Nasz profil na Facebook.com - polub nas

Grand Californią na Bałkany – Atanas Valkov w poszukiwaniu ginącej muzyki

Meganews

Atanas Valkov, nominowany do nagrody „Fryderyk” polsko-bułgarski kompozytor, znany m.in. ze stworzenia ścieżki muzycznej do seriali „Król”, „Belfer”, „Pułapka”, do filmu „Ostatnia rodzina”, czy do szeregu gier komputerowych, wyruszył dziś z niezwykłą misją na Bałkany. W czasie niemal miesięcznej podróży, w ramach projektu MASVOBODA realizowanego wspólne z żoną Jagodą Valkov, poszukiwał będzie źródeł ludowej muzyki i nagrywał ginące jej przykłady. Towarzyszami Jagody i Atanasa w podróży będą dwa Volkswageny Grand California, na pokładzie których kompozytor i jego współpracownicy nie tylko będą mogli nocować i komfortowo spędzać czas, ale dostępna w nich przestrzeń pozwoli również na stworzenie mobilnego studia nagrań i montażu wideoklipów, z którego korzystać będzie Franciszek Lubicz-Łapiński ze studia filmowego 16/9.

MASVOBODA to unikalny długofalowy projekt muzyczno – filmowy o potencjale międzynarodowym, inspirowany polską, słowiańską i bałkańską kulturą ludową. Wykorzystuje współczesne techniki kompozytorskie i produkcyjne, łącząc tradycyjne, klasyczne, etniczne i elektroniczne instrumenty oraz biały śpiew wielogłosowy. Album, który powstanie w czasie miesięcznej podróży Atanasa i Jagody Valkov do źródeł muzyki ludowej, połączy tradycję z nowoczesnością. Integralną częścią projektu będą materiały audio-wizualne, wideoklipy oraz krótkie formy dokumentalne. Nagrania – zarówno dźwiękowe, w formacie 96 kHz oraz w immersyjnym dźwięku 360 Reality Audio, jak i wizualne w Full HD i VR360 – które powstaną podczas wyprawy, już na miejscu będą montowane w mobilnym studio, na pokładzie jednego z dwóch Volkswagenów Grand California.

 

„Kampery Volkswagen Grand California dadzą nam wolność i możliwość podążania za muzyką w otoczeniu natury. To będzie niezwykła przygoda, bo będziemy mogli zatrzymać się i nocować w dowolnie wybranych miejscach – kamper daje tę niepowtarzalną swobodę. Planujemy odwiedzić m.in. etniczne festiwale w górach w Bułgarii, czy miasto Burgas – miejsce moich narodzin. Spotkamy się tam z lokalnymi muzykami i wspólnie będziemy tworzyć. Następnie wyruszymy w kierunku Grecji, na Peloponez, gdzie w gajach oliwnych, w kolebce cywilizacji, będziemy grać o wschodach i zachodach słońca”- mówi Atanas Valkov.

 

Jak podkreśla kompozytor, również prywatnie zdecydowanie wybiera podróżowanie kamperem: „Często wyjeżdżamy i każdą wolną chwilę spędzamy na łonie natury. Kamper, taki jak Volkswagen Grand California, jest dla nas zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem.”

 

Volkswagen Grand California to największy i najbardziej komfortowy z kamperów oferowanych przez markę Volkswagen Samochody Dostawcze. Przestronne wnętrze, łazienka z prysznicem i w pełni wyposażona kuchnia z lodówką i zamrażarką, dają nie tylko możliwość ucieczki od cywilizacji, ale też niezależnego nocowania w dowolnym miejscu, np. w niewielkiej wiosce, gdzieś w górach Bułgarii. W Grand Californii jest wystarczająco dużo miejsca, by w podróż zabrać ze sobą wszystkie niezbędne rzeczy, ale również by wydzielić w niej specjalną strefę, w której Atanas Valkov będzie mógł nagrywać. A to nie wszystko. Po całym dniu spędzonym na odkrywaniu i tworzeniu muzyki, ale też po podróży czy po całodziennym plażowaniu, można swobodnie odpocząć na świeżym powietrzu. Rozkładana markiza oraz stół kempingowy z dwoma krzesłami to standardowe wyposażenie tego modelu. Dzięki nim, w kilka minut stworzyć można komfortowy taras na świeżym powietrzu, na którym kompozytor wraz ze swoimi towarzyszami będą mogli wieczorami dzielić się swoimi wrażeniami i pomysłami dotyczącymi projektu MASVOBODA.

 

„Niezwykle się cieszymy, że Atanas Valkov – ambasador naszej marki – wybrał na swoją podróż właśnie Volkswagena Grand Californię. Jesteśmy pewni, że komfortowe cechy i udogodnienia tego samochodu pozwolą nie tylko wygodnie podróżować po bałkańskich drogach i dojechać do miejsc nie odwiedzanych przez większość turystów, ale sprawią również, że zespół mile i wygodnie spędzi w Grand Californii cały miesiąc, gromadząc i nagrywając dźwiękowe świadectwa zanikających ludowych kultur” – mówi Magda Piekarczyk – Olszak, kierownik komunikacji marketingowej i PR marki Volkswagen Samochody Dostawcze.

 

Rozpoczynająca się dziś w Warszawie podróż Atanasa Valkova z projektem MASVOBODA, ma w planach m.in. zdjęcia i nagrania w Burgas z Peterem Bonevem, wirtuozem słynnej bułgarskiej kobzy ”Kaba Gajda”, odwiedziny na festiwalu muzyki i sztuki ludowej w Kotel, nagrania w górach w poszukiwaniu dźwięków natury, wizytę na festiwalu muzyki ludowej i tańca w Kopriwszticy, Sredna Gora, a tam nagrania biorących udział w festiwalu muzyków i solistów pochodzących ze wszystkich regionów Bułgarii. Na koniec oba Volkswageny Grand California i cała ekipa projektu odbędzie muzyczną podróż po antycznym półwyspie Peloponez w Grecji.

 

Atanas Valkov – Polski kompozytor pochodzenia bułgarskiego, pianista, multi-instrumentalista i producent muzyczny wychowany w Lublinie. Zdobył główną nagrodę (sponsorowany wyjazd do największych filmowych studiów nagraniowych w Hollywood) w 7. edycji Berlinale VW Score Competition ufundowanej przez Volkswagena w 2009. Był nominowany do European Talent Award w Kolonii w 2010. Finalista 4. Konkursu FMF Young Talent Award 2016, Golden Orange International Film 2018 oraz FMF Soundtrack of the Year 2019. Dwukrotnie, w latach 2019 i 2021 nominowany do nagrody „Fryderyk”. Zdobywca nagrody Polska Ścieżka Dźwiękowa Roku 2021 oraz nagrody publiczności 2021 za muzykę do serialu „Król”.

 

Jagoda Valkov – Artystka multimedialna. Zawodowo zajmuje się scenografią, fotografią oraz filmem. Autorka wystaw fotografii w CSW Kijowie, w galerii MO w Lwowie; w ramach Festiwalu Mythogenesis – Niemirów, Ukraina oraz fotografii prac LandArtowych w Galerii Białej w Lublinie. Projektantka i współtwórczyni społecznego projektu „Piazza”- Bezinteresowna przestrzeń miejska II” oraz „Sztuki dialogu” – projektu realizowanego przez Fundację Piękno Panie, w ramach programu Miasto Kultury 2019. Laureatka międzynarodowego konkursu fotograficznego SHOWOFF 2021, KRAKOW PHOTO WEEK 2021.Koordynatorka dużych imprez artystycznych i wystawienniczych w Polsce. Pomysłodawczyni i organizatorka Targów Designu WZORY, współorganizatorka Festiwalu dla kobiet Kręgi. Prowadzi pracownie Wzory Studio i z Marią Lubicz-Łapinską i firmę modową Bamayo.

źródło: MotoTarget

Komentarze:

Inne artykuły w tym dziale: