Nasz profil na Facebook.com - polub nas

Dodatkowe oświetlenie off-road – jakie wybrać?

Meganews

Każdy samochód terenowy ma zamontowany zestaw świateł, który pozwala mu poruszać się po drogach publicznych. Jednak zwykłe światła mijania czy nawet drogowe, to zdecydowanie za mało, gdy znajdziemy się na ścieżce w gęstym lesie.

 

 

Jakie dodatkowe oświetlenie samochodu terenowego warto wybrać? Wszystko zależy od charakteru jazdy i przeznaczenia. Reflektory dalekosiężne czy światła robocze, bo o nich będzie mowa, nadają się tylko do jazdy po bezdrożach. Według polskich przepisów o ruchu drogowym światła pojazdu muszą być tak zamontowane i mieć tak dobraną moc, by nie utrudniały ruchu innym kierowcom.

Światła na długie drogi

Światła dalekosiężne będą przydatne, gdy często uczestniczymy w nocnych oesach rajdów terenowych lub wybieramy się terenówką na długie wyprawy. Ich głównym zadaniem jest oświetlenie na długi dystans przed maską samochodu. Jest to wielce przydatne na trasach pustynnych i dużych obszarach. Wadą takiego rozwiązania jest to, że światło kierowane jest wąską wiązką, a zatem nie oświetli pobocza. W reflektorach dalekosiężnych widmo światła jest skupione, prostokątne o zwężonych bokach.

Niezbędne na wyprawy

Światła robocze dają bardziej rozproszone widmo światła, a więc są w stanie rozjaśnić większą powierzchnię przed pojazdem, ale na krótszy dystans. Dzięki nim możemy łatwiej odnaleźć najlepszą trasę w gęstym lesie czy zauważyć rozjazdy. Światła robocze są bardzo przydatne podczas rozbijania obozu. Kilka samochodów z włączonymi światłami roboczymi zastąpi na biwaku latarki. Podczas nocnych odcinków rajdów terenowych światło robocze znacząco ułatwia pracę z wyciągarką terenową. Zwykłe światła mijania zamiast pomagać, oślepiają obsługującego linę z wyciągarki.

Dodatkowe oświetlenie: wybór i montaż

Obecnie najpopularniejsze światła, to te z lampami terenowe LED. Takie reflektory dają jasny strumień światła i pozwalają oświetlić większą przestrzeń. Są przy tym bardziej wydajne i zużywają mniej energii przy większej mocy. Dodatkowe oświetlenie montuje się na przednim zderzaku lub na rampie montowanej na dachu. To drugie rozwiązanie jest dużo lepsze, ponieważ lampy umieszczone nisko tuż nad zderzakiem szybciej się zabrudzą i są bardziej podatne na uszkodzenia. Światła zamontowane wysoko rozjaśnią więcej terenu i przetrwają dłużej.

Dobrym rozwiązaniem są panele LED, które dają maksymalny strumień światła o wartości 18500 Lm. Panele LED montuje się na dachu pojazdu. Należy pamiętać, aby miejsca montażowe zabezpieczyć środkiem antykorozyjnym. Instalacja elektryczna musi zostać wykonana profesjonalnie, by nie dochodziło do zwarcia.

Akcesoria off-road takie jak lampy i panele LED czy tradycyjne reflektory do aut terenowych oferuje sklep i serwis 4×4 – Janpol4x4.pl.

Komentarze:

Inne artykuły w tym dziale:

Samochody elektryczne coraz częściej pojawiają się na polskich drogach. Jako napęd posiadają jeden lub więcej silników elektrycznych. Jakie są zalety takich samochodów? Koszt eksploatacji jest stosunkowo niski w porównaniu do aut zasilanych paliwem. Silniki elektryczne nie mają obiegu oleju, ani układu chłodzącego, zwykle chłodzone są powietrzem, nie mają rozrządu, rozrusznika, skrzyni biegów i wielu podzespołów, […]

Komentarzy: 0 skomentuj »