Nasz profil na Facebook.com - polub nas

Interkomy motocyklowe – jaki rodzaj wybrać?

Meganews

Bez interkomu jazda motocyklem jest doświadczeniem dosyć samotnym. Jeśli masz pasażera lub jeździsz w towarzystwie, prędzej czy później zechcesz z nimi porozmawiać. Dzięki systemom interkomu motocyklowego zamontowanym w kasku możesz to zrobić. Interkomy motocyklowe muszą pracować w trudnym środowisku, więc wybór właściwego może sprawić nie lada problem. Zacznij od przeglądu oferty sklepowej.

Interkom przewodowy

Jak nazwa wskazuje, sygnał biegnie przewodami umieszczonymi od kierowcy i pasażera do centralnej skrzynki sterowniczej, w której mieści się elektronika i bateria. Nie trzeba się martwić żadnymi zewnętrznymi zakłóceniami, chyba że interkom jest połączony radiowym komunikatorem do rozmów motocykl-motocykl. Niektóre urządzenia przewodowe umożliwiają podłączenie radia FRS lub GMRS. Wybrane modele można także zobaczyć na https://gmoto.pl/interkomy,3819/ . Radio musi mieć także aktywację głosową, aby mogło działać. Jednym z problemów jest to, że okablowanie może być trochę uciążliwe. Za każdym razem, gdy kierowca i pasażer wsiadają i wysiadają, trzeba pamiętać o odłączeniu jednostek. W zależności od konfiguracji, mogą to być dwie lub trzy wtyczki.

 

Bezprzewodowa technologia radiowa

Do niedawna najczęściej stosowane były trzy rodzaje technologii radiowych do interkomów motocyklowych. Są to GMRS, FRS i FM (które mogą wykorzystywać inne technologie do rozszerzenia zasięgu).

Radio FM działa podobne do zwykłego radia, ale w przypadku interkomów używana jest węższa częstotliwość. Tak jak radio FM, systemy te mogą przenosić czysty dźwięk, o ile odległość między nimi nie jest zbyt duża. Radio FM działa najlepiej, gdy nie ma żadnych przeszkód, takich jak wzgórza między nadajnikiem i odbiornikiem.

Technologia FRS i GMRS są unowocześnionymi odpowiednikami krótkofalówek. Radiostacje mogą mieć maksymalny zasięg nawet kilku kilometrów, z kilkoma przeszkodami pomiędzy nimi. Podobnie jak w FM, są to częstotliwości publiczne, więc inne osoby mogą słyszeć Twoje rozmowy i na odwrót.

 

Bluetooth

Bluetooth jest najnowszym rozwiązaniem wraz ze swoimi usprawnieniami. Systemy te nie tylko mogą komunikować się bezprzewodowo, od kierowcy do pasażera, ale także mogą być używane do komunikacji między osobnymi pojazdami. W przypadku tych systemów, zasięg zazwyczaj nie jest mierzony w kilometrach, ale w metrach. Większość jednak prawdopodobnie jeździ blisko swoich znajomych i zazwyczaj nie stanowi to problemu. Zasięg jest coraz dłuższy, ponieważ producenci wykorzystują usprawnienia technologii. Jedną z zalet intercomów działających na bluetooth jest to, że mają wiele zintegrowanych funkcji. Oprócz możliwości interkomu między kierowcami, umożliwiają one podłączenie do telefonów komórkowych, urządzeń GPS i odtwarzaczy muzycznych, takich jak MP3 lub iPOD.

Komentarze:

Inne artykuły w tym dziale: