Nasz profil na Facebook.com - polub nas

Dlaczego klocki hamulcowe piszczą?

Meganews

Na pewno każdy z nas spotkał się kiedyś z problemem piszczących hamulców w samochodzie. Wbrew pozorom nie jest to tylko problem kierowców. Nad jego rozwiązaniem cały czas głowią się także producenci elementów układów hamulcowych. Każdy z nich stara się rozwiązać ten problem na swój sposób, lecz żaden nie znalazł jeszcze idealnego sposobu na pozbycie się niechcianych dźwięków z hamulców.

Co piszczy w hamulcach?

Sam dźwięk piszczenia pochodzi z drgań klocków hamulcowych. Są one najlżejszymi elementami w układzie hamulcowym (w stosunku do tarcz i zacisków) i ich przemieszczanie się powoduje niechciane dźwięki. Dlaczego zatem klocki hamulcowe drgają? Jest kilka przyczyn.

Stan zacisku hamulcowego

Zacisk hamulcowy może być przyczyną drgania klocków w około 30%. Jego stan należy sprawdzać przy każdej wymianie klocków hamulcowych, które zużywają się nieco szybciej. Z naszych obserwacji wynika niestety, że stan zacisków sprawdza tylko połowa kierowców. Drganie klocka hamulcowego może spowodować przekrzywienie zacisku, brak smarowania prowadnic albo nawet w skrajnych przypadkach zaklinowanie zacisku. Rozwiązaniem jest profilaktyczne sprawdzanie stanu zacisków hamulcowych. Należy także przesmarować prowadnicę specjalistycznym smarem oraz sprawdzić stan tłoku oraz wszystkich elementów gumowych.

Stan zacisku hamulcowego Brakestock.pl

Stan tarczy hamulcowej

Bardzo częstą przyczyną piszczenia układu hamulcowego są drgania klocków spowodowane wyrobioną tarczą hamulcową. Zamontowanie nowych klocków hamulcowych do starych tarcz sprawia że elementy te nie pasują idealnie do siebie. Klocki zaczepiają o rant powierzchni tarczy i w wyniku tego zaczynają drgać wydając niechciane przez nas odgłosy. Rozwiązaniem jest szlifowanie tarczy hamulcowej do idealnie gładkiego stanu.

rant-tarczy-hamulcowej-2(1)

Stan nakładki antywibracyjnej

Piski układu hamulcowego mogą mieć także swoją przyczynę w braku lub złym stanie tak zwanej nakładki antywibracyjnej której zadaniem jest niwelowanie drgań. Jeśli element ten jest zużyty, układ hamulcowy może wydawać różne dźwięki.

Możemy także zaproponować nasz uniwersalny sposób, który znacznie ograniczy możliwość pojawienia się pisków z układu hamulcowego. Jest to specjalna pasta do smarowania klocków hamulcowych. Wykonując takie smarowanie przy każdej wymianie klocków hamulcowych możemy całkowicie wyeliminować piski z układu. Pastą smarujemy krawędzie klocka oraz jego tylną część płytki nośnej w miejscach styku klocka z zaciskiem. Oprócz tego należy także oszlifować tarcze hamulcowe pozbawiając ją pamiątek po zużytych klockach. Przy okazji wymiany i smarowania warto także zrobić całą profilaktykę układu hamulcowego: sprawdzić kompletność montażu oraz posmarować prowadnicę.

Tak przygotowując układ hamulcowy do jazdy z pewnością do minimum ograniczymy niechciane dźwięki z układu, a także zadbamy o nasze bezpieczeństwo.

Komentarze:

Inne artykuły w tym dziale:

Samochody elektryczne mają szereg zalet – są zeroemisyjne, zapewniają dobre przyspieszenie, a do tego znacznie obniżają koszty eksploatacji. Niestety, mają również kilka ograniczeń, z których główne dotyczy czasu ich ładowania. Ile tak właściwie zajmuje uzupełnianie zapasów energii w bateriach samochodu elektrycznego? W tym materiale znajdziecie odpowiedź na to pytanie. Technologia elektrycznego napędu funkcjonuje w świadomości […]

Komentarzy: 0 skomentuj »

Arteon to chyba jedyny model w gamie Volkswagena, który przyciąga wzrok przypadkowych przechodniów. Wszystko dzięki oryginalnej i dynamicznej stylistyce nadwozia. Można powiedzieć, że Arteon wygląda luksusowo, a nawet awangardowo, ale zaraz, zaraz… czy „samochód dla ludu” może być awangardowy? Piękny, agresywny grill z przodu, szyby bez ramek, opadająca linia nadwozia, tył przypominający sportowe coupe – […]

Komentarzy: 0 skomentuj »

Samochód autonomiczny posiada rozproszony „mózg” w postaci czujników, kamer, wspierany przez GPS oraz system satelitarny. Ale zebrane dane to tylko początek procesu, który ma doprowadzić pojazd do bezpiecznego poruszania się po drodze. Potrzebny jest układ decyzyjny, który zastąpi kierowcę.

Komentarzy: 0 skomentuj »