Nasz profil na Facebook.com - polub nas

Kredyt samochodowy: czy to się opłaca?

Meganews

Kredyt samochodowy jest dość popularną metodą uzyskiwania dodatkowych środków na zakup wymarzonych czterech kółek. Aby go otrzymać, nie trzeba spełniać żadnych wygórowanych warunków – wystarczy posiadać źródło stałego dochodu. Na czym polega pożyczka na zakup auta i czy faktycznie się opłaca?

 

Kredyty samochodowe dostępne są nie tylko w placówkach bankowych, ale i w salonach sprzedaży oraz w komisach, które współpracują z bankami. Można z pomocą takiej pożyczki sfinansować zakup zarówno nowego, jak i starego auta. Sprawdź, jakie są dostępne formy takich pożyczek i która z nich najbardziej się opłaca w twoim przypadku.

 

Kredyty samochodowe w banku

Aby zaciągnąć pożyczkę na zakup auta, nie trzeba spełniać wielu formalności. Zazwyczaj wystarczy wniosek złożony w oddziale banku bądź też u sprzedawcy (może być to dealer pojazdów, ale i sprzedawca aut używanych, na przykład komis samochodowy). Aby otrzymać kredyt, trzeba przedstawić dowód uzyskiwania dochodu z tytułu umowy o pracę, emerytury, renty, działalności gospodarczej, czynszów albo wolnego zawodu.

Bankowe kredyty samochodowe są zazwyczaj oprocentowane na poziomie kilku procent, a ich RRSO, czyli rzeczywista roczna stopa oprocentowania nie przekracza 9-10%. To co najmniej o kilka- kilkanaście punktów mniejsze rzeczywiste oprocentowanie niż w przypadku pożyczek gotówkowych, dlatego kredyty samochodowe są popularnym sposobem finansowania zakupu pojazdu.

Co więcej, okres kredytowania może być o wiele dłuższy, niż w przypadku pożyczki gotówkowej, a sam pojazd kupowany na kredyt nie musi być samochodem. Może być to także motor, skuter, jacht czy nawet koparka, ciągnik czy przyczepa. Zaletą tego rodzaju kredytu są przejrzyste zasady i przewidywalna wysokość raty.

 

Kredyty z ratą balonową – z czym to się je?

W niektórych salonach sprzedaży pojazdów oraz w bankach możesz spotkać się z ofertą kredytów balonowych. To także kredyty samochodowe, jednak sposób ich spłaty wygląda nieco inaczej niż w przypadku tradycyjnej pożyczki na zakup pojazdu. Kredyt balonowy polega na tym, że początkowo pożyczkobiorca spłaca jedynie odsetki, a spłata kapitału oraz ostatniej części odsetek następuje dopiero pod koniec okresu kredytowania.

W praktyce oznacza to, że na początku klient płaci jedną ratę, w wysokości kilku- kilkunastu procent wartości auta, następnie spłaca w ratach miesięcznych kilkadziesiąt procent jego wartości, a w ostatniej fazie płaci ratę balonową, czyli jedną ratę wysokości na przykład 20-30% wartości pojazdu. Klient autobanku ma zazwyczaj kilka możliwości – może zapłacić ratę i zatrzymać samochód, zwrócić samochód i w ramach kolejnej umowy zacząć korzystać z innego pojazdu, można też wynegocjować z bankiem rozłożenie raty balonowej na mniejsze, miesięczne raty i zatrzymać pojazd.

Zapisz

źródło: artykuł zewnętrzny

Komentarze:

Inne artykuły w tym dziale:

Skąd pochodzi prąd, zasilający silniki samochodu z napędem elektrycznym? Najprostsza odpowiedź brzmi – z akumulatora. W ogromnej większości przypadków jest to prawda, aczkolwiek zazwyczaj niecała. Układy zasilania i napędu aut z silnikami elektrycznymi są zwykle bardziej skomplikowane, ale dzięki temu bardziej funkcjonalne.

Komentarzy: 0 skomentuj »

Od dłuższego czasu długoterminowy i krótkoterminowy wynajem samochodów bije rekordy popularności – zarówno w Europie Zachodniej, jak i w Stanach Zjednoczonych. Wzrost zainteresowania wynajmem można zaobserwować również w Polsce. Rozwijająca się oferta wypożyczalni aut to nie tylko atrakcyjna okazja dla osób chcących wynająć samochód krótkoterminowo, ale także dla klientów poszukujących pojazdu na własność.

Komentarzy: 0 skomentuj »

Praktycznie i bezpiecznie? A może dla odmiany po prostu supermodnie? Okazuje się, że najlepiej wiedzą – jak szykownie wyglądać na skuterze – Włosi. Wystarczy spojrzeć na kultową już scenę z 1953 roku z filmu „Rzymskie wakacje”. Gregory Peck i Audrey Hepburn to jedna z najpiękniejszych filmowych par. On w garniturze i pod krawatem, a ona […]

Komentarzy: 0 skomentuj »