Nasz profil na Facebook.com - polub nas

Leasing na samochód – czy się opłaca?

Meganews

Na obecnym rynku usług finansowych do dyspozycji  klienta dostępne są różne formy finansowania, które mają na celu pomoc w zaspokojeniu nagłych czy nieprzewidzianych wydatków. To samo tyczy się wydatków firmowych, jeżeli przedsiębiorca potrzebuje gotówki na rozwój firmy czy nowy sprzęt, może liczyć na pożyczkę bankową.

 

Jedną z form finansowania, która zyskuje na popularności w zasadzie z dnia na dzień jest leasing. Najczęściej jest to rozwiązanie, z którego korzystają firmy i przedsiębiorstwa. Jednak wielu z nas nie zdaje sobie sprawy z tego czym konkretnie jest leasing, kto może z niego skorzystać, a co ważniejsze jakie produkty może on sfinansować.

Czym jest leasing?

W najprostszym tłumaczeniu leasing jest umową, w ramach której jedna ze stron (leasingodawca, finansujący) przekazuje drugiej (leasingobiorcy) prawo do użytkowania danego dobra na czas określony w umowie, w zamian za opłaty ratalne nazywane też ratami leasingowymi.

Firmy i przedsiębiorcy mają do dyspozycji dwa rodzaje leasingowania. Pierwszym jest leasing finansowy, który działa podobnie do standardowej sprzedaży ratalnej, drugim z kolei leasing finansowy, który przypomina dzierżawę czy najem. Oczywiście mamy jeszcze leasing konsumencki, który dedykowany jest osobą prywatnym.

Leasing na samochód

Leasing wydaje się być idealną propozycją dla małych czy średnich firm (sprawdź oferty leasingu). Leasingodawcy mają w swoich ofertach zarówno samochody osobowe, ciężarowe jaki specjalistyczne – a te są wręcz niezbędne w niektórych branżach.

Leasing to idealna forma finansowania głównie dlatego, że banki raczej niechętnie udzielają kredytów małym czy średnim przedsiębiorcom za to firmy leasingowe nie mają z tym większych problemów – mają bowiem dobro materialne w postaci samochodu, który już sam w sobie jest swego rodzaju zabezpieczeniem.

Jak się okazuje, duże firmy leasingowe często otrzymują spore zniżki od dealerów samochodowych, co spowodowane jest głównie zakupem hurtowym. Często można więc załapać się na takową zniżkę w ramach promocji czy oferty specjalnej.

Dodatkowy zaletą będzie też możliwość wymiany samochodu na nowy wraz z końcem umowy leasingowej. To idealne wręcz rozwiązanie, dzięki któremu na bieżąco będziemy mogli „aktualizować” sprzęt w naszej firmie, lub zwyczajnie zmienić auto jako osoba prywatna.

Główną różnicą między kredytem gotówkowym a leasingiem jest kwestia praw własności. Auto kupione za gotówkę z kredytu już od początku jest własnością nabywcy. W przypadku leasingu, pojazd przez cały okres umowy należał będzie do usługodawcy. Oczywiście jako klient będziemy mieli możliwość odkupienia auta po zakończeniu okresu leasingowania – warunki będą określone w umowie.

Czy więc warto?

Niezależnie od tego czy jesteśmy osobą prywatną czy prowadzimy niewielką firmę, finansowanie samochodu poprzez leasing wydaje się ciekawym rozwiązaniem. Dostajemy bowiem gotowy produkt, który opłacamy w systemie ratalnym, mogąc bez utrudnień z niego korzystać, a po okresie leasingowania odkupić lub podpisać nową umowę leasingową i cieszyć się nowiutkim samochodem.

Zapisz

Komentarze:

Inne artykuły w tym dziale:

Układ chłodzenia w samochodzie jest niezwykle ważny. Jeśli ulegnie awarii możne prowadzić do bardzo poważnych uszkodzeń silnika lub generalnego remontu naszego samochodu. Z czego się składa? Termostat, pompa wodna, chłodnica i nagrzewnica to podstawowe elementy tego układu. Ale co jeśli ten najważniejszy – termostat – ulegnie awarii? Jak zatem rozpoznać awarię termostatu i co można […]

Komentarzy: 0 skomentuj »