Nasz profil na Facebook.com - polub nas

Jakie systemy są montowane w nowoczesnych samochodach?

Meganews

Nowoczesne pojazdy mechaniczne są naszpikowane zaawansowaną techniką. Dzięki temu jeździ się nam bardziej komfortowo i bezpiecznie. Jakie systemy montowane są w dzisiejszych samochodach?

 

Układ ABS

Wspomaganie hamowania pozwala na bezpieczną jazdę, nawet w nieprzewidzianych sytuacjach. Zapewnia ją system ABS, który pozwala na utrzymanie sterowności auta podczas nagłego hamowania. Można dzięki temu ominąć przeszkodę i uniknąć kolizji.

Ciekawostka

Od lipca 2006 roku wszystkie nowe samochody, które są sprzedawane w salonach na terenie Polski muszą mieć na obowiązkowym wyposażeniu układ ABS.

System wspomagania hamowania

W skrócie nazywany jest BAS – od Brake Assist System. Jego zadaniem jest wspomaganie kierowcy podczas wykonywania manewru nagłego hamowania. W przypadku szybszego wciskania pedału hamulca niż zwykle, system zwiększa ciśnienie w układzie hamulcowym, co wpływa na uzyskanie pełnej siły hamowania. Coraz częściej BAS jest standardowym dodatkiem do obowiązkowego systemu ABS w samochodach.

 

System ACC

Skrót ACC został zaczerpnięty od angielskiego wyrażenia Adaptive Cruise Control i jest tempomatem z systemem automatycznej regulacji prędkości w zależności od sytuacji na drodze. Utrzymuje on bezpieczny odstęp od poprzedzających aut, a po ustawieniu przez kierowcę zadanej prędkości, pojazd automatycznie zwolni w przypadku, gdy samochody poruszające się przed nim również zaczną hamować. Przyspieszy, jeśli inni również wcisną pedał gazu lub droga przed pojazdem jest wolna.

Do tego przydatny jest system AFIL – Lane assist, który ostrzega przed zjechaniem z pasa drogi i przekroczeniem wybranego pasa ruchu. Jeśli kierowca najedzie na wymalowane na asfalcie linie oddzielające od siebie pasy i nie zasygnalizuje takiego manewru kierunkowskazem, system AFIL ostrzeże kierowcę sygnałem dźwiękowym lub świetlnym albo wibracją fotela. System Lane assist ma chronić kierowcę w przypadku zaśnięcia za kierownicą. Aby poprawnie działał konieczne jest jednak dobre oznakowanie dróg, co w Polsce stwarza pewne problemy.

Światła dostosowujące się do warunków

W nowoczesnych samochodach wykorzystywane są także systemy AFL – Adaptive Forward Lighting, czyli adaptacyjne światła przednie, pozwalające na oświetlenie drogi przed pojazdem oraz na doświetlanie zakrętów. Podczas skrętów włączane są dodatkowe światła skierowane w bok.

Anty poślizg

System ASR, czyli Acceleration Slip Regulation, nazywany również w skrócie ASC, TCS lub TC ma zapobiegać poślizgowi kół podczas ruszania. Przy wykryciu buksowania kół, system blokuje je i jednocześnie zmniejsza moc silnika. Działa w oparciu o ABS, a w nowych modelach aut jego funkcję przejmuje układ ESP.

To tylko jedne z przykładów nowoczesnych systemów samochodowych, jakie montowane są w najnowszych modelach pojazdów.

Innowacyjność w motoryzacji wspiera Raiffeisen Leasing

źródło: MotoTarget

Komentarze:

Inne artykuły w tym dziale:

Cupra od zawsze fanom motoryzacji kojarzyła się z najbardziej sportowymi wersjami Seatów. Teraz Cupra jest już oddzielną marką, ale jej pierwszy model powstał na bazie Seata Ateki. Specjaliści od  tworzenia hot hatchów debiutują na rynku, wypuszczając SUV-a, który gra w swojej lidze i nie ma jak na razie konkurencji… Czemu SUV Cupry nie ma konkurencji? […]

Komentarzy: 0 skomentuj »

W przeciągu dwóch lat SEAT nawiązał współpracę z ponad 200 izraelskimi start-upami skupionymi wokół centrum technologicznego w Tel Awiwie. Producent obecnie testuje takie przełomowe rozwiązania, jak obserwacja ruchu gałek ocznych kierowcy, wykrywanie potencjalnych niebezpieczeństw oraz kontrola natężenia światła poprzez elektrycznie sterowane przyciemnianie szyb. Co roku SEAT inwestuje w co najmniej 10 eksperymentalnych technologii.

Komentarzy: 0 skomentuj »