Nasz profil na Facebook.com - polub nas

Honda Civic Type R Concept debiutuje w Genewie

Meganews

Dziś ma miejsce światowa premiera modelu Civic Type R Concept, demonstrującego kierunek stylizacji nadwozia produkcyjnej wersji tego auta, które wejdzie do sprzedaży w Europie w 2015 roku.


Nazwany przez projektantów „samochodem wyścigowym przeznaczonym na publiczne drogi” – Civic Type R – to początek nowej ery w dziejach marki. Model ten będzie najbardziej ekstremalnym wcieleniem sportowej odmiany Civica, jakie kiedykolwiek wyjechało z fabryki japońskiego producenta. Elegancki, aerodynamiczny profil nadwozia odzwierciedla funkcjonalny i dynamiczny charakter tego auta, zachowując jednocześnie cechy typowe dla modelu Type R.

 

Wygląd Hondy Civic Type R Concept ściśle wiąże się z osiągami tego samochodu, dlatego nadwozie wręcz emanuje sportowymi akcentami. Wiele elementów stylizacyjnych spełnia nie tylko funkcje estetyczne, ale również praktyczne, co potwierdziły testy tego modelu przeprowadzone na północnej pętli toru Nurburgring w Niemczech.

 

Na przykład kształt i kąt pochylenia tylnego skrzydła zostały dobrane tak, aby zapewnić większą siłę docisku. Wydajność tego elementu została dodatkowo potwierdzona podczas testów torowych. Inżynierowie powiększyli również górną i dolną części osłony chłodnicy i zastosowali wloty powietrza na masce silnika, które zapewniają optymalne chłodzenie wysilonej jednostki napędowej. Z kolei przednie i tylne nadkola ze zintegrowanymi wlotami powietrza zostały poszerzone, co pozwoliło zmieścić we wnękach 20-calowe koła z szerokimi oponami. Wszystkie te elementy ściśle ze sobą współpracują, zapewniając optymalne chłodzenie, lepszą przyczepność i doskonałe osiągi.

 

Szczegółowa specyfikacja techniczna zostanie opublikowana w późniejszym terminie, przy czym Honda potwierdziła, że Civic Type R będzie pierwszym modelem tego producenta w Europie wyposażonym w silnik VTEC TURBO z serii Earth Dreams Technology. Dwulitrowa, czterocylindrowa, turbodoładowana jednostka z układem bezpośredniego wtrysku benzyny ma generować przynajmniej 280 KM mocy oraz spełniać wymogi normy EURO 6. Już od jakiegoś czasu benzynowe silniki turbodoładowane nie są stosowane w produkcyjnych modelach Hondy przeznaczonych na rynki europejskie, jednakże firma aktywnie nad nimi pracuje, stosując je w samochodach wyścigowych i autach seryjnych sprzedawanych w innych regionach świata. W sezonie 2013 Honda z powodzeniem powróciła do rywalizacji w WTCC, co było doskonałą okazją do zebrania doświadczeń, które zaprocentują w nowym modelu Type R. Zespół ekspertów odpowiedzialnych za ten projekt ma bowiem dostęp do analiz oraz danych dotyczących osiągów i stylizacji nadwozia zgromadzonych przez specjalistów z WTCC.

 

 

 

źródło: MotoTarget

Komentarze:

Inne artykuły w tym dziale:

W jakiej kondycji jest polska motoryzacja i czy w ogóle jeszcze istnieje? Wbrew dosyć powszechnym, pesymistycznym opiniom – ma się całkiem nieźle. O inwestycjach, poczynionych w ostatnich latach można napisać książkę. Prężnie działają fabryki samochodów Fiata, Opla i Volkswagena. Za dwa lata ruszy produkcja silników w nowej fabryce Mercedesa. Rok wcześniej w fabryce Toyoty w […]

Komentarzy: 0 skomentuj »

Wiele osób mieszkających w dużym mieście nie decyduje się na posiadanie samochodu. Wygodna  komunikacja miejska umożliwia przemieszczanie się po centrum bez większego problemu, a do tego omija nas męczące stanie w korkach oraz wszystkie wydatki związane z posiadaniem własnego auta. Jednak od czasu do czasu, samochód jest niezastąpionym środkiem transportu. Wyjazd służbowy, wakacje czy przeprowadzka […]

Komentarzy: 0 skomentuj »