na iOS-ie. Zegary cyfrowe na wyświetlaczach TFT także nawiązują do starych okrągłych liczników z P1800. Do tego mamy sporo elementów ozdobnych ze szczotkowanego aluminium i sezonowanego, olejowanego drewna. Wiele elementów obszyto naturalną skórą. Uwagę przykuwa też bursztynowa gałka zmiany biegów.

 

W bagażniku Concept Estate znalazł się zestaw do gry w Kubb. Jeśli ktoś nie zna jej zasad, wydrukowano je na pokrywie wewnątrz bagażnika. Umieszczono też specjalne płaszcze przeciwdeszczowe, które umożliwiają grę podczas kiepskiej pogody. Do tego samochód wyposażono w piękny, przeszklony dach i pomarańczowe pasy bezpieczeństwa.

 

Klasyczny shooting brake z lat 70-tych był wyposażony w 15-calowe koła. Jego współczesny odpowiednik ma felgi 21-calowe. Klasyczne okrągłe reflektory z żarówkami w środku zostały zastąpione przez ledowe światła do jazdy dziennej w kształcie położonej litery T.

 

Tak jak poprzednie koncepty, Concept Estate powstał na płycie podłogowej SPA, która począwszy od modelu XC90 będzie powszechnie wykorzystywana w wielu modelach Volvo. Pod maską znajdzie się dwulitrowy silnik Drive-E o mocy ponad 300 KM, wsparty siedemdziesięciokonnym silnikiem elektrycznym.

źródło: MotoTarget

Komentarze:

Inne artykuły w tym dziale:

USA Import to przedsiębiorstwo oferujące import pojazdów z USA do Polski. Warto podkreślić, że posiada ono licencję dealera samochodowego, dzięki czemu może brać udział w licytacjach niedostępnych dla innych podmiotów. Sprawia to, że klienci mogą liczyć na zróżnicowane, a zarazem ciekawe oferty aut, motocykli, quadów i innych. Szeroki wybór ułatwia znalezienie modelu, który będzie pod […]

Komentarzy: 0 skomentuj »