Nasz profil na Facebook.com - polub nas

Jaki olej silnikowy wybrać na zimę?

Meganews

Zima to okres szczególny – zarówno dla nas jak i dla aut, którymi poruszamy się na co dzień. Jak doskonale wiemy, aby możliwe było bezproblemowe poruszanie się nimi w sezonie charakteryzującym się niskimi temperaturami oraz okresowymi opadami deszczu i śniegu, niezbędna jest wymiana opon.

Pozwala nam to uniknąć wpadnięcia w niekontrolowany poślizg i spowodowania wypadku, który to kosztować może nas zdrowie lub nawet życie. Czy jednak na tym należy zakończyć samodzielne serwisowanie samochodu zimą? Otóż jak najbardziej nie! Konieczny jest także dobór właściwego oleju silnikowemu i to właśnie on będzie bohaterem naszego dzisiejszego artykułu.

Jaki olej samochodowy na zimę wybrać?

Dokonując zakupu produktu w sklepie lub na portalu internetowym, sprawdźmy przede wszystkim klasę lepkości płynu. Zwróćmy uwagę na oznaczenia i określmy, czy na opakowaniu znajduje się informacja, że dany olej mieści się w klasie od 5W do 0W, co da nam gwarancję, że zapewni niezawodną ochronę nawet przy temperaturach dochodzących do -20 stopni Celsjusza. Eksperci informują, że im niższa wartość na opakowaniu produktu tym niższa jest tak zwana temperatura płynięcia, a więc nawet jeżeli słupki rtęci na zewnątrz spadną znacznie poniżej zera, my będziemy mogli bez najmniejszych obaw wyruszyć w trasę i cieszyć się jazdą, bez ryzyka że uszkodzimy silnik lub też – że odmówi nam on posłuszeństwa, jeżeli pojazd zostanie pozostawiony na dłuższy okres czasu na mrozie i nadmiernie się wychłodzi.

 

oleje-na-zime-2

Na co zwrócić uwagę wybierając olej na zimę?

Starajmy się także nie nabywać olejów najtańszych, które to zgodnie z zapewnieniami producenta charakteryzują się wysoką efektywnością, jednakże w warunkach ekstremalnych mogą okazać się zawodne. Skuszeni ceną możemy potem bardzo pożałować swojego wyboru, a dopłacenie kilku–kilkunastu złotych na pewno nie nadwyręży naszego budżetu. Jak wynika z prowadzonych analiz rynku, za średniej jakości olej na zimę zapłacić należy od 80 do 120 złotych. Na produkty z wyższej półki będziemy musieli wydać równowartość 200 złotych, jednakże gwarantujemy, że nie będą to pieniądze wyrzucone w błoto. Przyczynią się one do lepszej ochrony silnika przed negatywnym działaniem warunków atmosferycznych, co z kolei bezpośrednio przełoży się na jego długowieczność.

Ostatnią istotą kwestią jaką należy wziąć pod uwagę jest dobór oleju, który to odpowiedni jest to zamontowanego w aucie silnika. Do wyboru mamy bowiem trzy główne typy płynumineralny, syntetyczny oraz półsyntetyczny. Jeżeli nie wiemy, który jest dla nas najodpowiedniejszy, nie wahajmy się poprosić o pomoc mechanika samochodowego lub też spróbujmy uzyskać wiadomość samodzielnie, chociażby poprzez rozliczne fora internetowe prowadzone i odwiedzane przez fanów motoryzacji. Olejów pod żadnym pozorem nie należy ze sobą mieszać, jak również nie powinno się ich stosować jeden po drugim, jako że może to doprowadzić do tak zwanego „rozszczelnienia”silnika z uwagi na wypłukanie z jego wnętrza wszelkich osadów.

oleje-na-zime-1

Przed przystąpieniem do zakupów możemy być zdania, że nabycie oleju silnikowego to zadanie proste, przyjemne i niewymagające choćby chwili zastanowienia. Są to jednakże wyłącznie pozory, bowiem nie wystarczy wpisać w wyszukiwarce odpowiednie hasło i kupić pierwszy produkt, który ukaże się naszym oczom – potrzebna jest odrobina wiedzy, zaznajomienia z tematem oraz sprawdzenie wszystkich symboli, oznaczeń i opisów, dzięki czemu będziemy wiedzieli, że wlewając olej do silnika nie doprowadzimy do jego zatarcia, uszkodzenia, czy skrócenia czasu, przez jaki będzie nam on służył.

Jeśli szukasz odpowiedniego oleju i fachowej obsługi, która doradzi i pomoże wybrać olej o najlepszych parametrach, wejdź na nocar.pl, u nas znajdziesz oleje renomowanych producentów w najlepszych cenach!

 

Komentarze:

Inne artykuły w tym dziale:

Pod maską sportowego samochodu, zwracającego uwagę sylwetką klina, pracował innowacyjny, zwarty silnik z tłokiem obrotowym. Tak na początku lata 1978 roku wystartowała do wyjątkowego i bardzo długo, bo do dzisiaj trwającego sukcesu rynkowego, Mazda RX-7. To naprawdę nadzwyczajne zdarzenie w historii motoryzacji. Przez ponad 40 lat zostało sprzedanych prawie pół miliona pojazdów pierwszej generacji. Również […]

Komentarzy: 0 skomentuj »