Nasz profil na Facebook.com - polub nas

W których krajach należy stosować opony zimowe?

Meganews

W naszym kraju od 1 listopada ma swój początek okres zimowy. W Polsce nie ma obowiązku wymiany ogumienia na zimowe, jednak pod tym względem jesteśmy w mniejszości. Poniżej przedstawiamy w jakich krajach w Europie zmiana ogumienia, na przystosowane do warunków zimowych jest obowiązkiem.

 

W roku 2013 w naszym kraju pojawił się pomysł obowiązkowej wymiany ogumienia na zimowe. Kierowcy musieliby stosować takie opony w okresie od 1 listopada do 31 marca. W końcu pomysł ten upadł i nadal od kierowców zależy, czy zdecydują się na wymianę opon na zimowe, czy może wolą jeździć na letnich oponach.

Mimo tego, że nie istnieje obowiązek wymiany opon na zimowe, specjaliści zalecają, by dokonać tego, kiedy temperatura w dzień spadnie poniżej 7 stopni Celsjusza. Opony, które są przystosowane do niższych temperatur i śniegu gwarantują znacznie lepszą przyczepność w trudnych warunkach atmosferycznych. – „Odpowiedni skład mieszanki sprawi, że opona nie stwardnieje przy niższych temperaturach, a konstrukcja bieżnika zapewni odpowiednią trakcję” – mówi Filip Fischer z firmy Oponeo.PL S.A

Zdecydowana większość europejskich państw przepisy związane z wymianą ogumienia na zimowe uregulowała. Nasi zachodni sąsiedzi odpowiedni przepis wprowadzili 4 grudnia 2010 roku. Obowiązek ten istnieje w: Austrii, Niemczech, Szwecji, Norwegii, Słowacji, Czechach, Łotwy, Litwy, Rumunii, Estonii, Turcji, w której zima do najostrzejszych nie należy.

Kierowcy nie muszą wymieniać ogumienia na zimowe w: Danii, Holandii, Wielkiej Brytanii, Belgii, Portugalii, Irlandii, Macedonii, Bułgarii, Grecji i Albanii. Oddzielne przepisy obowiązują w Hiszpanii, Francji, Czarnogórze oraz Włoszech, gdzie z reguły nie ma obowiązku wymiany ogumienia na zimowe, jednak są określone, konkretne warunki, w których jednak kierowcy mają obowiązek to robić, np. w Alpach Francuskich, albo, kiedy wymagają tego znaki drogowe.

W Niemczech obowiązek wymiany ogumienia spotkał się ze znacznym poparciem społeczeństwa, bowiem aż 93% ankietowanych opowiedziało się za nowymi przepisami, zaś niemal połowa, bo 49% była za tym, by okres zimowy został wydłużony na październik i kwiecień. W Niemczech o zmianę przepisów apelował między innymi doceniany instytut ADAC, którego głównym zajęciem jest testowanie ogumienia. Liczne testy udowodniły, że opony zimowe zachowują się nieporównanie lepiej na śniegu albo nawet w czasie niższych temperatur, czego konsekwencją jest zdecydowanie większe bezpieczeństwo na drodze.

Komentarze:

Inne artykuły w tym dziale:

Skąd pochodzi prąd, zasilający silniki samochodu z napędem elektrycznym? Najprostsza odpowiedź brzmi – z akumulatora. W ogromnej większości przypadków jest to prawda, aczkolwiek zazwyczaj niecała. Układy zasilania i napędu aut z silnikami elektrycznymi są zwykle bardziej skomplikowane, ale dzięki temu bardziej funkcjonalne.

Komentarzy: 0 skomentuj »

Od dłuższego czasu długoterminowy i krótkoterminowy wynajem samochodów bije rekordy popularności – zarówno w Europie Zachodniej, jak i w Stanach Zjednoczonych. Wzrost zainteresowania wynajmem można zaobserwować również w Polsce. Rozwijająca się oferta wypożyczalni aut to nie tylko atrakcyjna okazja dla osób chcących wynająć samochód krótkoterminowo, ale także dla klientów poszukujących pojazdu na własność.

Komentarzy: 0 skomentuj »

Praktycznie i bezpiecznie? A może dla odmiany po prostu supermodnie? Okazuje się, że najlepiej wiedzą – jak szykownie wyglądać na skuterze – Włosi. Wystarczy spojrzeć na kultową już scenę z 1953 roku z filmu „Rzymskie wakacje”. Gregory Peck i Audrey Hepburn to jedna z najpiękniejszych filmowych par. On w garniturze i pod krawatem, a ona […]

Komentarzy: 0 skomentuj »