Nasz profil na Facebook.com - polub nas

Koenigsegg One:1 wiosna motoryzacji w Genewie

Meganews

Określenie „supersamochód” nie do końca pasuje do modelu, który firma Koenigsegg pokazała w Genewie. W tym przypadku mówimy o „megasamochodzie”.


Wszystko za sprawą ogromnej mocy 1341 KM, jaką generuje 5-litrowy silnik V8 twin-turbo pracujący pod maską auta. Należy w tym miejscu zaznaczyć, że masa własna tego modelu wynosi dokładnie 1341 kilogramów, co oznacza, że stosunek mocy do masy to dokładnie 1:1 – stąd nazwa „One:1”.

Napęd trafia do tylnych kół za pośrednictwem 7-biegowej przekładni dwusprzęgłowej pracującej w parze z elektroniczną blokadą mechanizmu różnicowego. Przyspieszenie do 100 km/h? To nieważne, liczy się sprint od 0 do 400 km/h, który Koenigsegg One:1 zalicza w 20 sekund! Co ciekawe, wyhamowanie z tej prędkości do zera zajmuje dokładnie połowę tego czasu, czyli 10 sekund! Nic dziwnego – samochód został wyposażony w ceramiczne tarcze hamulcowe o średnicy 397 mm z przodu i 380 mm z tyłu.

 

Firma Koenigsegg twierdzi, że najnowszy One:1 będzie najszybszym samochodem seryjnym na świecie, zdolnym rozpędzić się do ponad 440 km/h. Najwidoczniej Bugatti Veyron Super Sport World Record Edition (431 km/h w wersji ze zdjętym ogranicznikiem prędkości) będzie musiało uznać wyższość szwedzkiej konstrukcji.

Powstanie zaledwie sześć egzemplarzy tego modelu. Cena nie została jeszcze podana.

 

źródło: MotoTarget

Komentarze:

Inne artykuły w tym dziale:

Skąd pochodzi prąd, zasilający silniki samochodu z napędem elektrycznym? Najprostsza odpowiedź brzmi – z akumulatora. W ogromnej większości przypadków jest to prawda, aczkolwiek zazwyczaj niecała. Układy zasilania i napędu aut z silnikami elektrycznymi są zwykle bardziej skomplikowane, ale dzięki temu bardziej funkcjonalne.

Komentarzy: 0 skomentuj »

Od dłuższego czasu długoterminowy i krótkoterminowy wynajem samochodów bije rekordy popularności – zarówno w Europie Zachodniej, jak i w Stanach Zjednoczonych. Wzrost zainteresowania wynajmem można zaobserwować również w Polsce. Rozwijająca się oferta wypożyczalni aut to nie tylko atrakcyjna okazja dla osób chcących wynająć samochód krótkoterminowo, ale także dla klientów poszukujących pojazdu na własność.

Komentarzy: 0 skomentuj »

Praktycznie i bezpiecznie? A może dla odmiany po prostu supermodnie? Okazuje się, że najlepiej wiedzą – jak szykownie wyglądać na skuterze – Włosi. Wystarczy spojrzeć na kultową już scenę z 1953 roku z filmu „Rzymskie wakacje”. Gregory Peck i Audrey Hepburn to jedna z najpiękniejszych filmowych par. On w garniturze i pod krawatem, a ona […]

Komentarzy: 0 skomentuj »