Nasz profil na Facebook.com - polub nas

Nawet 1674 zł za OC dla młodego kierowcy! Mubi podpowiada, jak obniżyć składkę

Meganews

Z danych opublikowanych w raporcie rankomat.pl wynika, że w I kwartale 2019 r. młodzi kierowcy, a więc przede wszystkim osoby od 18. do 25. roku życia, płacili za OC najwięcej – średnio 1674 zł. To o 184,7% więcej, niż wyniosła cena tej polisy dla prowadzących pojazdy z najstarszej grupy wiekowej (powyżej 56 lat). Skąd tak ogromna różnica? Czy istnieją sposoby, byś za swoje OC zapłacił mniej? I wreszcie – gdzie znaleźć tanie ubezpieczenie? O tym wszystkim przeczytasz w dzisiejszym artykule.

Szybcy i wściekli?

Niedostosowanie prędkości do warunków jazdy to najczęstsza przyczyna kolizji i wypadków, których sprawcami są młodzi kierowcy. Mało tego – statystycznie to właśnie oni powodują najwięcej tego rodzaju zdarzeń. To również w tej grupie mamy do czynienia z najwyższym odsetkiem osób, które auto prowadzą pod wpływem alkoholu lub środków odurzających oraz biorą udział w nielegalnych wyścigach. Dla firmy ubezpieczeniowej nie ma znaczenia, że za kierownicą Ty akurat wykazujesz się dużą rozwagą i daleko idącą ostrożnością. Jesteś młodym kierowcą i za OC zapłacisz więcej niejako z automatu. Co oczywiście nie oznacza, że nie ma sposobów, by nabyć polisę taniej. Na szczęście takowe istnieją.

Cena ma znaczenie

Cena OC to najważniejszy czynnik, jaki powinieneś brać pod uwagę, kupując to ubezpieczenie. Dlaczego? Ponieważ zakres działania tej polisy zawsze będzie taki sam – określa go ustawa. Nie ma więc znaczenia, czy OC nabędziesz w dużym i znanym towarzystwie ubezpieczeniowym, czy w mniejszym i mniej rozpoznawalnym. Jeśli możesz zaoszczędzić – zrób to.

Rankingi, formularze i kalkulator ubezpieczeń

W sieci znajdziesz masę rankingów OC, dzięki którym wstępnie zorientujesz się w średnich cenach rynkowych. Na stronach towarzystw ubezpieczeniowych znajdziesz z kolei formularze ubezpieczeniowe. Po ich wypełnieniu otrzymasz dopasowaną do Twojego przypadku ofertę, która stworzona zostanie na podstawie podanych przez Ciebie danych. Wadą takiego rozwiązania jest to, że formularz wypełniać musisz od nowa na witrynie każdego kolejnego ubezpieczyciela. Aby oszczędzić czas, sprawdź możliwości, jakie daje kalkulator OC Mubi (https://mubi.pl/ubezpieczenie-samochodu/kalkulator-oc-ac).

Nasz kalkulator OC to bardzo zaawansowane narzędzie. Użytkownik wypełnia formularz tylko raz, za to ofert OC czy AC otrzymuje od razu co najmniej kilka, a zwykle kilkanaście. Wszystkie aktualne i pochodzące od wiarygodnych, sprawdzonych przez nas towarzystw ubezpieczeniowych. Wybranie tej najlepszej nie stanowi żadnego problemu – tłumaczy doradca klienta Mubi.

Kupując ubezpieczenie w Internecie liczyć możesz na naprawdę niskie ceny. Towarzystwa z założenia proponują atrakcyjne składki osobom, które decydują się na taką formę nabycia polisy. Organizują również różnego rodzaju promocje, często przeznaczone wyłącznie dla użytkowników sieci.

Inne sposoby na tańsze OC

Aby obniżyć swoją składkę OC, możesz dodatkowo wykorzystać jeden lub kilka sprawdzonych sposobów. Oto one:

Znajdź współwłaściciela dla swojego auta. Najlepiej, by była to osoba, która posiada duże zniżki, bo to właśnie z nich będziesz mógł skorzystać. Jeśli jesteś zamężna/żonaty, automatycznie nabywasz prawo do skorzystania ze zniżek współmałżonka.

Jeśli zamierzasz kupić auto z dużym silnikiem – dobrze się zastanów. Pojemność silnika ma duży wpływ na wysokość składki ubezpieczenia. Im bardziej ekonomiczny pojazd wybierzesz, tym mniej zapłacisz za swoją polisę.

Kup pakiet OC/AC. Oczywiście tylko pod warunkiem, że AC Cię interesuje, jako że ta akurat polisa jest dobrowolna. Nabywając obie polisy w pakiecie, zapłacisz mniej. Pamiętaj jednak, że nie masz obowiązku wykupywania OC i AC w tym samym towarzystwie – niekiedy bardziej opłacalny okazać może się zakup taniego OC w jednym TU, a AC o interesującym Cię zakresie w drugim. Skorzystaj z kalkulatora ubezpieczeń i sprawdź, która opcja będzie dla Ciebie korzystniejsza.

Duży wpływ na wysokość składki OC będzie miało Twoje miejsce zameldowania. Różnice mogą być naprawdę znaczące – często wynoszą nawet kilkaset złotych. Jeśli masz możliwość, ubezpiecz auto w mniejszej miejscowości.

O innych sposobach obniżenia składki OC, wpływie modelu, marki i parametrów auta na jej wysokość, a także o tym, które towarzystwa ubezpieczeniowe oferują tanie polisy dla świeżo upieczonych użytkowników dróg przeczytasz również w stworzonym przez eksperta Mubi poradniku “OC dla młodych kierowców”. Znajdziesz go pod adresem https://mubi.pl/poradniki/oc-dla-mlodych-kierowcow/

Komentarze:

Inne artykuły w tym dziale:

W drugiej edycji plebiscytu Moto Awards, zorganizowanego przez redakcję tygodnika „Auto Świat”, Audi e-tron – w pełni elektryczny SUV spod znaku czterech pierścieni – zajął pierwsze miejsce w kategorii „Wyznaczają ekotrendy”. O tym, które z aut zdobędą nagrody w poszczególnych kategoriach decydowali czytelnicy. Nagrody wręczono wczoraj, podczas uroczystej gali.

Komentarzy: 0 skomentuj »

Seat wyszedł z założenia, że nie zawsze kto pierwszy, ten lepszy. Poczekał z wprowadzeniem crossovera, aby dobrze rozeznać się na rynku i uczyć się na błędach rywali. Udało się, bo inżynierowie hiszpańskiej marki stworzyli bardzo przemyślany oraz dopracowany samochód, który nie ma problemów wieku dziecięcego. Arona nigdy nie będzie pionierem segmentu miejskich „terenówek”, ale ma […]

Komentarzy: 0 skomentuj »

Czy wiesz, że szczególnie dużo wypadków ma miejsce w lipcu? Ponad 3 tysiące w 2018 roku. Komenda Główna Policji w raporcie opublikowanym na policja.pl tłumaczy to wzmożonym ruchem na drogach. W końcu jest to okres wakacyjny. Jeśli zatem zaplanowałeś wyjazd na wczasy w lipcu, w pierwszej kolejności powinieneś kupić ubezpieczenie samochodowe. Sprawdź, co warto wiedzieć […]

Komentarzy: 0 skomentuj »