Nasz profil na Facebook.com - polub nas

Jakie systemy są montowane w nowoczesnych samochodach?

Meganews

Nowoczesne pojazdy mechaniczne są naszpikowane zaawansowaną techniką. Dzięki temu jeździ się nam bardziej komfortowo i bezpiecznie. Jakie systemy montowane są w dzisiejszych samochodach?

 

Układ ABS

Wspomaganie hamowania pozwala na bezpieczną jazdę, nawet w nieprzewidzianych sytuacjach. Zapewnia ją system ABS, który pozwala na utrzymanie sterowności auta podczas nagłego hamowania. Można dzięki temu ominąć przeszkodę i uniknąć kolizji.

Ciekawostka

Od lipca 2006 roku wszystkie nowe samochody, które są sprzedawane w salonach na terenie Polski muszą mieć na obowiązkowym wyposażeniu układ ABS.

System wspomagania hamowania

W skrócie nazywany jest BAS – od Brake Assist System. Jego zadaniem jest wspomaganie kierowcy podczas wykonywania manewru nagłego hamowania. W przypadku szybszego wciskania pedału hamulca niż zwykle, system zwiększa ciśnienie w układzie hamulcowym, co wpływa na uzyskanie pełnej siły hamowania. Coraz częściej BAS jest standardowym dodatkiem do obowiązkowego systemu ABS w samochodach.

 

System ACC

Skrót ACC został zaczerpnięty od angielskiego wyrażenia Adaptive Cruise Control i jest tempomatem z systemem automatycznej regulacji prędkości w zależności od sytuacji na drodze. Utrzymuje on bezpieczny odstęp od poprzedzających aut, a po ustawieniu przez kierowcę zadanej prędkości, pojazd automatycznie zwolni w przypadku, gdy samochody poruszające się przed nim również zaczną hamować. Przyspieszy, jeśli inni również wcisną pedał gazu lub droga przed pojazdem jest wolna.

Do tego przydatny jest system AFIL – Lane assist, który ostrzega przed zjechaniem z pasa drogi i przekroczeniem wybranego pasa ruchu. Jeśli kierowca najedzie na wymalowane na asfalcie linie oddzielające od siebie pasy i nie zasygnalizuje takiego manewru kierunkowskazem, system AFIL ostrzeże kierowcę sygnałem dźwiękowym lub świetlnym albo wibracją fotela. System Lane assist ma chronić kierowcę w przypadku zaśnięcia za kierownicą. Aby poprawnie działał konieczne jest jednak dobre oznakowanie dróg, co w Polsce stwarza pewne problemy.

Światła dostosowujące się do warunków

W nowoczesnych samochodach wykorzystywane są także systemy AFL – Adaptive Forward Lighting, czyli adaptacyjne światła przednie, pozwalające na oświetlenie drogi przed pojazdem oraz na doświetlanie zakrętów. Podczas skrętów włączane są dodatkowe światła skierowane w bok.

Anty poślizg

System ASR, czyli Acceleration Slip Regulation, nazywany również w skrócie ASC, TCS lub TC ma zapobiegać poślizgowi kół podczas ruszania. Przy wykryciu buksowania kół, system blokuje je i jednocześnie zmniejsza moc silnika. Działa w oparciu o ABS, a w nowych modelach aut jego funkcję przejmuje układ ESP.

To tylko jedne z przykładów nowoczesnych systemów samochodowych, jakie montowane są w najnowszych modelach pojazdów.

Innowacyjność w motoryzacji wspiera Raiffeisen Leasing

źródło: MotoTarget

Komentarze:

Inne artykuły w tym dziale:

Seat wyszedł z założenia, że nie zawsze kto pierwszy, ten lepszy. Poczekał z wprowadzeniem crossovera, aby dobrze rozeznać się na rynku i uczyć się na błędach rywali. Udało się, bo inżynierowie hiszpańskiej marki stworzyli bardzo przemyślany oraz dopracowany samochód, który nie ma problemów wieku dziecięcego. Arona nigdy nie będzie pionierem segmentu miejskich „terenówek”, ale ma […]

Komentarzy: 0 skomentuj »

Czy wiesz, że szczególnie dużo wypadków ma miejsce w lipcu? Ponad 3 tysiące w 2018 roku. Komenda Główna Policji w raporcie opublikowanym na policja.pl tłumaczy to wzmożonym ruchem na drogach. W końcu jest to okres wakacyjny. Jeśli zatem zaplanowałeś wyjazd na wczasy w lipcu, w pierwszej kolejności powinieneś kupić ubezpieczenie samochodowe. Sprawdź, co warto wiedzieć […]

Komentarzy: 0 skomentuj »