Nasz profil na Facebook.com - polub nas

Jak wybrać odpowiednie wycieraczki samochodowe

Meganews

Kiedy wycieraczki pozostawiają smugi brudu na szybie, to znak, że pora na ich wymianę. Zaleca się dokonywać takiej wymiany co najmniej raz w roku. Idealne działanie wycieraczek przydaje się szczególnie zimą, kiedy na szyby dostaje się spod kół innych samochodów śnieg z chemią do posypywania dróg. Każdy kierowca wie, jak uciążliwe bywają zamazane na biało, nieprzejrzyste szyby podczas jazdy.

Wycieraczki różnią się długością

W różnych modelach samochodów wycieraczki różnią się przede wszystkim długością. Wystarczy, że podamy markę samochodu, a w sklepie otrzymamy odpowiedni rozmiar. Możemy tam liczyć na profesjonalne doradztwo i zaproponowanie odpowiednich wycieraczek. Pamiętajmy, że w wielu samochodach wycieraczki lewe i prawe mają różne długości. Najlepiej wziąć ze sobą do sklepu starą wycieraczkę do porównania.

Podobnie będzie w przypadku zakupu wycieraczek samochodowych online. Podczas wizyty na stronie internetowej sklepu oferującego części zamienne i akcesoria do samochodów potrzebna nam będzie jedynie znajomość modelu i roku produkcji naszego samochodu. W wyspecjalizowanych sklepach internetowych z wycieraczkami, takich jak na przykład sklep producenta wycieraczek firmy Dipp znajdziemy bowiem szczegółowe opisy produktów ułatwiające wybór właściwej wycieraczki.

Długość to jeszcze nie koniec dylematów. Należy zwrócić uwagę na adapter.

 

Łączenie pióra z ramieniem wycieraczki, czyli odpowiedni adapter

Kupioną wycieraczkę będzie trzeba umieścić na ramieniu, czyli elemencie poruszanym poprzez mechanizm uruchamiania wycieraczki. Na szczęście większość typowych samochodów posiada mocowanie na standardowe adaptery typu U.

 

Wycieraczki ze szkieletem czy bez szkieletu

Do niedawna standardem były wycieraczki ze szkieletem, w których guma zbierająca wodę jest przymocowana do metalowego stelaża. Stelaż służy do dociskania gumy do powierzchni szyby. W przypadku wycieraczek bez szkieletu, elastyczny stelaż wycieraczki jest integrowany z gumą. Element dociskowy nie występuje.

Chociaż standardowe wycieraczki ze szkieletem są tańsze od płaskich, warto rozważyć zakup tych drugich ze względu na ich zalety.

Wycieraczki płaskie:

  • lepiej przylegają do szyby
  • skuteczniej usuwają brud
  • pracują ciszej
  • stawiają mniejszy opór powietrzu
  • łatwiej je oderwać od przemarzniętej szyby

Warto zatem pokusić się o montaż płaskiej wycieraczki w posiadanym przez siebie pojeździe. Tym bardziej, że różnica w cenie pomiędzy wycieraczką klasyczną, a jej nowocześniejszym, płaskim odpowiednikiem na stronach sklepu dipp.pl nie jest aż tak duża, jak miało to miejsce jeszcze kilka lat temu. Większość płaskich wycieraczek, dzięki zastosowaniu specjalnego typu mocowania, można zamontować w starszych modelach pojazdów.

Pamiętajmy, że sprawne wycieraczki, to większe bezpieczeństwo podczas jazdy.

Fot. VW

Komentarze:

Inne artykuły w tym dziale:

Ford Fiesta 2012 i Ford Fiesta 2013 to jedne z najpopularniejszych aut osobowych w Polsce. Nic dziwnego – zarówno stylistyka, jak i parametry oraz wyposażenie aut czynią z nich naprawdę komfortowego towarzysza podróży. Czym powinniśmy się sugerować, wybierając właściwą dla nas wersję Forda Fiesty? Warto popatrzeć na typowe cechy tego auta i ocenić na czym […]

Komentarzy: 0 skomentuj »