Nasz profil na Facebook.com - polub nas

Kredyt na skuter – czy warto się zdecydować?

Meganews

Przeróżne banki i firmy pożyczkowe oferują nam obecnie kredyty na dowolny cel – jeśli jest on skonkretyzowany, to głównie chodzi o mieszkanie czy samochód. Nie wszyscy jednak wiedzą, że aby zakupić skuter dla siebie, bliskiej osoby czy dziecka nie trzeba wcale wykładać gotówki – także i ten towar można kupić na kredyt, spłacany później w całości lub wygodniej, w ratach. Warto tylko rozważyć, czy rzeczywiście taka opcja jest opłacalna? W tekście spróbujemy to rozważyć!

 

Jak robią inni?

Choć nie jest to najważniejsze, często mamy tendencję do podejmowania decyzji w oparciu o doświadczenia innych ludzi – ażeby później nie popełniać ich błędów, albo idąc za ich radą również na tym zyskać. Warto więc zacząć od tego, że w Polsce skutery zwykle są kupowane właśnie na raty. W większości jest to spowodowane koniecznością – chcemy mieć szybko daną rzecz, więc zamiast długo oszczędzać (a wiadomo, że łatwiej wysupłać potrzebne pieniądze, gdy już musimy, niż gdy tylko chcemy) po prostu zaciągamy pożyczkę, a później oddajemy dług.
Istotne jest jednak i to, że część z takich nabywców myśli: „Po co miałbym/miałabym kupować tańszy, używany produkt, który nie wiadomo jak długo pojeździ nim zacznie się sypać, jeśli mogę dopłacić i kupić coś lepszego?”. I właśnie to jest kluczowe – kupując ze wsparciem kredytowym, można nabyć o wiele lepszą rzecz, która jest na gwarancji, z ubezpieczeniem i tak dalej. Nowe części będą dłużej działać poprawnie, co jest wielką zaletą takiej decyzji. Choć oczywiście są miejsca, gdzie części do skuterów można kupić dość tanio – na przykład na motor-x.pl – a w związku z tym naprawa nie byłaby droga, jeśli tylko się na tym trochę znamy. W tym sklepie internetowym można nabyć wszystko – od klosza kierunkowskazu, poprzez elektrozawór ssania, cylindry, łożyska i uszczelki, aż po klocki hamulcowe i specjalistyczną odzież. Oszczędzając na podobnych rzeczach – kupując je taniej – nie trzeba się bać ewentualnych napraw. Mimo wszystko jednak używane, tańsze skutery psują się częściej i szybciej, i należy to brać pod uwagę.

Jeśli kredyt, to jaki?

Kto decyduje się jednak na zaciągnięcie pożyczki na swój wymarzony jednoślad, natrafia na liczne opcje i możliwości – aż ciężko coś wybrać! Oferty dzielą się na kilka podstawowych:

– kredyt samochodowy na skuter
– kredyt gotówkowy
– zakup na raty
– karta kredytowa z odpowiednim limitem
– leasing

Wszystkie możliwości mają swoje zalety i wady. Kredyt samochodowy z pewnością jest w efekcie niższy od kredytu gotówkowego – oprocentowanie jest bowiem zwykle dużo mniejsze. Minusem jest jednak fakt, że zwykle zabezpieczeniem takiej pożyczki jest sam pojazd – czyli w tym przypadku skuter. W razie jakichkolwiek kłopotów możemy go stracić – ciężej go będzie też sprzedać z obciążającym kredytem, jeśli zajdzie taka konieczność. Z pewnością też formalności będzie o wiele więcej niż w przypadku kredytu gotówkowego, który często dostajemy od ręki – nawet po okazaniu dowodu i bez zbędnych formalności.

Jeśli jednak chodzi o kredyt gotówkowy, oprocentowanie może być bardzo wysokie – wszystko zależy od oferty banku. Może sięgać średnio od 7 do nawet 20%, a do tego dochodzą przecież jeszcze dodatkowe opłaty, na przykład ubezpieczenie. Jeśli już jednak się na niego zdecydujemy, lepiej jest mimo wszystko wybrać bank niż parabank, choć kuszą one mniejszymi formalnościami i udzielaniem pożyczek online. Na zakup przy pomocy karty kredytowej oraz na wzięcie skutera w leasing decyduje się raczej mało osób. Natomiast więcej wybiera zakup na raty i to na ten konkretny cel – co prawda formalności jest przy tym trochę, ale jednak wszystko można załatwić nawet podczas jednego pobytu w danym sklepie. Wszystkim zajmie się sprzedawca, który po chwili otrzyma decyzję co do naszych możliwości kredytowych i dalszego postępowania. Sprzęt jest do odebrania od razu, albo kilka dni później. Ta opcja z uwagi na oprocentowanie – a często i dodatkowe promocje, jak raty 0% – wydaje się być najbardziej atrakcyjna.

Komentarze:

Inne artykuły w tym dziale:

Suzuki Swift jest jednym z ambasadorów klasy B, czyli kompaktowych samochodów miejskich. Model ten bardzo zmienił się na przestrzeni ostatnich generacji, jednak wciąż utrzymuje się na czołowych pozycjach listy najchętniej kupowanych aut w swojej klasie. Jeśli myślisz, że samochody miejskie są nudne, poprawne i nie wywołują żadnych emocji, to koniecznie sprawdź wersję Suzuki Swift Sport […]

Komentarzy: 0 skomentuj »

Trasa o długości ponad 10 tysięcy kilometrów i 14 europejskich stolic w 18 dni – tak w skrócie wygląda plan The eMobi Road to COP – czyli wyprawy Polskiej Izby Rozwoju Elektromobilności elektrycznym Mustangiem Mach-E przez Europę z finałem w Glasgow, aby podczas tegorocznego szczytu klimatycznego COP 26 wręczyć petycję o ustanowienie Światowego Dnia Elektryczności.

Komentarzy: 0 skomentuj »