Nasz profil na Facebook.com - polub nas

Kontrola drogowa? Wiesz jak się zachować?

Meganews

Kontrola drogowa to codzienność w życiu kierowcy. Czasem trafia się częściej, czasem rzadziej, ale każdego może spotkać. Czy wiesz, jak się zachować w czasie kontroli? Wiesz, co wolno policjantowi a co tobie?

 

Znasz tę stresującą chwilę, gdy zatrzymuje cię policja do rutynowej kontroli drogowej? Chociaż jesteś trzeźwy od tygodni, wiesz, że masz sprawne auto a dokumenty są w porządku, przez głowę przechodzi ci tysiąc możliwości, które wyjaśnią, dlaczego właśnie na ciebie trafiło? Pocieszający jest fakt, że również funkcjonariusz przeżywa w tym momencie stres? Kto prowadzi? Jak się zachowa? Co zrobi? Dlatego najważniejsza zasada podczas kontroli drogowej to ta która głosi, że należy zachować bezwzględny spokój. Awantura z policjantem może skończyć się oskarżeniem o utrudnianie czynności, naruszenie nietykalności funkcjonariusza. To już przestępstwa. No i czynnik zupełnie ludzki. Policjant bez wysiłku może znaleźć pretekst, aby zatrzymać ci prawo jazdy lub dowód rejestracyjny.

Kiedy policjant może cię zatrzymać do kontroli?

Zawsze. W terenie zabudowanym i poza nim. W dzień. W nocy. Nie musi też stać obok radiowozu, może pełnić służbę w pieszym patrolu, na motocyklu lub konno. Do zatrzymania wystarczy czytelny gest ręką, a w warunkach ograniczonej widoczności powinien użyć lizaka lub latarki. Powtarzam, powinien, ale nie musi. Do kontrolowania pojazdów i trzeźwości kierowcy upoważnieni są wszyscy policjanci, nie tylko ci, którzy odbywają służbę w drogówce.

Mniej uprawnień posiadają policjanci nieumundurowani. Oni mogą kontrolować cię tylko w terenie zabudowanym, a do zatrzymania muszą użyć tzw lizaka, a także, latarki, w przypadku ograniczonej widoczności.

Policjant cię zatrzymał, podchodzi i co dalej?

Funkcjonariusz powinien podać swój stopień służbowy, imię i nazwisko i poinformować o powodach zatrzymania. Policjant ma prawo poprosić o dokumenty i sprawdzić dokumenty pojazdu, kierowcy oraz pasażerów. Może również sprawdzić trzeźwość kierowcy, a w razie podejrzeń, że za kierownicą siedziała osoba podająca się za pasażera, również ona może zostać poddana badaniu alkomatem. Policjant może sprawdzić stan techniczny pojazdu czy zapisy tachografu.

Kontrola nie musi przebiegać w miłej i grzecznej atmosferze. W przypadku, gdy zostałeś zatrzymany w wyniku pościgu, ewentualnie, gdy policjant podejrzewa, że w samochodzie znajdują się osoby winne dokonania przestępstwa lub kiedy auto lub rzeczy w nim przewożone pochodzą z przestępstwa.

Do radiowozu policjant może cię zaprosić w razie konieczności obejrzenia nagrania z wideorejestratora lub sporządzenia dokumentacji po kolizji czy wypadku. W radiowozie również może odbyć się badanie trzeźwości.

Co wolno tobie, jako kierowcy?

Powinieneś zatrzymać się w miejscu wskazanym przez policjanta. Trzymać ręce na kierownicy tak, aby były widoczne dla policjanta. Powinieneś też pozostać w aucie, ale oczywiście policjant może wydać ci wyraźnie inne polecenie, które powinieneś niezwłocznie wykonać. Policjant poprosi cię na pewno o wyłączenie silnika i zapalenie świateł awaryjnych. Z auta nie powinni również wysiadać pasażerowie. Unikaj nerwowego poszukiwania dokumentów w samochodzie, zanim podejdzie do ciebie funkcjonariusz. Takie nerwowe “rzucanie” się po aucie może spowodować, że policjant nabierze podejrzeń, że chcesz coś ukryć, na przykład narkotyki, i cała niewinna rutynowa kontrola może skończyć się niezbyt miło dokładnym sprawdzanie ciebie, pasażerów i samochodu.

Jako obywatel masz swoje prawa

Masz prawo do tego, aby poprosić policjanta o okazanie legitymacji służbowej. Możesz zanotować numer służbowy. Policjant nieumundurowany ma wręcz obowiązek okazać legitymację przed rozpoczęciem kontroli. Kamizelka z napisem “policja” nie jest mundurem i narzucona na cywilne ubranie nie wystarczy za umundurowanie. Możesz poprosić o kopię świadectwa legalizacji radaru, którym dokonano pomiaru prędkości i to stało się przyczyną zatrzymania cię do kontroli. Również alkomat powinien mieć ważną legalizację. Masz prawo obejrzeć również nagranie z wideorejestratora, jeśli na tej podstawie zatrzymano cię za przekroczenie prędkości.

Zawsze też masz prawo odmówić przyjęcia mandatu, o czym powinien poinformować cię funkcjonariusz. Wówczas sporządzony zostanie wniosek o ukaranie, kierowany do odpowiedniego sądu. Mandat przyjęty bardzo trudno anulować, jest to możliwe tylko wówczas, gdy przed sądem udowodnisz, że został nałożony za czyn który wykroczeniem nie był.

Łapówka? Nawet nie próbuj!

Próby negocjacji i “dogadania” się mogą skończyć się dla ciebie oskarżeniem o próbę wręczenia korzyści majątkowej funkcjonariuszowi, co jest poważnym zarzutem karnym. Pamiętaj, że policjant ma na utrzymaniu rodzinę i jak każdy, ceni swoją pracę. Dziś zbyt łatwo nagrać człowieka bez jego wiedzy, więc nikt nie będzie ryzykował.

Autor artykułu:
Artykuł przygotował Auto Serwis Premium Przemysław Kamiński z Kowal koło Gdańska.

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Komentarze:

Inne artykuły w tym dziale:

Samochody elektryczne coraz częściej pojawiają się na polskich drogach. Jako napęd posiadają jeden lub więcej silników elektrycznych. Jakie są zalety takich samochodów? Koszt eksploatacji jest stosunkowo niski w porównaniu do aut zasilanych paliwem. Silniki elektryczne nie mają obiegu oleju, ani układu chłodzącego, zwykle chłodzone są powietrzem, nie mają rozrządu, rozrusznika, skrzyni biegów i wielu podzespołów, […]

Komentarzy: 0 skomentuj »