Nasz profil na Facebook.com - polub nas

W których krajach należy stosować opony zimowe?

Meganews

W naszym kraju od 1 listopada ma swój początek okres zimowy. W Polsce nie ma obowiązku wymiany ogumienia na zimowe, jednak pod tym względem jesteśmy w mniejszości. Poniżej przedstawiamy w jakich krajach w Europie zmiana ogumienia, na przystosowane do warunków zimowych jest obowiązkiem.

 

W roku 2013 w naszym kraju pojawił się pomysł obowiązkowej wymiany ogumienia na zimowe. Kierowcy musieliby stosować takie opony w okresie od 1 listopada do 31 marca. W końcu pomysł ten upadł i nadal od kierowców zależy, czy zdecydują się na wymianę opon na zimowe, czy może wolą jeździć na letnich oponach.

Mimo tego, że nie istnieje obowiązek wymiany opon na zimowe, specjaliści zalecają, by dokonać tego, kiedy temperatura w dzień spadnie poniżej 7 stopni Celsjusza. Opony, które są przystosowane do niższych temperatur i śniegu gwarantują znacznie lepszą przyczepność w trudnych warunkach atmosferycznych. – „Odpowiedni skład mieszanki sprawi, że opona nie stwardnieje przy niższych temperaturach, a konstrukcja bieżnika zapewni odpowiednią trakcję” – mówi Filip Fischer z firmy Oponeo.PL S.A

Zdecydowana większość europejskich państw przepisy związane z wymianą ogumienia na zimowe uregulowała. Nasi zachodni sąsiedzi odpowiedni przepis wprowadzili 4 grudnia 2010 roku. Obowiązek ten istnieje w: Austrii, Niemczech, Szwecji, Norwegii, Słowacji, Czechach, Łotwy, Litwy, Rumunii, Estonii, Turcji, w której zima do najostrzejszych nie należy.

Kierowcy nie muszą wymieniać ogumienia na zimowe w: Danii, Holandii, Wielkiej Brytanii, Belgii, Portugalii, Irlandii, Macedonii, Bułgarii, Grecji i Albanii. Oddzielne przepisy obowiązują w Hiszpanii, Francji, Czarnogórze oraz Włoszech, gdzie z reguły nie ma obowiązku wymiany ogumienia na zimowe, jednak są określone, konkretne warunki, w których jednak kierowcy mają obowiązek to robić, np. w Alpach Francuskich, albo, kiedy wymagają tego znaki drogowe.

W Niemczech obowiązek wymiany ogumienia spotkał się ze znacznym poparciem społeczeństwa, bowiem aż 93% ankietowanych opowiedziało się za nowymi przepisami, zaś niemal połowa, bo 49% była za tym, by okres zimowy został wydłużony na październik i kwiecień. W Niemczech o zmianę przepisów apelował między innymi doceniany instytut ADAC, którego głównym zajęciem jest testowanie ogumienia. Liczne testy udowodniły, że opony zimowe zachowują się nieporównanie lepiej na śniegu albo nawet w czasie niższych temperatur, czego konsekwencją jest zdecydowanie większe bezpieczeństwo na drodze.

Komentarze:

Inne artykuły w tym dziale:

W jakiej kondycji jest polska motoryzacja i czy w ogóle jeszcze istnieje? Wbrew dosyć powszechnym, pesymistycznym opiniom – ma się całkiem nieźle. O inwestycjach, poczynionych w ostatnich latach można napisać książkę. Prężnie działają fabryki samochodów Fiata, Opla i Volkswagena. Za dwa lata ruszy produkcja silników w nowej fabryce Mercedesa. Rok wcześniej w fabryce Toyoty w […]

Komentarzy: 0 skomentuj »

Wiele osób mieszkających w dużym mieście nie decyduje się na posiadanie samochodu. Wygodna  komunikacja miejska umożliwia przemieszczanie się po centrum bez większego problemu, a do tego omija nas męczące stanie w korkach oraz wszystkie wydatki związane z posiadaniem własnego auta. Jednak od czasu do czasu, samochód jest niezastąpionym środkiem transportu. Wyjazd służbowy, wakacje czy przeprowadzka […]

Komentarzy: 0 skomentuj »