Nasz profil na Facebook.com - polub nas

Filtr paliwa a silnik diesla

Meganews

Filtry paliwa w jednostkach wysokoprężnych ze względu na wysoką gęstość oleju napędowego są większe i bardziej skomplikowane w swojej budowie. Zaniechanie sezonowej wymiany może prowadzić do poważnych uszkodzeń układu napędowego.

 

Jak wymieniać filtr paliwa?

Filtr paliwa możemy wymienić samemu pod warunkiem, że znajduje się on w łatwo dostępnym i widocznym miejscu. W nowoczesnych samochodach jest on zlokalizowany w okolicach kielichów kolumn MacPhersona lub ściany komory silnika. Wystarczy podnośnik albo kanał, a potem musimy tylko zacisnąć gumowe zakończenia przewodów, zdjąć z nich opaski i zamienić filtr ze starego na nowy. W starszych autach filtr paliwa może być umocowany pod spodem pojazdu, lub wzdłuż przewodów paliwowych. W takich przypadkach nie warto ryzykować i udać się do specjalistów. Wymiana filtra paliwa w auto centrum Norauto to koszt w zależności od typu jednostki napędowej od 40 do 50 złotych.

Jak często wymieniać filtr paliwa w silnikach wysokoprężnych?

Głównym wyznacznikiem częstotliwości wymiany filtru paliwa są zalecenia producenta. Sugerowane jednak jest byśmy robili to nie rzadziej niż po przejechaniu 30 tysięcy kilometrów. Dodatkowo właściciele samochodów z silnikami diesla powinni wymieniać filtr paliwa przed każdą zimą. Wtedy w układzie odkłada się najwięcej wody i parafiny. Jazda na starym filtrze prowadzi do poważnych awarii układu napędowego, co w konsekwencji może znacząco obciążyć nasz portfel.

Najczęstsze błędy towarzyszące wymianie filtra

Wymieniając filtr paliwa musimy robić to wyjątkowo dbale. Najczęściej popełniane błędy to:

– nieprawidłowe nałożenie uszczelki – może prowadzić do nieszczelności układu,
– niewłaściwe osadzenie trzpienia centralnego – powoduje otwarcie odpływu i opóźnienie  rozruchu,
– złe podłączenie czujników – komputer wyświetla błędy, a w niektórych przypadkach odcina  zapłon,
– zapowietrzenie układu – po wymianie należy kilka razy przekręcić kluczykiem, by do filtra  naleciało paliwa, w przeciwnym przypadku do silnika dostanie się powietrze.

Filtry do silników benzynowych, a do diesla

Filtrowanie paliwa w jednostkach benzynowych jest dużo łatwiejsze, niż w pojazdach wyposażonych w silniki wysokoprężne. Benzyna ma znacznie mniejszą gęstość niż olej napędowy. Filtry do diesla muszą być więc dużo większe, by mogły nadążyć z filtracją. Dodatkowo nowoczesne układy wtryskowe w jednostkach wysokoprężnych potrzebują paliwa o wysokiej jakości. Są one wrażliwe na zanieczyszczenia w postaci cząstek rdzy czy brudu, które mogą trafić do silnika z zbiornika paliwa. W takich przypadkach zagrożone są wtryskiwacze, pompa paliwa, czy tłoki.

źródło: MotoTarget

Komentarze:

Inne artykuły w tym dziale:

Nowy Volkswagen ID.3 różni się od poprzednika nie tylko nadwoziem czy wnętrzem. Zmienione są również reflektory i tylne światła, a także oświetlenie wnętrza. Wszystko oparto na technologii LED. Opcjonalne reflektory matrycowe IQ.LIGHT nie tylko doskonale oświetlają drogę, lecz także potrafią „przywitać” kierowcę, który podchodzi do samochodu z kluczykiem w kieszeni. A to oczywiście nie wszystko, […]

Komentarzy: 0 skomentuj »