Nasz profil na Facebook.com - polub nas

Geometria kół – a co to takiego?

Meganews

Pewnie niejeden z Was słyszał o takim pojęciu, ale nie zastanawiał się nad tym, co ono właściwie znaczy. A powinien, bo dobrze ustawiona geometria kół nie tylko gwarantuje bezpieczeństwo i pewne prowadzenie auta, ale także poprawia zużycie opon.

 

Trochę teorii

Zanim przejdziemy do symptomów źle ustawionej geometrii kół i porad, jak sobie z nią poradzić, powinniśmy nieco zgłębić prawdę, co kryją w sobie te dwa słowa. Aby dobrze zrozumieć sens tego, o czym piszę w dalszej części artykułu, należy uświadomić sobie, jak ustawione są koła w samochodzie. I wbrew pozorom nie jest to takie “hop siup”, bo parametrami, według których się je ustawia w naszym pojeździe, są: ich zbieżność, kąt ich pochylenia, kąt pochylenia osi sworznia zwrotnicy oraz kąt wyprzedzenia osi sworznia zwrotnicy.

geometria-kol

 

Zbieżność stanowi wartość, która określa położenie kół przednich względem tylnych i odwrotnie: dodatnia, jeżeli koła skierowane są na zewnątrz, ujemna, gdy skierowane są do wewnątrz. Kąt pochylenia kół jest zawarty między pionem a płaszczyzną koła. Kolejny, jaki musimy wziąć pod uwagę, to kąt pochylenia sworznia zwrotnicy – zawarty między sworzniem zwrotnicy a prostą pionową koła. Kończąc wyjaśnię jeszcze króciutko kwestię kąta wyprzedzenia osi sworznia zwrotnicy – tworzy go oś sworznia zwrotnicy z prostą pionową koła.

Zainteresowanie czytelnika wzbudzić może sposób, w jaki reguluje się poszczególne kąty. Mianowicie dokonuje się tego za pomocą drążków kierowniczych, drążków zbieżności oraz dokręcając lub odkręcając śruby mocujące wahacz. Zazwyczaj koszt takiego zabiegu wynosi nie więcej niż 200 złotych, jednak jeżeli w naszym samochodzie mieści się bardziej skomplikowane zawieszenie i skomplikowany napęd, taka usługa może kosztować nawet kilka tysięcy!

Symptomy

Zła geometria kół w naszym samochodzie najczęściej objawia się tak zwanym ściąganiem samochodu. Jeżeli na prostej drodze puścimy kierownicę, a samochód zacznie skręcać, to znaczy, że albo mamy kapcia, albo, co bardziej prawdopodobne, źle ustawioną geometrię kół. Kolejnym objawem jest opóźniona reakcja na ruchy kierownicą oraz piszczenie opon podczas pokonywania zakrętów. Stan ustawienia zbieżności można sprawdzić także najeżdżając jednym kołem na krawężnik (nie trzymając kierownicy), jeżeli zmieni gwałtownie i znacznie swoje położenie, prawdopodobnie oznacza to problemy z właściwie ustawioną geometrią kół w naszym samochodzie.

Komentarze:

Inne artykuły w tym dziale:

Pod maską sportowego samochodu, zwracającego uwagę sylwetką klina, pracował innowacyjny, zwarty silnik z tłokiem obrotowym. Tak na początku lata 1978 roku wystartowała do wyjątkowego i bardzo długo, bo do dzisiaj trwającego sukcesu rynkowego, Mazda RX-7. To naprawdę nadzwyczajne zdarzenie w historii motoryzacji. Przez ponad 40 lat zostało sprzedanych prawie pół miliona pojazdów pierwszej generacji. Również […]

Komentarzy: 0 skomentuj »