Nasz profil na Facebook.com - polub nas

Najważniejsze cechy aut dostawczych? Pakowność, spalanie, wygoda

Meganews

Czym powinien charakteryzować się dobry samochód dostawczy, aby był wart swojej ceny? Co najbardziej liczy się dla przedsiębiorców przy jego wyborze?

 

Obecnie przedsiębiorcy mają szerokie pole do popisu, jeśli chodzi o wybór aut dostawczych do firmy. Do dyspozycji są zarówno nowe samochody, jak również modele używane. W zależności od indywidualnych potrzeb i możliwości finansowych, we flocie mogą znaleźć się auta osobowe, pick-upy czy duże i pakowne samochody dostawcze. Jedne kupowane są za gotówkę, drugie brane w leasing czy też ich zakup finansowany jest za pomocą kredytu. Czym powinien charakteryzować się dobry samochód dostawczy, aby był wart swojej ceny? Co najbardziej liczy się dla przedsiębiorców przy jego wyborze?

Czym kierować się przy wyborze auta dostawczego?

Niezależnie od tego czy chodzi o nowe, czy używane samochody, powinny one spełniać pewne wymogi. Dla przedsiębiorcy duże znaczenie ma pojemność i wymiar przestrzeni ładunkowej. Można na to liczyć, decydując się na duże auta dostawcze, jednakże dostępne są również modele łączące w sobie sporą przestrzeń ładunkową, mniejsze gabaryty i atrakcyjną cenę. Na pojemność przestrzeni ładunkowej duży wpływ mają rozstaw osi, długość całkowita i wysokość dachu. Kolejną ważna kwestią jest liczba miejsc w aucie dostawczym. Warto szukać pojemnego auta z mniejsza liczbą miejsc (2-3 miejsca), dzięki czemu przedsiębiorca może liczyć na korzystniejsze odpisy podatkowe. Znaczenie ma także dopuszczalna ładowność. Należy tutaj od razu zaznaczyć, że ładowność podawana przez producentów samochodów dostawczych zwykle okazuje się być w praktyce inna ze względu na zaniżanie masy własnej bądź też uwzględniane wyłącznie podstawowego wyposażenia. Po załadowaniu kilkudziesięciu kilogramów towaru do bagażnika i wejściu trzech czy nawet czterech osób do auta, może dojść do sytuacji zbyt mocnego obniżenia się tyłu pojazdu względem podłoża.

ctc_zast-5

W przypadku aut dostawczych dużą rolę odgrywają także koszty eksploatacji oraz rodzaj silnika i układu napędowego. Do kosztów zalicza się zużycie paliwa, przeglądy, świadczenia gwarancyjne czy wartość rezydualna. Najkorzystniejszą opcją wydaje się być zakup samochodów dostawczych z silnikiem Diesla. Jeśli chodzi o skrzynię biegów, to lepszym wyborem będzie automatyczna niż manualna. W autach dostawczych do wyboru są zarówno modele z napędem przednim i tylnym, jak i 4×4. Kolejną kwestią jest wyposażenie dodatkowe, gdzie w przypadku modelów klasy średniej można liczyć na bardzo rozbudowane systemy multimedialne i układy asystujące w czasie jazdy, co z pewnością przekłada się bezpośrednio na wygodę kierowców. Nie brakuje udogodnień w postaci półautomatycznych systemów wspomagających parkowanie z przyczepą czy też układów kontrolujących opuszczanie pasa ruchu.

Dobre samochody dostawcze, czyli jakie?

Po samochody dostawcze sięgają zarówno właściciele niewielkich przedsiębiorstw, jak i duże firmy. Popularnością cieszą się modele z zabudową typu furgon. Jest to uniwersalne rozwiązanie, które świetnie sprawdza się nie tylko w trasie, ale także w mieście. Jest to połączenie niskiego oporu powietrza i hałasu oraz dobrego zabezpieczenia przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Wysokie nadwozie ma wiele zalet, jednakże mogą pojawić się pewne problemy w przypadku bram wjazdowych i hal. Natomiast w trasie świetnie sprawdzają się długie auta, ale w mieście trudno się nimi manewruje. W zależności od potrzeb można wybrać auto dostawcze z pojedynczą lub podwójną kabiną czy też modele z podwoziem do zabudowy. Jeśli najistotniejszym parametrem jest duża pojemność, to warto postawić na samochody z nadwoziami osobowymi. Znaczenie ma także komfort i wygoda kierowcy oraz pasażerów. Do wyboru są zarówno wyposażenia komfortowe, jak i te typowo użytkowe. Klimatyzacja, ściana odgradzająca kabinę pasażerską od przestrzeni ładunkowej, pneumatyczne zawieszenie tylnej osi, monitorowanie jazdy, amortyzowany fotel, niezależne ogrzewanie czy też może adaptacyjny tempomat – z całą pewnością nie brakuje innowacyjnych rozwiązań, które wpływają na bezpieczeństwo i komfort jazdy.

W skrócie auto dostawcze powinno być przede wszystkim ładowne – będące w stanie pomieścić dużą ilość towaru oraz posiadać wzmocnione zawieszenie. Ważne są także wygodny fotel kierowcy, oszczędność paliwa, różnego typu schowki w kabinie kierowcy, czujniki oraz udogodnienia dla kierowcy. Oferowane obecnie auta dostawcze nie są wyłącznie środkami transportu przewożącymi towar z puntu A do punktu B, gdyż niezwykle ważną kwestią stała się także wygoda oraz poziom bezpieczeństwa. Z całą pewnością warto podczas wybierania samochodu dostawczego do swojej firmy rozważyć zakup modeli Renault Master, Iveco Daily, Volkswagen Transporter czy Mercedes Sprinter. Poszukiwania pojazdów pochodzących z pewnego i autoryzowanego źródła (nowych i używanych) warto rozpocząć na Giełdzie Grupy DBK – https://gielda.grupadbk.com. Jest to sprowadzony dealer wiodących marek.

Komentarze:

Inne artykuły w tym dziale:

Eclipse Cross to zupełnie nowy rozdział w ponad stuletniej historii Mitsubishi. Najnowszy SUV Mitsubishi imponuje bezkompromisową, oryginalną i odważną stylistyką. Nie jest to auto dla mas, dla wielkich korporacji itd. To dobrze, bo przecież Mitsubishi ma już w ofercie ASX-a, który świetnie spełnia tę rolę. Tylko dlaczego SUV odziedziczył nazwę po sportowym coupe…? Czy w […]

Komentarzy: 0 skomentuj »

Ford Mustang to najlepiej sprzedający się samochód sportowy na świecie. Jest nim dlatego, że oferuje najkorzystniejszy stosunek ceny do jakości, a przede wszystkim do mocy. Poprzedniego Mustanga z ponad 300-konnym silnikiem – można było kupić już za 157 000 zł. Jego następca zdrożał o ponad 13 tys. zł, i w podstawowej wersji ma o 27 […]

Komentarzy: 0 skomentuj »