Nasz profil na Facebook.com - polub nas

Geometria kół – a co to takiego?

Meganews

Pewnie niejeden z Was słyszał o takim pojęciu, ale nie zastanawiał się nad tym, co ono właściwie znaczy. A powinien, bo dobrze ustawiona geometria kół nie tylko gwarantuje bezpieczeństwo i pewne prowadzenie auta, ale także poprawia zużycie opon.

 

Trochę teorii

Zanim przejdziemy do symptomów źle ustawionej geometrii kół i porad, jak sobie z nią poradzić, powinniśmy nieco zgłębić prawdę, co kryją w sobie te dwa słowa. Aby dobrze zrozumieć sens tego, o czym piszę w dalszej części artykułu, należy uświadomić sobie, jak ustawione są koła w samochodzie. I wbrew pozorom nie jest to takie “hop siup”, bo parametrami, według których się je ustawia w naszym pojeździe, są: ich zbieżność, kąt ich pochylenia, kąt pochylenia osi sworznia zwrotnicy oraz kąt wyprzedzenia osi sworznia zwrotnicy.

geometria-kol

 

Zbieżność stanowi wartość, która określa położenie kół przednich względem tylnych i odwrotnie: dodatnia, jeżeli koła skierowane są na zewnątrz, ujemna, gdy skierowane są do wewnątrz. Kąt pochylenia kół jest zawarty między pionem a płaszczyzną koła. Kolejny, jaki musimy wziąć pod uwagę, to kąt pochylenia sworznia zwrotnicy – zawarty między sworzniem zwrotnicy a prostą pionową koła. Kończąc wyjaśnię jeszcze króciutko kwestię kąta wyprzedzenia osi sworznia zwrotnicy – tworzy go oś sworznia zwrotnicy z prostą pionową koła.

Zainteresowanie czytelnika wzbudzić może sposób, w jaki reguluje się poszczególne kąty. Mianowicie dokonuje się tego za pomocą drążków kierowniczych, drążków zbieżności oraz dokręcając lub odkręcając śruby mocujące wahacz. Zazwyczaj koszt takiego zabiegu wynosi nie więcej niż 200 złotych, jednak jeżeli w naszym samochodzie mieści się bardziej skomplikowane zawieszenie i skomplikowany napęd, taka usługa może kosztować nawet kilka tysięcy!

Symptomy

Zła geometria kół w naszym samochodzie najczęściej objawia się tak zwanym ściąganiem samochodu. Jeżeli na prostej drodze puścimy kierownicę, a samochód zacznie skręcać, to znaczy, że albo mamy kapcia, albo, co bardziej prawdopodobne, źle ustawioną geometrię kół. Kolejnym objawem jest opóźniona reakcja na ruchy kierownicą oraz piszczenie opon podczas pokonywania zakrętów. Stan ustawienia zbieżności można sprawdzić także najeżdżając jednym kołem na krawężnik (nie trzymając kierownicy), jeżeli zmieni gwałtownie i znacznie swoje położenie, prawdopodobnie oznacza to problemy z właściwie ustawioną geometrią kół w naszym samochodzie.

Komentarze:

Inne artykuły w tym dziale:

Samochody elektryczne mają szereg zalet – są zeroemisyjne, zapewniają dobre przyspieszenie, a do tego znacznie obniżają koszty eksploatacji. Niestety, mają również kilka ograniczeń, z których główne dotyczy czasu ich ładowania. Ile tak właściwie zajmuje uzupełnianie zapasów energii w bateriach samochodu elektrycznego? W tym materiale znajdziecie odpowiedź na to pytanie. Technologia elektrycznego napędu funkcjonuje w świadomości […]

Komentarzy: 0 skomentuj »

Arteon to chyba jedyny model w gamie Volkswagena, który przyciąga wzrok przypadkowych przechodniów. Wszystko dzięki oryginalnej i dynamicznej stylistyce nadwozia. Można powiedzieć, że Arteon wygląda luksusowo, a nawet awangardowo, ale zaraz, zaraz… czy „samochód dla ludu” może być awangardowy? Piękny, agresywny grill z przodu, szyby bez ramek, opadająca linia nadwozia, tył przypominający sportowe coupe – […]

Komentarzy: 0 skomentuj »

Samochód autonomiczny posiada rozproszony „mózg” w postaci czujników, kamer, wspierany przez GPS oraz system satelitarny. Ale zebrane dane to tylko początek procesu, który ma doprowadzić pojazd do bezpiecznego poruszania się po drodze. Potrzebny jest układ decyzyjny, który zastąpi kierowcę.

Komentarzy: 0 skomentuj »