Nasz profil na Facebook.com - polub nas

Kredyt samochodowy: czy to się opłaca?

Meganews

Kredyt samochodowy jest dość popularną metodą uzyskiwania dodatkowych środków na zakup wymarzonych czterech kółek. Aby go otrzymać, nie trzeba spełniać żadnych wygórowanych warunków – wystarczy posiadać źródło stałego dochodu. Na czym polega pożyczka na zakup auta i czy faktycznie się opłaca?

 

Kredyty samochodowe dostępne są nie tylko w placówkach bankowych, ale i w salonach sprzedaży oraz w komisach, które współpracują z bankami. Można z pomocą takiej pożyczki sfinansować zakup zarówno nowego, jak i starego auta. Sprawdź, jakie są dostępne formy takich pożyczek i która z nich najbardziej się opłaca w twoim przypadku.

 

Kredyty samochodowe w banku

Aby zaciągnąć pożyczkę na zakup auta, nie trzeba spełniać wielu formalności. Zazwyczaj wystarczy wniosek złożony w oddziale banku bądź też u sprzedawcy (może być to dealer pojazdów, ale i sprzedawca aut używanych, na przykład komis samochodowy). Aby otrzymać kredyt, trzeba przedstawić dowód uzyskiwania dochodu z tytułu umowy o pracę, emerytury, renty, działalności gospodarczej, czynszów albo wolnego zawodu.

Bankowe kredyty samochodowe są zazwyczaj oprocentowane na poziomie kilku procent, a ich RRSO, czyli rzeczywista roczna stopa oprocentowania nie przekracza 9-10%. To co najmniej o kilka- kilkanaście punktów mniejsze rzeczywiste oprocentowanie niż w przypadku pożyczek gotówkowych, dlatego kredyty samochodowe są popularnym sposobem finansowania zakupu pojazdu.

Co więcej, okres kredytowania może być o wiele dłuższy, niż w przypadku pożyczki gotówkowej, a sam pojazd kupowany na kredyt nie musi być samochodem. Może być to także motor, skuter, jacht czy nawet koparka, ciągnik czy przyczepa. Zaletą tego rodzaju kredytu są przejrzyste zasady i przewidywalna wysokość raty.

 

Kredyty z ratą balonową – z czym to się je?

W niektórych salonach sprzedaży pojazdów oraz w bankach możesz spotkać się z ofertą kredytów balonowych. To także kredyty samochodowe, jednak sposób ich spłaty wygląda nieco inaczej niż w przypadku tradycyjnej pożyczki na zakup pojazdu. Kredyt balonowy polega na tym, że początkowo pożyczkobiorca spłaca jedynie odsetki, a spłata kapitału oraz ostatniej części odsetek następuje dopiero pod koniec okresu kredytowania.

W praktyce oznacza to, że na początku klient płaci jedną ratę, w wysokości kilku- kilkunastu procent wartości auta, następnie spłaca w ratach miesięcznych kilkadziesiąt procent jego wartości, a w ostatniej fazie płaci ratę balonową, czyli jedną ratę wysokości na przykład 20-30% wartości pojazdu. Klient autobanku ma zazwyczaj kilka możliwości – może zapłacić ratę i zatrzymać samochód, zwrócić samochód i w ramach kolejnej umowy zacząć korzystać z innego pojazdu, można też wynegocjować z bankiem rozłożenie raty balonowej na mniejsze, miesięczne raty i zatrzymać pojazd.

Zapisz

źródło: artykuł zewnętrzny

Komentarze:

Inne artykuły w tym dziale:

Łożysko to najczęściej wykorzystywany element w maszynach i wszelkiego rodzaju mechanizmach. Jego rodzaje zależą od funkcji do których są przeznaczone, dlatego każde z nich ma inną budowę oraz działanie. Niektóre z łożysk doskonale przenoszą obciążenia promieniowe, aa zaś kolejne łatwo pracują z obciążeniem osiowym. Takich zastosowań można wymieniać wiele, dlatego warto wspomnieć, że właściwy dobór […]

Komentarzy: 0 skomentuj »

Coraz popularniejsze stają się wyjazdy zagraniczne organizowane samodzielnie, bez udziału biura podróży. Tego rodzaju wakacje to niesamowita przygoda, która pozwala na pełną swobodę – nie jesteśmy uzależnieni od innych uczestników wycieczek fakultatywnych czy programu przygotowanego przez organizatora wyjazdu. Wszystko odbywa się, jak chcemy i kiedy chcemy – nie mamy żadnych ograniczeń. Musimy jedynie pamiętać o […]

Komentarzy: 0 skomentuj »

Mówiąc o silnikach doładowanych w odróżnieniu od wolnossących, mamy zwykle na myśli jednostki turbodoładowane. Nie jest to jednak dokładnie to samo – w nowej Toyocie Yaris GRMN zastosowano sprężarkę z napędem mechanicznym. Czym się ona różni od turbosprężarki i jakie ma w stosunku do niej zalety?

Komentarzy: 0 skomentuj »